Šta će donijeti strategija EK?!

Evropska komisija smatra da je izvodljivo da do 2025. godine Srbija i Crna Gora postanu punopravne članice Evropske unije (EU), a u to vrijeme bi četiri preostale zemlje regiona bile duboko u pristupnom procesu.

Region 15.01.2018 | 15:44
Šta će donijeti strategija EK?!
Ovo se navodi u strategiji za zemlje regiona koji priprema Evropska komisija pod naslovom "Kredibilna evropska perspektiva za Zapadni Balkan" u čiji je nacrt Radio Slobodna Evropa imao uvid.

Prema najavi, ovaj dokument će Evropska komisija predstaviti najvjerovatnije 6. februara u Strazburu.

Kako Srbija tako i Crna Gora bi mogle postati punopravne članice EU do kraja 2025. godine, ako do 2019. godine ispune kriterijume iz vladavine prava, što podrazumeva da se tamošnji lideri moraju "ozbiljno i sa jasnom posvećenošću" suočiti sa reformskim izazovima.

U slučaju Srbije, da bi se realizovao ovaj vremenski okvir (2025.), zemlja mora da ispuni i kriterijume koji proizilaze iz poglavlja 35 koji se odnosi na normalizaciju odnosa sa Kosovom.

U nacrtu dokumenta Evropska komisija predstavlja najoptimističniji scenario u vremenskom smislu za svaku zemlju regiona.

Prema indikativnom vremenskom okviru Evropske komisije proizilazi da će 2019. godina biti ključna za države Zapadnog Balkana.

U dokumentu se navodi da bi u toku te godine Kosovo i Srbija trebale da postignu "sveobuhvatnu normalizaciju odnosa", što bi "otvorilo put za dalji suštinski napredak Kosova na putu ka evropskim integracijama".

Takođe, ista godina će biti važna i za Albaniju i Makedoniju koje bi trebale otvoriti pristupne pregovore sa Briselom, a Bosna i Hercegovina bi tek tada trebala dobiti status kandidata.

Otvaranje mogućih pristupnih pregovora sa Sarajevom se predviđa tek 2023. godine. Ta godina će, prema prognozi Evropske komisije, biti u znaku završetka pristupnih pregovora sa Crnom Gorom i Srbijom, a 2024. se planira potpisivanje pristupnog sporazuma koji bi stupio na snagu godinu dana kasnije, odnosno krajem 2025, kada i ove dvije zemlje postanu nove članice EU.

Briselske institucije upozoravaju zapadnobalkanske države da se hitno i ozbiljno pozabave rješavanjem svih bilateralnih sporova koji moraju biti okončani pre pristupanja bilo koje zemlje u EU.

Kako se ističe u nacrtu strategije, ovo podrazumijeva i granične sporove. Brisel poručuje da Evropska unija ne želi da uvozi bilateralne sporove.

"Oko graničnih sporova koji i dalje nisu riješeni, strane se moraju bezuslovno obratiti pravno-obavezujućoj arbitraži, prije okončanja pristupnih pregovora i u potpunosti moraju ispoštovati konačnu odluku", navodi se u nacrtu strategije Evropske komisije.

"Principijelno, zemlje lideri na evropskom putu imaju strateški interes da se zalažu, a ne da odmažu težnje njihovih susjeda. Zato, sve zemlje moraju da se uzdrže od zloupotrebljavanja otvorenih pitanja u evropskom pristupnom procesu", poručuje se u nacrtu strategije Evropske komisije za zemlje Zapadnog Balkana.

Vremenski okvir, Zapadni Balkan i Evropska unija

2019. Srbija i Kosovo postižu sporazum o normalizaciji odnosa

2019. Albanija i Makedonija otvaraju pristupne pregovore

2019. Bosna i Hercegovina dobija status kandidata

2023. Srbija i Crna Gora završavaju pristupne pregovore

2023. Bosna i Hercegovina otvara pristupne pregovore

2024. potpisivanje pristupnog sporazuma sa Crnom Gorom i Srbijom

2025. Srbija i Crna Gora postaju članice Evropske unije

Izvor: Radio Slobodna Evropa

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Ale Halkic

15.01.2018 15:06

Samo bla bla

ODGOVORITE
Name

perspektiva

15.01.2018 15:34

U EK ima dosta proroka. Imaju staklenu kuglu pa vide buducnost. Mi smo vec u EU jer nam radna snaga radi unutar nje. Pristup EU ne znaci nista za ozivljavanje BiH privrede. Jer EU ima hiperprodukciju pa BiH moze samo da uvozi iz EU (BiH to vec sada radi sa malim udjelom domacih proizvoda).

ODGOVORITE