MMF traži superviziju za IRB

Međunarodni monetarni fond (MMF) očekuje da će vlade RS i FBiH do kraja juna usvojiti nove zakone o razvojnim bankama kako bi se ove banke stavile pod superviziju agencija za bankarstvo, rekao je za poslovni portal CAPITAL rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Francisko Parodi.

Bosna i Hercegovina 24.01.2018 | 19:29
MMF traži superviziju za IRB
Vlade RS i FBiH obavezale su se u pismu namjere prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) da će, u cilju održavanja stabilnosti finansijskog tržišta, preduzeti mjere kako bi se unaprijedio rad razvojnih banaka i uveo nadzor od strane agencija za bankarstvo.

Tu obavezu trebalo je da ispune do novembra 2016. godine, ali ovaj rok nije ispoštovan i novi zakoni još uvijek nisu doneseni.

Zbog toga u MMF-u navode da očekuju usvajanje ovih zakona do polovine godine, a s ciljem otklanjanja nedostataka u radu razvojnih banaka koji su isplivali na površinu posljednjih godina.

“U okviru Proširenog aranžmana, vlade su se saglasile da će pripremiti nove zakone za entitetske razvojne banke kako bi riješile nedostatke u mandatu i ciljevima ovih banaka, nedostatke u transparentnosti operacija te praksama u upravljanju rizikom. Ovo garantuje veliku promjenu u zakonodavstvu razvojnih banaka, uključujući i onu na osnovu koje je uspostavljeno šest fondova kojim upravlja Investiciono-razvojna banka RS. Predviđamo da će razvojne banke biti predmet odgovarajuće supervizije  i regulative entitetskih agencija za bankarstvo“, rekao je Parodi za CAPITAL.

Kazao je da je MMF očekivao da će vlasti usvojiti nove zakone do kraja novembra 2016, ali da je, s obzirom na kašnjenja u sprovođenju programa, datum za usvajanje ovih zakona pomjeren na kraj juna ove godine.

„U međuvremenu, očekuje se da će novi strateški planovi za razvojne banke biti usvojeni u martu ove godine“, naglasio je Parodi.

Iz Ministarstva finansija RS nisu dali odgovor na pitanje kada se može očekivati donošenje novog zakona o Investiciono-razvojnoj banci RS i koje novine će on donijeti, ali prema planu ovog ministarstva RS donošenje zakona očekuje se tek krajem godine.

U Akcionom planu za realizaciju mjera Vlade RS za 2018. godinu navedeno je da bi do marta trebalo da bude usvojena Strateška izjava za IRB, dok je kao rok za donošenje zakona o IRB-u naveden decembar 2018. godine.

Bogunović: Nadzor agencija doprinijeće većoj transparentnosti

Ekonomista Srećko Bogunović kaže da bi stavljanje razvojnih banaka pod superviziju agencija za bankarstvo bilo veoma dobar potez i da je to trebalo da bude tako od samo početaka njihovog rada.

„Svako ko se bavi poslovima koji podrazumijevaju kreditni rizik treba da ima neku eksternu kontrolu koja bi bila drugi par očiju, jer nije dovoljno da mogućnost kontrole ima samo vlasnik. Koliko znam eksterni revizor je davao ocjenu rada ovih banaka, ali tada je već bilo kasno da se neke stvari poprave, tako da je svakako dobro da ove banke budu pod supervizijom. Što prije to bude urađeno, biće bolje“, naglasio je Bogunović i dodao da će to doprinijeti i većoj transparentnosti rada ovih banaka.

Donošenje zakona kojim bi IRB bila stavljena po kontrolu Agencije za bankarstvo RS značio bi veliki napredak i konačno uvođenje reda na finansijskom tržištu.

Osim ovog, vlade RS i FBiH su se obavezale i da će sa članovima uprave banaka biti potpisani ugovori kojima će se njihova naknada vezati za stvarni učinak.

Razvojne banake će imati obavezu i da na web stranicama objavljuju godišnje izvještaje eksterne revizije banaka i svih fondova kojima upravljaju, a koje će raditi ugledne međunarodne revizorske firme.

Vlada RS je ranije, na zahtjev MMF-a, ukinula veliki kreditni odbor IRB-a u kojem su bili njeni predstavnici. Ukinuto je direktno kreditiranje privatnog sektora putem IRB-a, a ove mjere takođe su navedene u pismu.

Upravo su krediti koje je IRB direktno odobravala predmet kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova RS, SIPA-e i Tužilaštva BiH. MUP je već izuzeo dokumenataciju iz određenog broja firmi kojima je IRB odobravala kredite bez finansijskog posrednika.

Ni Razvojna banka FBiH u proteklom periodu nije bila bez afera, kreditima koje su odobravali bave se istražni organi, a bilo je i optužbi na relaciji direktor – Vlada FBiH.

(Capital)

Komentari / 8

Ostavite komentar
Name

Velika propast

24.01.2018 19:15

Taj veliki kreditni odbor bi bolje bilo nazvati velika propast.Inace veliki kreditni odbor je imao u svom sastavu velike ekonomiste Zeljku 113% Cvijanovic,Petra Izraely Investment Djokica i ostale strucnjake.Naravno za to su primali masne naknade a raspusten je nekoliko dana nakon hapsenja Slavice Injac i Snjezane Vujnic.

ODGOVORITE
Name

Marko

24.01.2018 19:37

Kakva propast.

Name

Loko naokolo

24.01.2018 20:16

Koliko je miliona isisano iz ove tzv.IRB-ke to samo bog zna, stotine miliona je otišlo stranačkim tajkunima i mesetarima koji danas uživaju negdje na Sejšelima a uboga sirotinja oplakuje djecu na malom i velikom Zejtinluku.

Name

mmf

24.01.2018 19:21

Ovi su dali farmlandu 30 mil.km...da bi tamo sve to pokrali,ima li sip-e da provjeri šta su radili,šta sad imaju Topalović,Zgonjanin,Vasiljević,Đukić,Šandara...

ODGOVORITE
Name

nema ništa pošteno , kratko jasno

24.01.2018 19:34

ma kakav MMF i njihova muljanja , što naš AL KAPONE zamuti nema tog stručnjaka da razriješi . To brate treba samo đuture sve u prdekanu .

ODGOVORITE
Name

Partnership

24.01.2018 19:57

Vidi se partnerstvo MMF-a sa domaćom vlasti...pokrivaju jedni druge za “nestalih” milijardu i po.

ODGOVORITE
Name

Zeks na ex

24.01.2018 20:16

Bice ovo bolno objaviti na RTRS!?

ODGOVORITE
Name

Olafa čekajući

25.01.2018 09:23

Kada će se znati i objaviti stvarna dubina, širina, tama i mrklina finansijskih provalija koje ostadoše iza ove 'razvojne' banke u RS..?? Ikad ili nikad..??

ODGOVORITE