"Biće korekcija granica, ako SAD preuzme dijalog"

"SAD moraju biti svjesne da Srbija ima potencijala da pod pritiskom pokrene pitanje Republike Srpske i 'kosovsku dramu' pretvori u regionalnu krizu", kaže Timoti Les, bivši diplomata na Balkanu.

Srbija 24.08.2019 | 16:56
"Biće korekcija granica, ako SAD preuzme dijalog"
"Ako SAD preuzme vodeću ulogu u pregovaračkom procesu oko rješenja kosovskog problema, njihova polazna tačka će biti ideja Srbije o korekciji granica, a na drugim silama je teret da prihvate ili odbiju američku poziciju", kažeTimoti Les, bivši britanski diplomata na Balkanu.

"Kada Vučić i Tači stave ideju podjele na sto, u zamjenu za uzajamno priznanje, SAD bi bile spremne da rade na tome, smatra Les, ali ocjenjuje da rješenje kosovskog problema ne treba očekivati brzo.
 
On u intervjuu za Tanjug navodi da je problem što se ta politička ideja zaglavila jer Tači nije u potpunosti uspio da dobije podršku na domaćem planu, a Njemačka je takođe iskomplikovala stvari pokrenuvši proces razgovora na kojima je ideja razgraničenja odbačena.
 
"Evropa će morati da odluči da li će podržati američku pritisak za podjelu, ili će gurati svoje alternativno rješenje, zabrinuta zbog efekata takvog rješenja na BiH i Sjevernu Makedoniju", kaže Les .
 
On ističe da su SAD, koje sada imaju neutralniji pristup prema ovom problemu od prethodne administracije, nestrpljive da „završe posao“ u Srbiji i na KiM, kako bi se posvetili drugim stvarima, možda BiH, ali da nije moguće očekivati rješenje u momentu kada su stavovi Beograda i Prištine toliko udaljeni. 
 
"U međuvremenu je ugrožena regionalna stabilnost, jer se zbog taksi Srbiji Priština približava Albaniji, ubrzavajući tako proces ujedinjenja. Predstojeći izbori na Kosovo I u Srbiji suzili su prostor za sporazum tokom ove zime. Vrijeme ističe i SAD žele brzo rješenje - otuda i pismo Kvinte upućeno objema stranama da se deblokaju pregovori", ocjenjuje on.
 
Les kaže da nije optimista i da ne vidi šta je to što bi moglo da dovede Prištinu i Beograd za pregovarački sto. 
 
Motiv pridruživanja EU više ne postoji jer nema proširenja, a to, smatra on,otvara mogućnost za bojazan od jednostranog rješenja koje bi mogla povući Priština.
 
"Kladim se da će njihov korak u slučaju da ne dođe do dogovora sa Beogradom, biti ujedinjenja Kosova sa Albanijom,a to će na kraju dovesti kosovsku državu do pravnog limba", naglašava Les.
 
Na pitanje očekuje li da će Vašington izvršiti pritisak na Prištinu da odustane od maksimalističkih zahtjeva u konačnom rješenju za KiM Les kaže da sumnja i napominje da SAD moraju da rade veoma pažljivo.
 
"Ovaj put SAD ne pokušavaju da primoraju strane da potpišu sporazum koji su pripremili američki pravnici, već da promovišu dijalog koji će i dovesti do rješenja koje će obje strane prihvatiti i koji će he dobiti legitimeitet 'kod kuće' kako bi bio održiv ", smatra on.
 
Les napominje da SAD, uz to, ne žele previše ni da se "udube" u politiku Balkana pa moraju da pažljivo postupaju sa lokalnim političarima. 
 
"Ako primjene previše pritiska na Prištinu, vlada će se približiti Albaniji, pretvarajući bilateralni spor sa Srbijom u regionalnu krizu", ocenjuje on. 
 
On takođe ne očekuje da će biti dodatnog pritiska na Srbiju da prihvati maksimalističke zahtjeve Prištine, jer SAD imaju na umu da Beograd može da živi sa zamrznutim konfliktom na Kosovu. 
 
"SAD moraju biti svjesni da Srbija ima potencijala da pod pritiskom pokrene pitanje Republike Srpske i 'kosovsku dramu' pretvori u regionalnu krizu", kaže bivši diplomata na Balkanu.
 
Zato, ukoliko Vašington želi da postigne svoj cilj i da oslabi veze Srbije sa Rusijom, onda mora da se pronađe sporazum dovoljno dobar da bi ga Srbija dobrovoljno prihvatila, kaže on i dodaje da ne treba smetnuti s uma da je priritet SAD da neutrališe ruski uticaj na Srbiju.
 
"A jedini način da to uradi je da riješi kosovski problem koji daje Rusiji mogučnost upliva u srpsku politiku. U suštini to znači da su SAD manje zabrinute za to kakvo će biti rješenje kosovskog pitanja, već je njihov krajnji cilj da se to riješi.
 
Les tvrdi da je Rusija već podržava ideju podjele.
 
"Oni znaju da su previše slabi da bi mogli kontrolišu "statusni proces" pa su u fokusirana ispregovaraju rješenje sa američkim posrednicima koje bi bilo u korist Rusije, sa ultimativnim ciljem- proširena srpska država koja će zavisiti od Rusije, što je Rusiji strateški bitno jer želi da ograniči američku moć na Balkanu, posebno zbog toga što Amerikanci spozorišu veliku albansku nacionalnu državu", zaključuje Les.

(Tanjug)

Komentari / 19

Ostavite komentar
Name

Vuk

24.08.2019 15:04

Ameri se doslovno igraju i sa Srbijom a pogotovo sa RS, ...za sekund je mogu izbrisati sa mape, jer nije Dejton u Rusiji nego u SAD-u. Tamo je ozvaničena kao entitet u BiH, tamo je mogu gumicom i izbrisati.. A NATO baza je u Brčkom, dakle... nema više JNA nema koridora za BL, Prijedor itd...

ODGOVORITE
Name

RE

24.08.2019 16:50

Kada se veliki dogovare granica se može promijeniti za čas.Uostalom,što su promijenili granice i rasparčali Jugoslaviju?

Name

Ministar

24.08.2019 17:18

Mogu da izbrisu kao sto su mogli i za vrijeme jna. Samo kada su oni brisali Rusija je bila na koljenima. Sada je Rusija dosta agresivnija u zastiti svojih interesa a vremenom ce biti jos i jaci a i u buducnosti ce se sve vise pitati i Turska i Kina.

Name

Saša

24.08.2019 18:29

Uzvišeni Bog reče:"Radi ti moj robe šta god hoćeš,ali nećeš dokle hoćeš.".Neka misle o tome oni koji bi se igrali sudbinom malih naroda.

Name

Za Ministar

25.08.2019 09:25

A kakve to Rusija ima interese na Balkanu za njih su Slovenci i Hrvati interesantniji od Srbije i Srba.

Name

srbin

24.08.2019 15:12

Kakva bolan korekcija

ODGOVORITE
Name

Antibot

24.08.2019 15:44

Nemoze namniko nista jaci smood sudbine mogusamo danas mrze oni sto nas nevole.

ODGOVORITE
Name

007 Бонд

24.08.2019 15:57

Јасно ли вам је, прогледасте ли више? Значи, север Косова и Република Српска иду Србији.

ODGOVORITE
Name

Samo ja

24.08.2019 17:45

Haha ali me nasmija, pa da ste mogli uradili bi to kad ikad, ali ne možete Srbiju u čitavom komadu da sačuvate a hoćete dio Bosne. Ja vica a prošao April

Name

Vuk

24.08.2019 18:36

hahahaahahahahahha... Moj prijatelju, prije će jug Srbije biti pripojen Kosovu !!!

Name

Fikret Abdić King

25.08.2019 12:55

Hahahahahaha, polako "Samo ja", sve ide po planu. Bojim se da Bošnjaci žive na oko 25% sadašnje BiH, dok Srba u Federaciji BiH nema ni 1%, a Hrvate preglasavate gdje stignete. IZ BiH svi odlaze u neke treće zemlje, najviše odlaze Bošnjaci, samo što se to krije. BiH je država na silu. Hrvati i Srbi nikad je neće priznati kao svoju, a bojim se da je BiH okružena Hrvatskom i Srbijom, tako da smiri se, sve će doći na svoje, samo polako. Rusija je mnogo jaka, a tek će da ojača. Kosovo je renta država, dok Ameri mogu i imaju interesa oni će da podržavaju lažnu državu Kosovo. A NATO pakt je izgubio svaki smisao svog postojanja. Druga članica po veličini Turska, koliko vidim ne sarađuje baš sa Nato paktom i Amerikom. BiH je zemlja na silu i razjedinjena je, nikad ništa na silu nije opstalo. To je čista logika.

Name

trt mrt

24.08.2019 16:04

Najobičnije lupetanje

ODGOVORITE
Name

ana

24.08.2019 16:23

Kosovo je The End, Srbija trba da se posveti ulasku u Nato i EU

ODGOVORITE
Name

Gdje je granica?

24.08.2019 19:23

Kosovo je jos uvijek samo pocetak svega sto ce se desavati na ovim balkanskim prostorima, ali i u svijetu....

Name

Tako je..

24.08.2019 16:35

Podijeliti kosovo i Republiku Srpsku formalno pripojiti Srbiji..Republika Srpska je fakticki nezavisna..

ODGOVORITE
Name

Re

24.08.2019 17:54

Kako rece Dodik bolje biti entitet u BiH nego provincija u Srbiji! Sta cemo sad!

Name

Milos

24.08.2019 16:49

Bog blagosovio Ameriku

ODGOVORITE
Name

007 Бонд

24.08.2019 19:02

Десиће се и пре него што мислите... север Косова се интегрише у Србију, а Република Српска постаје покрајина Србије, и зваће се само АП Српска. Србија ће тад први пут у новијој сторији да има вше од 100 000км2. Додик ће бити исто што и Мировић у АП Војводини, значи: премијер покрајинске владе АП Српске.

ODGOVORITE
Name

Toreador

25.08.2019 02:14

,,,, baš tako...al' u mjesecu vodopadu....nego, palit traktor pa se hvatat BG al'za uvijek !