EP: Odličan otpor Srbije, Kazahstan ponovo koban!

Futsal reprezentacija Srbije nije uspela da se plasira u polufinale Evropskog prvenstva u Sloveniji, pošto je od Kazahstana poražena sa 3:1.  Sjajna Srbija ide kući! "Orlovi" poraženi od Kazahstana u četvrtfinalnoj utakmici Evropskog prvenstva, iako su diktirali ritam i stvorili veliki broj šansi.

Fudbal 05.02.2018 | 20:15
TURBO FUTSAL! Srbija pogodila četiri stative i - ispala! Orlovi završili takmičenje na EP u četvrtfinalu porazom od Kazahstana - 1:3.

’Orlovi’ su pružili izuzetno jak otpor Kazahstancima, ali nisu imali sreće i ponovo su izgubili od istog protivnika.

Na prošlom šampionatu u Beogradu mestom među četiri najbolje selekcije ispisana je istorija srpskog futsala, a upravo je Kazahstan, nakon što je Rusija bila bolja u polufinalu, slavio protiv Srbije (5:2) u borbi za bronzu.

Ni sada ništa ne može da se zameri izabranicima Gorana Ivančića koji su „skupo prodali kožu“ i pokazali da nisu slučajno među osam najboljih na Starom kontinentu.

Prvo poluvreme u ’Stožicama’ bilo je veoma zanimljivo i Srbija je odigrala izuzetno agresivno – Rajčević je na početku i kraju uvodnog dela pogađao stative, u međuvremenu je promašio i jednu veliku priliku, a problem u igri Srbije bilo je nedovoljno učešće Perića i Kocića.

Kazahstanci su, kao i obično, napadali sa šest igrača u polju, pošto je golman Igita konstantno izlazio, ali su do gola došli posle prekida.

Sve je počelo greškom kapitena Perića, koji je morao da pravi faul jer ga je protivnik predriblao. Daglas je izveo slobodan udarac, Aksentijević je odbranio, ali se lopta odbila do naturalizovanog Brazilca koji je sa sedam metara šalje kroz noge srpskog golmana.

Aksentijević je igrao izuzetno u prvih 20 minuta, u nekoliko navrata je sjajno intervenisao i, pored spomenutih stativa, bio najzaslužniji što se na pauzu otišlo sa samo jednim pogotkom.

’Orlovi’ su mnogo angažovanije krenuli u drugo poluvreme, Perić i Kocić su se probudili, ali je kazna za nove promašene šanse stigla posle nekoliko minuta. Upravo je Kocić izgubio loptu na sredini terena i ostao na zemlji, ona je ekspresno došla do Tajnana koji pogađa za 2:0.

Od tog trenutka Kazahstan je propustio nekoliko dobrih situacija da dokusuri rivala i Srbija je krenula da se budi – pokušavali su naši momci iz svih pozicija, igrači u plavim dresovima, predvođeni golmanom Igitom se neverovatno branili, a tek kada je Kocić uzeo golmanski dres, postigli smo gol.

Samo nekoliko sekundi pošto smo počeli da igramo sa igračem više Perić je proigrao Rajčevića, ovaj u prijemu ušao unutra i uz malo sreće zakucao loptu pod prečku!

Drama u ’Stožicama’ bila je sve veća, Srbija je bila blizu izjednačujućeg gola, ali je u poslednjim sekundama Daglas rešio pitanje pobednika i odveo svoj tim u polufinale.

Tamo će Kazahstanci igrati sa boljim iz duela Ukrajina – Španija.

Reprezentacija Srbije nije uspela da se plasira u polufinale šampionata Evrope u Ljubljani, ali je po prikazanoj igri bila mnogo bliže trijumfu nego što se moglo predvideti po brojnim parametrima.

Izabranici Gorana Ivančića napali su od prvog minuta, međutim, propustili su brojne šanse i morali da pruže ruku iskusnijem i srećnijem rivalu, na čijem golu je blistao naturalizovani Brazilac Iguita.

Srbija - Kazahstan 1:3 (0:1)!

Gol nade za "orlove" dao je Slobodan Rajčević u 36. minutu, a na drugoj strani su strelci bili Žamankulov u sedmom, Tjanan u 23. i Daglas u poslednjem, 40. minutu.

Vodećim pogotkom su kažnjeni promašaji srpskih fudbalera, koji su bili rešeni da se revanširaju za poraz u meču za bronzanu medalju (2:5), pre dve godine u Beogradu, pa su u prvih šest minuta morali da dođu makar do minimalne prednosti.

Prvo je Rajčević pogodio stativu, zatim iz tri uzastopna šuta u jednom napadu nije uspeo da zatrese mrežu (dve odbrane Iguite i treći neprecizan udarac), a onda je i Denis Ramić loše završio kontru koju je "povukao" Mladen Kocić.

Usledio je "slobodnjak" za Kazahstan, Miodrag Aksentijević je odbranio oštar udarac, a naši igrači sporo reagovali i omogućili Žamankulovu da sa šest metara smesti odbitak u mrežu - 0:1.

Do kraja poluvremena izdvajamo prečku Kazahstana u 13. minutu i stativu maleroznog Rajčevića minut kasnije, nakon čega je utakmica, pod uticajem umora igrača, ušla u mirniju fazu.

"Orlovi" su i drugo poluvreme počeli agresivno, uputili nekoliko udaraca ka golu, međutim, Tjanan je iz kontre "2 na 1" u 23. minutu povisio na 0:2.

Kocić je izgubio loptu na sredini terena, po reakciji je delovalo da je dobio udarac, ali sudije nisu ništa svirale i bio je to još jedan "jeftino" primljen gol. Postalo je vrlo teško za "orlove", ali ne i završeno.

Tražila se mogućnost da se jednim golom vrate u život i to se desilo u 36. minutu, kada je Rajčević sa sedam metara, na pas Marka Perića - konačno - poslao loptu na pravo mesto, svojim 14. udarcem na ovoj utakmici!!!

Samo minut kasnije Mladen Kocić je topovskim udarcem sa 10 metara uzdrmao mesto gde se spajaju prečka i stativa.

Srbija je povukla golmana kako bi u napadu imala igrača više, izjednačujući gol je "visio" u vazduhu, ali 23 sekunde pre kraja je sve dileme otklonio Daglas, postigavši gol na praznu mrežu, posle izgubljene lopte Kocića.

I igra, i šanse, i srce na terenu! Sve smo imali! I nije bilo dovoljno. Kada je tako, ostane nam samo da čvrsto stisnemo ruku rivalu i čestitamo mu. Bio je bolji. Ali isto tako čestitke zaslužuju i Orlovi koji su se kako dolikuje oprostili od Evropskog šampionata u Sloveniji: Srbija - Kazashtan 1:3!  Legija stranaca -uglavnom Brazilaca - u kombinaciji sa domaćim igračima iz dvostrukog šampiona Evrope - Kairata, pokazala se kao nepremostiva za naše momke. Pružili smo najbolju igru na prvenstvu, borili se i - časno ispali.

Orlovi su odlično otvorili utakmicu, imali posed, dobro kombinovali i dolazili lako do situacije da igrozeIgitu, golmana svetski poznatog po svom karakterističnom stilu - u fazi napada on je peti igrač - ali u trenucima kada smo bili nadmoćni zaista nismo imali sreće. Uostalom, podatak da smo u prvih desetak minuta utakmice imali više šansi nego li na prethodna dva meča protiv Slovenaca i Italijana - dovoljno govori. Slobodan Rajčević bio je naš najagilniji igrač u tim momentima. On je dva puta pogađao stativu i imao stopostotnu šansu u 4. minutu, kada je tri puta u dve sekunde gađao na gol Kazahstanaca - svaki put mu se lopta odbijala u noge - ali Igita kao da je začarao svoju mrežu.

I onda nakon svih tih promašaja stiže kazna. Žamankulov u 7. minutu pogađa Aksentijevićevu mrežu. Od tog momenta Kazahstan je postajao sve opasniji, a naši momci usled pet faulova morali da smanje intenzitet odbrane, što je značajno uticalo na odnos snaga na terenu. Prešli smo na nešto pliću odbranu, čak osam minuta morali smo da se čuvamo, pa je u tom periodu Aksentijević u više navrata spasavao našu mrežu čudesnim odbranama.

I drugo poluvreme Orlovi su počeli bolje. Imaju loptu, imaju kvalitetan pas, no Kazahstanci se zaista sjajno brane. I sreća ih služi. Posle nekoliko dobrih kombinacija iz otvorenih pozicija za šut naši su pogađali leđa rivala. A to je ono što ume da ubija u pojam...

Prvu našu grešku u nastavku rival je kaznio i napravio činovski korak ka trijumfu. Kocić je izgubio jednu loptu na sredini terena, pao, ostao na parketu, a Kazahstanci ne mareći mnogo jurnuli u kontru koju niko nije mogao da zaustavi. Tajnan je bio egzekutor - 2:0.

U baš taj Tajnan verovatno je zaslužio i epitet igrača utakmice. Ne samo da je odlučio pobednika tim drugim pogotkom, nego je odrađivao velike stvari u odbrani. Na bloku, u markiranju, uklizavanju... Svukuda ga je bilo. Ako ćemo po loptačkom znanju slobodnom možemo da kostatujemo da nismo daleko od Kazahstanaca, ali ako nam nešto nedostaje onda je to igrač poput tog pouzdanog i "otrovnog"Tajnana.

U poslednjih pet minuta krenuli smo na sve ili ništa. S mnogo više rizika, sa žutim markerom. I opet je bilo šansi. U jednom trenutku postalo je frustrirajuće kako se momci u plavom dobro brane, odnosno kako promašujemo te neke poluprilike. Da bi u 36. minutu Srbija konačno postigla gol i aktivirala dramu u Stožicama. Perić za Rajčevića, ovaj "gazi" loptu i đonom je odnosi udesno - šut, 1:2! Vrhunac ide minut kasnije. Kocić sa velike udaljenosti, kao poslednji igrač, u markeru, gađa strašno i opet ta prokleta stativa!

Igita u poslednjem minutu još jednom čuva Kazahstance, posle novog pokušaja Kocića. To već tera suze na oči naših igrača...

Kraj! Ispali smo...

Ono posle i nije bilo važno. Daglas na 20 sekundi do kraja pogađa našu praznu mrežu za konačnih 1:3, a mi u poslednjem napadu pogađamo još jednu stativu.

Izvor: B92/mondo.rs/mozzartsport