Hrvati u narednoj sezoni uvode VAR!

Čelnici Nogometnog saveza Hrvatske (HNS) na sednici koja je zakazana za 17. januar najverovatnije će doneti odluku o uvođenju VAR tehnologije u HNL.  VAR stiže u Hrvatsku, evo i koliko košta! FIFA i Savez su u potpunosti finansirali uvođenje VAR tehnologije. Koliko je realno da isto vidimo i u Superligi?

Fudbal 26.12.2018 | 13:00
Hrvati u narednoj sezoni uvode VAR!
Očekuje se da će na pomenutu sednici doći delegacije FIFA i IFAB, tela koje je zaduženo za određivanje pravila u fudbalu.

Tada bi HNS trebalo da dobije odobrenje da pokrene proceduru za uvođenje VAR-a čiji troškovi iznose između milion i milion i po dolara.

Čelnici Saveza u Zagrenu su aplicirali program "FIFA Forward" koji bi pokrio 80 odsto troškova, dok bi ostatak bio namiren iz kase HNS-a. 

Izvesno je da će uvođenje ove popularne tehnologije, koja je uveliko primenjuje u pojedinim evropskim ligama poput Španije i Italije, zahtevati određeno angažovanje i samih klubova od kojih će se zahtevati jedino da omoguće prostorije za VAR studio. 

Klubovi će morati da paze i na bezbednost, jer se u nekim zemljama dešavalo da huligani napadnu sudije koje su u VAR studiju, a čije su prostorije bile u blizini tribina. 

Tako će i sami stadioni morati da dobiju licencu za VAR koju dodeljuje FIFA, a potrebna je i saglasnost svih klubova kako bi se VAR tehnologija uvela u sistem takmičenja.

Hrvatska će prva u regionu koristiti VAR tehnologiju!

Još tokom prethodnog leta došlo je do načelnog dogovora, a nakon sastanka koji će delegacije FIFA i IFAB održati sa predstavnicima lige tokom januara, i definitivno će biti dato "zeleno svetlo" da od naredne takmičarske godine bude uvedena ova novina.

HNS će dobiti odobrenje za pokretanje procedure uvođenja VAR-a, potom slede edukacije za arbitre, a potom i nužne ispravke na stadionima, poput "sobice" samo za VAR sudije.

Kako prenosi portal "24 sata", VAR tehnologija će se koristiti na svim stadionima i na svim mečevima, jer ne bi bilo fer da je samo za derbije, dok bi već ove sezone mogao biti testiran u finalu Kupa Hrvatske ili u nekom ligaškom susretu, radi edukacije arbitara.

Svi klubovi u Hrvatskoj nogometnoj ligi (10) su se složili s VAR tehnologijom, pa će tako deset stadiona morati prigrabiti licencu za VAR, uz onaj tim koji uđe iz druge lige.

Ono što je posebno zanimljivo ljudima u Srbiji jeste i cena!

Kako prenosi isti izvor, trošak za VAR tehnologiju će izaći oko milion do milion i po dolara, a dobra vest za hrvatske klubove je što ništa neće platiti;čak 80% troška će pokriti FIFA, dok je ostatak na Hrvatskom nogometnom savezu (HNS).

HNS je aplicirao za program "FIFA Forward" i preko njega će većinski otplatiti najveći deo ulaganja u VAR tehnologiju, dok je Savez zaradio dovoljno od Mundijala da pomogne klubove.

Prema informacijama koje je za "Al Džaziru" tokom oktobra dao sagovornik iz Fudbalskog saveza BIH, za njihovu ligu od 12 timova bi uvođenje VAR tehnologije bio izdatak od najmanje dva miliona dolara, a iz ovih računica moguće je izvesti i šta to znači za Srbiju.

Superliga broji 16 klubova, tako da bi po procenama ljudi iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, to za Srbiju bilo najmanje između 2,4 i 3 miliona dolara.

U intervjuu za MONDO, predsednik FSS Slaviša Kokeza je rekao da VAR tehnologija ima "svoje dobre i loše stran", da će iz Saveza "pratiti instrukcije FIFA i uvesti VAR kada bude uveden u Ligu šampiona" (biće od nokaut faze ove sezone), kao i uz konstataciju da je to "skupa investicija". Istovremeno je istakao da bi na tom slučaju pomogli UEFA, FIFA i država Srbija.

Prethodno je samo Partizan od srpskih klubova "glasao" za uvođenje VAR tehnologije koja bi pomogla arbitrima kod spornih odluka, oko kojih se stalno diže bura.

GDE SE JOŠ KORISTI VAR TEHNOLOGIJA?

UEFA je odlučila da "požuri" sa VAR tehnologijom i uvede je od nokaut faze Lige šampiona, dok će se normalno od naredne sezone koristiti i u Ligi Evrope. 

Englezi su dugo odugovlačili, ali su i oni na kraju dali "zeleno svetlo" za VAR, koji se koristi već u kup takmičenjima kod njih, a posle svake nove greške arbitara povede se priča o tome kako bi to drugačije bilo da imaju i video proveru.

VAR tehnologija se već koristila na Svetskom prvenstvu, a aktivno se koristi i u sledećim zemljama: Australija, Belgija, Kina, Francuska, Nemačka, Italija, Južna Koreja, Meksiko, Holandija, Poljska, Portugal, Španija, Turska i Sjedinjene Države.

Izvor: B92/mondo.rs

Komentari / 0

Ostavite komentar