BiH bi da izruči "gulenovce"?

Da li će, nakon Kosova, i Bosna i Hercegovina izručiti Turskoj "gulenovce"? Zvaničnici obećavaju da će poštovati Ustav i zakone BiH, ali analitičari nisu ubeđeni u njihovu iskrenost i sposobnost.

Bosna i Hercegovina 09.04.2018 | 14:34
BiH bi da izruči "gulenovce"?
Nakon što je Kosovo nedavno deportovalo šestoricu Turaka koje Ankara smatra sledbenicima Fetulaha Gulena, mediji izveštavaju da su i pojedini turski državljani u BiH suočeni s mogućnošću izručenja.
 
Ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić potvrdio je za DW da "BiH i Turska imaju komunikaciju u vezi s tim pitanjem i da BiH postupa u skladu s molbama i zahtevima iz Turske".

"Taj postupak je u operativnoj fazi i ne mogu vam otkriti detalje, ali mogu da garantujem da će sve što ćemo u tom smislu učiniti, biti u skladu s Ustavom i zakonima BiH. Bez obzira na to o kakvim se zahtevima i molbama radi, mi ih nećemo ispuniti ako to ne bude u skladu s našim Ustavom i zakonima", poručio je Mektić.

Ministar bezbednosti je dodao da se Bosni i Hercegovini ne može ponoviti slučaj "Alžirske grupe", jer će se postupati u skladu sa zakonom, ali i propisima koji regulišu međudržavnu saradnju na bezbednosnom planu.

"BiH je članica Interpola i ako se putem Interpola za nekim raspiše poternica, onda je to za nas postupanje u skladu sa zakonom. Ne znam da li će to da liči na slučaj 'Alžirske grupe', ali sam siguran da će naši postupci biti u skladu s propisima BiH i propisima međunarodnih organizacija kojima smo mi pristupili.

Ne mogu da prejudiciram da li će se nešto dogoditi u tom smislu, ali morate znati da države svakodnevno jedna od druge traže krivično-pravnu i međunarodnu pomoć. Mi ne možemo a priori da odbijemo zahtev Turske za neku pomoć, ali sve mora biti u skladu s našim zakonima i interesima BiH", ističe Mektić.

Mnogi međutim sumnjaju u sposobnosti zvaničnika BiH i njihove namere u pogledu zaštite zakona i Ustava.

Politička komentatorka iz Sarajeva Ivana Marić kaže da BiH nije nikakva velesila i dodaje da se ta država zbog čega ponekad nađe u situaciji da odluke donosi u skladu sa željama velesila.

"Srpska strana u BiH često, ako ne i uvek, udovoljava zahtevima susedne Srbije ili Rusije, hrvatska strana odluke prilagođava Hrvatskoj, bošnjačka strana Turskoj, a svi zajedno zahtevima SAD i evropskih velesila.

Kada sve to saberemo, dođemo do zaključka da mnoge stvari iz domena spoljne, ali i unutrašnje politike, ne donosimo u skladu s interesima BiH, već u skladu s interesima onih koje ne želimo da razljutimo ili kojima želimo da se dodvorimo.

Pri tom zaboravimo na patriotizam, važeće pravne norme, interese građana, pa čak i osnovna ljudska prava državljana BiH, a posebno državljana drugih država", kaže Ivana Marić za DW.

Ona podseća da su vlasti BiH pogazile ljudska prava pripadnika tzv. "Alžirske grupe" 2002. godine kada su ih isporučile SAD gde su završili u ozloglašenom zatvoru Gvantanamo.

"Zlatko Lagumdžija, koji je tada bio predsedavajući Veću ministara BiH, naveo je da su imali nalog iz Bele kuće da preuzmu tu grupu uz pretnju da će se Sjedinjene Američke Države povući iz BiH i da će BiH biti ostavljena bez podrške SAD. Ne znam da li je strašnije to što je SAD pretnjom ostvarila svoj cilj ili to što su vlasti BiH, da bi udovoljile Amerikancima, pogazile sopstveni pravni sistem.

S druge strane, ta ista Amerika odbila je da uradi isto za Tursku vezano za njihov zahtev Beloj kući da uhapse i isporuče Fetulaha Gulena. Sjedinjene Američke Države odbile su to da urade po cenu pogoršavanja i zaoštravanja odnosa sa Turskom. Odmah nakon pokušaja puča i u BiH se osetio progon 'gulenovaca', kako zovu osobe koje dovode u blisku vezu s Fetulahom Gulenom. I pored veoma bliskih, pa i familijarnih odnosa između Bakira Izetbegovića i Redžepa Tajipa Erdogana,

Stranka demokratske akcije (SDA) nije uspela u prvom mahu da udovolji Erdoganu i da protera sve 'gulenovce', odnosno da pozatvara sve što se nalazi u njihovom vlasništvu. Međutim, vremenom im je to sve više polazilo za rukom, pa je nedavno i Univerzitet Burč, koji im je najviše smetao, prešao u britanski posed", tvrdi Ivana Marić.

Priču o izručivanju "gulenovaca" aktuelizovala je nedavna deportacija šestorice turskih državljana sa Kosova.

Na udaru kritika Erdoganovih simpatizera našle i obrazovne institucije u BiH, Bosna Sema, koje se dovode u vezu s liderom Hizmeta.

Mišljenja o delovanju Fetulaha Gulena su podeljena. Na Zapadu ga smatraju pobornikom "umerenog islama", dok pojedini u BiH tvrde da Hizmet deluje "zaverenički", svrstavajući ga u red "sumnjivih sekti" koje deluju u Bosni i Hercegovini. 

Izvor: Dojče vele (DW)

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Рођо

09.04.2018 13:09

Како ће Бакир да испоручи своју муслиманску браћу у,њима братску,Турску кад са њима шире мирољубиво ислам по федерацији и свијету?! Федерација испоручује само "готове производе" у Сирију и Турску...а инструктори овде живе ко бубрези у лоју.

ODGOVORITE
Name

Rep

09.04.2018 15:02

Tebi bi bolje bilo da se pozabavis malo svojom avlijom.Znas li da u RS-u jos postoji smrtna kazna.Al Ti znas uredjivati tudju avliju.

Name

Proleter

09.04.2018 21:29

Najbolje je da isporuče Bakira i riješe se bijede. Mogli bi i mi koji milion šutnuti Erdoganu, pa nek vode i Dodika.

Name

Hercegovac Manjina U Trebinju

09.04.2018 13:21

Ja bih iz bih protjerao sve sto mirise na tursku, ali ne zato sto imam nesto protiv turaka i turske, nego zato sto se svi nasi problemi vezu za te pojmove.

ODGOVORITE
Name

Pa eto

09.04.2018 14:23

Otjerao si ih januara ‘93. Je li ti lakše, živiš bolje, ekonomija ti cvjeta? “Turci” su ti na nivou statističke greške, ne mogu ti ništa pokvariti. Osim vas samih.

Name

@Pa eto

09.04.2018 15:45

(1) А ви сте "мазили" Србе цијело вријеме: У девеседетим, у Другом светском рату, у Првом свјетском рату, за вријеме Аустроугарске, за вријеме Османског царства. Нисте Србе протјеривали, превјеравали, одсјецали им главе, набијали на колац... (2) Што се тиче "статистичке грешке": У општине на територији Српске се вратило више бошњачког и хрватског становништва него што је у општине у ФБиХ могло да се врати српског становништва. Ако неко неком не смета, то не сметају Срби вама. И опет патите од србомржње!

Name

re @

09.04.2018 23:10

Srbomržnje? Dečko, na pogrešnu si se osobu navadio, no tvoja stvar, isto kao i odlaskom u prošlost. Kad si već otišao u prošlost, što ne navede čišćenje novonastale knjaževine od sveg turskog, pa nadaleko poznate poduhvate za vrijeme balkanskih ratova kojih se stidio i vaš veliki ljubitelj i mecena dr. Arčibald Rajs, pa zločine četnika u podrinju i Sandžaku u drugom svjetskom (btw, ja ne mješam JVO ili kako ih drugačije zovemo Ravnogorcima sa onim, blago rečeno, jajarama koji su ukaljali časno ime specijalnih jedinica jugoslovenske kraljevske vojske) pa do zločina koje ste počinili devedesetih. A to što se niste vraćali na područje Federacije zahvalite vašim milim vodjama koji su od vas tražili da se ne vraćate jerbo bi ste bili proglašeni izdajicama, Alijinim Srbima, itd. Nasuprot želji i htijenju Bošnjaka za povratak pa i po cijenu statističke greške koja vam ne paše (slično kao u Hrvatskoj “glede” Srba gdje je preostalih 5-10% prihvatljivo za Hrvate i to nazivaju statističkom greškom koja im je nužna zbog medjunarodne zajednice). Hajde, živio i sretan ti Vaskrs.