Na današnji dan: Samo da je Vaske srušio Amansija...!

Ali nije! Ima ljudi koji nikada neće shvatiti šta znači biti džentlmen. . . ''A, na šta vam ja ličim? Da se brukam pred celom Evropom?!" Dan kada se Partizan "tukao" sa Realom za tron! Stadion Hejsel u Briselu, 11. maj 1966. početak u 19:30h. Suparnici na terenu – Real Madrid i Partizan.

Fudbal 11.05.2017 | 15:15
Na današnji dan: Samo da je Vaske srušio Amansija...!
Zvali su ih bebe, a malo je nedostajalo da postanu – besmrtnici! Pre tačno 51 godine čuvena Partizanova generacija sa Vasovićem, Jusufijem, Šoškićem, Galićem...propustila je izvrsnu priliku da postane prvak Evrope. Tog 11. maja 1966. u finalu Kupa šampiona crno-beli su imali gol prednosti nad slavnim Real Madridom, međutim, iz Brisela su se vratili, poput naših političara, kao gubitnici - 1:2.

Pred 46.000 gledalaca na čuvenom stadionu Hejsel, fantastična ekipa trenera Abdulaha Gegića, čiji je idejni tvorac bio Stjepan Bobek, povela je u 54. minutu golom Velibora Vasovića, da bi u razmaku od pet minuta Amansio i Serena kompletirali brutalan preokret za šestu kontinentalnu titulu madridskih Kraljeva. Opšti je utisak bio da je tim iz Humske zaslužio krunu, međutim, umesto pehara ostala su sećanja na fantastičnu sezonu u kojoj su eliminisali Nant (2:0, 2:2), nadigrali Verder iz Bremena (3:1, 0:1), sjajnim preokretom nadoknadili minus protiv praške Sparte (1:4, 5:0), u dve utakmice nadvisili i slavni Mančester junajted (2:0, 0:1)... O toj ekipi raspredale su se bajke, ovdašnji i inostrani mediji su je hvalili, jedino nije bilo umešnosti da se očigledan kvalitet sa terena uobliči u pehar prvaka Evrope.

„Tadašnja uprava nije dorasla vođenju nas i(li) kluba u takmičenju kao što je Kup šampiona“, ocenio je nekoliko decenija kasnije Milutin Šoškić, legendarni golman reprezentacije Jugoslavije i Partizana.



Prema njegovim rečima, taj tim rasturen je i pre finala, a dogovoren transfer u Keln neposredno pred utakmicu života, potpuno je izbacio iz ravnoteže Šoškića.

„Sve je bilo čudno, jer smo prethodno izbacili timove kvalitetnije od Reala u to vreme, međutim, za pobedu u finalu bilo je potrebno nešto više od igrača. Znanje, kontrola i organizacija. A kod nas je sve bilo obrnuto, niko nije razmišljao šta će se desiti sa klubom sutra, već su mislili šta će sa sobom. Počeli su da nas proganjaju, nekoliko sati pred meč su me podigli iz krevata, odveli u drugu sobu i pokazali mi budućeg predsednika. To je za mene bilo šokantno, tužno i jadno. Mirnoća i motivacija je izostala. Svi smo mislili na sebe, a ne na finale i svoj klub“.

Mada, i u takvim okolnostima, imao je Partizan sjajnu priliku, a mnogi i dan danas zameraju Veliboru Vasoviću što u kobnom 70. minutu, pri rezultatu 1:0, nije fauliraoAmansija. Igra bi stala, štoper crno-belih bi verovatno dobio karton, ali Real iz te akcije ne bi izjednačio.

„A, na šta vam ja ličim? Da se brukam pred celom Evropom?! Ja sam džentlmen, a ne grubijan da bih pravio seljačke faulove“, govorio je u više navrata Vasović. 

Nije potrebno ni pominjati kako bi današnji fudbaleri rezonovali u sličnoj situaciji...



Na centru nemački sudija Krajtlajn sa kapitenima Šoškićem i Hentom. Bilo je to pre 51 godinu, a Partizan prvi naš klub u istoriji koji je igrao finale Kupa šampiona.

Za one navijače koji malo znaju o tom datumu, Partizan podseća na najveći uspeh crno-belih u svojoj istoriji.

U jesen 1965. godine Kup evropskih šampiona je ušao u svoj jedanaesti ciklus. Po imenima učesnika, po prikazanim igrama, po interesovanju, po prihodima, to je već bilo takmičenje najvišeg rejtinga na svetu. Partizan je za sobom imao već četiri pokušaja da se probije među najbolje, ali nije uspevao.

I ne samo Partizan, već svi klubovi iz istočne Evrope još u ranim krugovima takmičenja nailazili su na nepremostive prepreke. Prvo je to uspelo Partizanu u takmičenju za deseti Kup šampiona – stigao je do poslednjeg stepenika, do finala, kao prvi klub iz ovog dela sveta i izazvao divljenje čitave Evrope. Partizan, ne samo što je došao do finala, nego je na tom putu eliminisao šampione zemalja visokog renomea.

Najpre šampiona Francuske, Nant. U Beogradu, 22. septembra 1965. godine, pred 30.000 gledalaca, pobeđen je sa 2:0 (strelci Galić i Hasanagić). U Nantu, 13. oktobra u revanšu je bilo 2:2 (Kovačević i Galić). Tako se Partizan plasirao među šesnaest klubova koji idu dalje.

U osmini finala, 9. novembra, u Beogradu je pobeđen prvak Nemačke Verder sa 3:0 (u poslednjih dvadeset minuta strelci su bili Jusufi, Pirmajer i Hasanagić). U revanšu, 19. novembra 1965, pred 30.000 gledalaca, Partizan je uspeo da se odupre snažnom rivalu, primio je samo jedan gol i obezbedio nastavak takmičenja na proleće 1966, bio je među osam najboljih na kontinentu.

Žreb je tada crno-belima dodelio prvaka Čehoslovačke, Spartu. U Pragu, 2. marta, pred 35.000 gledalaca, Partizan je poveo golom Hasanagića, ali su Česi preokrenuli rezultat i na kraju pobedili sa 4:1. Partizanu nisu davane nikakve šanse da može da nadoknadi toliku prednost rivala. Ipak, uspeo je.

Beogradu, 9. marta, pred 50.000 svojih navijača ne samo da je nadoknađena prednost Sparte, nego je pala "petarda" – 5:0 (Kovačević i Hasanagić po dva i Vasović).

Rival u polufinalu je bio prvak Engleske, Mančester Junajted. U Beogradu, 13. aprila 1966. pred 50.000 svedoka, Partizan je pobedio sa 2:0 (Hasanagić i Bečejac). Revanš je igran na čuvenom Old Trafordu u Mančesteru 20. aprila pred 62.500 gledalaca. Nemajući šta da izgubi, prvak Engleske je tako silovito jurišao da se odbrana Partizana povijala kao pred orkanom, a Mančester je golom Nobija Stajlsa uspeo samo jednom da savlada sjajnog Šoškića.

Partizan je "evropsko čudo" doveo do kraja. Pred njim je ostao još samo Real iz Madrida. Tog 11. maja 1966. na stadionu Hejsel, pred 60.000 gledalaca, odigrana je finalna utakmica.

Na teren izlaze dve najbolje ekipe starog kontinenta, Partizan i Real Madrid. Bečejac, Rašović i Vasović ne dozvoljavaju igračima Reala da priđu golu, dok Galić, Hasanagić i Pirmajer stvaraju izgledne prilike za vođstvo. Poluvreme se završava bez golova, mada ostaje žal što je udarac Hasanagića završio samo na prečki umesto u mreži.

Drugo poluvreme počinje dominacijom crno-belih, koje je krunisano sjajnim golom Vasovića uz erupciju radosti na Hejselu. Nedugo zatim, na našu veliku žalost, Real je izjednačio, a ubrzo i poveo sa 2:1, što je bio i konačan rezultat velikog finala.

Partizan je nastupio u sastavu: Šoškić, Jusufi, Mihajlović, Bečejac, Rašović, Vasović, Bajić Kovačević, Hasanagić, Galić, Pirmajer. Trener je bio Abdulah Gegić, a „tehniko” Stanislav Virgilije Popesku.

Partizan je poklekao na poslednjem stepeniku, iako je posle uspešnih nastupa u prethodna četiri kola stekao sigurnost i veliku reputaciju u evropskim fudbalskim krugovima. Više nijedna njegova pobeda nije mogla da se smatra iznenađenjem.

Najslabija karika jugoslovenskog šampiona bila je na psihološkom planu, i tu je pao. Imao je tim najveće snage, ali je klub u tom trenutku bio slab za toliko uspeha i slave i nije mogao da zaustavi rasulo u najvažnijem momentu. To je verovatno najveći razlog neuspeha u finalu, upravo tada kada je bilo najpotrebnije biti stabilan.

Ostao je žal za neiskorišćenom prilikom, ali i ponos zbog nezapamćenog uspeha mlade ekipe, koja se ubrzo razmilela po Evropi.

PARTIZAN - REAL 1:2 (0:0)

Brisel, 11. maj 1966.
Stadion: Hejsel
Gledalaca: 46.575.
Strelci: Vasović u 54. za Partizan, a Amansio u 70. i Serena u 75. za Real Madrid.

Partizan: Šoškić, Jusufi, Mihajlović, Bečejac, Rašović, Vasović, Bajić, Kovačević, Hasanagić, Galić, Pirmajer.

Real Madrid: Arakvistan, Paćin, Sančiz, Piri, De Filipe, Zoko, Serena, Amansio, Groso, Velaskez, Hento.

Izvor: mozzartsport/B92

Komentari / 0

Ostavite komentar