EP: ''Ekstremno'' važna pobjeda BiH!

Burić zaustavljao, Prce rešetao Fince! Nikola Prce sa deset golova i Benjamin Burić sa 14 odbrana predvodili "zmajeve" do velike pobjede 30:26 u Finskoj.

Ostali sportovi 11.04.2019 | 19:25
Rukometni “zmajevi” dvomečom protiv Finske odlučuju o svojoj sudbini u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020, a sudeći prema partiji u finskoj Vanti gledaćemo ih na evropskoj smotri u Austriji, Norveškoj i Švedskoj.

Reprezentacija BIH savladala je Finsku 30:26 u trećem kolu Pete grupe kvalifikacija i napravila veliki korak ka Evropskom prvenstvu.

"Zmajevi" su upisali važnu pobjedu i ispisali prelijepu pozivnicu za nedjeljni duel sa Fincima u tuzlanskom Mejdanu.

Finci su dan pred utakmicu ostali bez jedne od svojih glavnih zvijezda, Nika Ronberga, ali i BIH je bila bez čak četvorice  standardnih reprezentativaca -  Vranješa, Karačića, Tarabokiju i Vegara.

Uprkos tome selekcija Bilala Šumana odigrala je vrlo dobar meč u kojem su briljirali Nikola Prce i Benjamin Burić.

Lijevi bek "zmajeva" postigao je deset golova, a na drugoj strani Benjamin Burić je sjajno branio i upisao  14. odbrana od kojih su tri bile u prelomnim trenucima.

Benjamin je u posljednjem minutu prvog poluvremena odbranio zicer Finaca koji su imali priliku da dođu do egala, a odmah potom njegov brat blizanac Senjamin pogodio je za 15:13 poslije prvih 30 minuta u kojima smo vidjeli dobru igru zmajeva, ali i pad koji ih je mogao koštati prednosti.

Nikola Prce bio je stopostotan u prvom poluvremenu, a Finci su iskoristili trenutak kada je izašao da se odmori da priđu, međutim, braća Burić potrudila su se da BIH ima "plus dva" na poluvremenu.

Iskoristili su "zmajevi" isključenje Maksa Granlunda da se malo odlijepe, a onda serijom 4:0 otišli na maksimalnih sedam golova prednosti - 21:14.

Sve je funkcionisalo savršeno u tim trenucima, Prce je bio na 8/8, a svoj prvenac u dresu sa nacionalnim grbom postigao je Hamidović.

Serijom 3:0 Finci su "prepolovili" zaostatak, a vrlo brzo smanjili i na "minus dva" i vratili neizvjesnost.

Ponovo su braća Burić imali svoj minut, ponovo odbrana zicer i gol Senjamina na drugoj strani, ali Finci se nisu predavali, međutim, Panić je u ključnim trenucima preuzimao odgovornost i pogađao.

Golman "zmajeva" skinuo je novi zicer na 28:25, potom upisao i 14. odbranu, a Panić je sedmim golom dvije minute prije kraja otklonio sve dileme oko pobjednika.

Tačku na "i" stavio je Senjamin Burić nekih 50 sekundi prije kraja za konačnih 30:26 i ogromnu pobjedu "zmajeva!

Prce je postigao deset, Panić je dodao sedam golova, a Senjamin Burić četiri, uz 14 sjajnih odbrana Benjamina Burića.

Na drugoj strani Taminen, Helakoski i Maks Granlund su postigli po pet pogodaka.