Bodovi za posao na "lijepe oči"
Zapošljavanje u javnom sektoru Republike Srpske sve češće dolazi pod lupu Odbora državne uprave za žalbe koji godišnje primi desetine prijava nezadovoljnih kandidata zbog sumnji da je konkursna komisija bodove davala na lijepe oči, ali i da je unaprijed bilo poznato za koga je spreman ugovor o radu.
Republika Srpska 22.10.2017 | 10:44
Izvještaji o radu Odbora državne uprave za žalbe pokazuju da je, generalno, najviše žalbi bilo na zaključke o odbacivanju prijave na konkurs, rješenje o zasnivanju radnog odnosa putem konkursa i na obavještenje o rezultatima konkursa. Članovi odbora su samo 2014. na stolu imali 453 predmeta, a čak 287 se odnosilo na konkursnu proceduru.
Slična situacija je zabilježena i 2015. i 2016. godine, a podaci iz ove godine pokazuju da bi epilog mogao biti isti kada bude podvučena crta na njenom kraju.
"Odbor je od januara do 5. oktobra najviše žalbi zaprimio od učesnika konkursa na rješenja o prijemu u radni odnos - 44. Državni službenici i namještenici dostavili su identičan broj žalbi koje su se odnosile na raspoređivanje, disciplinsku i materijalnu odgovornost i prestanak radnog odnosa", kazala je vršilac dužnosti predsjednika Odbora državne uprave za žalbe Jelena Pajić-Baštinac.
Da posao u javnom sektoru sve češće dobijaju podobni, a ne sposobni i da konkursna procedura nije transparentna pokazalo je i istraživanje Centara civilnih inicijativa (CCI) koje je urađeno u okviru jednog projekta uz podršku EU.
Izvještaj o monitoringu imenovanja i zapošljavanja u javnom sektoru pokazao je da transparentnost procesa zapošljavanja u javnim institucijama i preduzećima na svim nivoima nije ni približno na zavidnom nivou. Na skali od nula do 100, indeks transparentnosti procesa zapošljavanja lani je iznosio 32.
Prema podacima CCI-ja, samo mali broj kandidata uspio je da dokaže pred nadležnim odborima za žalbe navode koji upućuju na neregularnost različitih segmenata konkursne procedure. Problem je, navode u CCI-ju, presudni uticaj intervjua.
"To s jedne strane omogućava veliku diskreciju komisije u ocjenjivanju kandidata jer se odgovori ne bilježe i ne snimaju. S druge strane, veoma teško, ako ne i nemoguće, je dobiti nezavisnu provjeru rezultata takvog ocjenjivanja, te je veoma teško dokazati kako je taj segment konkursne procedure naštiman", ističu u CCI-ju.
Projekt koordinator CCI-ja Slaven Divčić kaže da su kritične tačke u postupku javnih konkursa sastav komisija i kriterijumi na osnovu kojih se vrši bodovanje.
"U praksi je često bilo slučajeva kritično različitog bodovanja istog kandidata od strane članova komisije i slučajeva da kandidati sa najvišim prosjekom ocjena na intervjuu dobijaju najniže ocjene, te zbog toga padaju na niža mjesta na bodovnoj listi. Ovo se odnosi i na konkurse u ostatku javnog sektora, koji nije javna uprava. Komisija bi svoje kriterijume trebalo da definiše poslovnikom o radu. Ipak, u praksi često ne postoje nikakva pravila i kriterijumi i često se bodovi daju na lijepe oči, odnosno na osnovu slobodnog uvjerenja članova komisije i bez ikakvih postavljenih stručnih pitanja na intervjuu", kazao je Divčić.
CCI navodi da sposobnosti, znanje, iskustvo i integritet kandidata moraju biti presudni faktor prilikom imenovanja i zapošljavanja u javnom sektoru, a ne stranačka ili porodična veza.
"Stav je da s ciljem poštenijih konkursa treba doraditi podzakonska akta koja uređuju zapošljavanje u javnoj upravi, ali i u ostatku javnog sektora koja propisuju proces zapošljavanja i jedinstven način bodovanja kandidata po kriterijumima. Smatramo da bi korisno bilo pravno regulisati snimanje intervjua s ciljem smanjenja malverzacija i dokazivanja eventualnog kršenja propisa kroz naknadni žalbeni postupak kandidata", zaključio je Divčić.
(GlasSrpske)
Komentari / 5
Ostavite komentar*
22.10.2017 08:57Problem je i to sto u konkursne komisije imenuju telad koja ne znaju nista o poslu koji ce kandidat raditi, pa mu ne znaju postaviti prava pitanja. A naravno da je korupcija glavni problem ovog potpuno bolesnog drustva.
ODGOVORITEMarko
22.10.2017 10:50Ne konkurisite,vec bjezite odavde,neka se pokolju sami za par godina,jbm ja mt.
ODGOVORITELLL
22.10.2017 12:01Komisije rade tako što im se da ime i prezime kandidata koji treba da prođe. Tako se radi. To su činjenice iz prakse. Članovi komisije su zato bezvoljni i nemaju želje i volje da maltretiraju kandidate. Najprostije rečeno, mi tako funkcionišemo.
Petar
22.10.2017 11:45U institucijama BiH trnutno zapošljavaju se kardovi i poslušnici HDZ, SDA i SDS.Konkursi se raspisuju samo forme radi a "kadrovi" već rade mjesecima unaprijed. Šta je to ako nije KORUPCIJA. Davanje prednosti nekome u odnosu na druge. Gospodo to je jedna od definicija korupcije. Mlade i školovane samo maltretirate, da plaćaju ovjeru dokumentacije i konkurišu, te tako ispada da mi koji nismo članovi ni jedne stranke možemo prije dobiti BINGO nego posao. Ko ostane zadnji neka ugasi svjetlo.
ODGOVORITEdejanpd
23.10.2017 05:03Ukoliko u toku procedure Konkursa, npr.odbace Vasu prijavu uz obrazlozenje da ste zavrsili gradjevinsku skolu, a da se Konkursom trazi drustveni smjer, a Vi imate drustveni smjer i nikad ni usli niste u gradjevinsku skolu, dzaba sve, zalba ide drugom organu i Vi dok dobijete odgovor Konkurs je zavrsen, to je jedan nacin odbacivanja kandidata, drugi je polozen strucni ispit iz bas te oblasti za radno mjesto koje se popunjava, a trece iskustvo na tom radnom mjestu, te polozeni nekakvi ispiti koji se ticu te institucije...na kraju tamo vidite da covjek radi i raspitate se a on vec godinu, dvije radi, sve to sto se trazi polozio tu u tom periodu, itd.
ODGOVORITE