ABA: Oslabljena i umorna Zvezda od -15 do 20-0!

Mornar nije dao predaha šampionu: Zvezda se ozbiljno preznojila, ali je izjednačila rekord ABA lige! Crveno-beli se namučili sa Baranima, ali su na kraju postavili stvari na svoje mesto i došli do 20. slavlja u regionalnom takmičenju.

Košarka 30.01.2017 | 20:10
Ekipa Dejana Radonjića je uz mnogo poteškoća u Pioniru pobedila Mornar iz Bara sa 82:71, u poslednjem meču 20. runde.

Crveno-beli su ovaj meč odigrali bez Jovića, Kuzmića i Dangubića, a naspram sebe su imali i veoma raspoloženog protivnika koji je u prvih 11 minuta šutirao 6-10 za tri poena i imao je +15 u tim trenucima (29:14).

Zvezda se malo po malo vraćala, krajem treće deonice je preuzela vođstvo, a onda je odigrala sjajnu poslednju četvrtinu i mirno je privela utakmicu kraju ostvarivši 13. uzastopnu pobedu u oba takmičenja.

Dženkins je bio najbolji sa 12 poena, 3 skoka i 7 asistencija, 15 poena uz 3 skoka dodao je Simonović, Lazić je ubacio 12, Tompson 11 poena i 5 skokova, a Gudurić je imao 8 poena, 6 skokova i 2 asistencije. Na drugoj strani, 15 poena je ubacio Voler, a po 10 su dodali Pavić i Tejtum.

Zvezda u petak dočekuje Efes u Evroligi.

Mnogi navijači Crvene zvezde smatrali su da će utakmica protiv Mornara iz Bara biti prilika da se pošteno odmore igrači koji su izneli najveći teret u dosadašnjem toku sezone, ali ni približno nije bilo tako. Izuzetno nadahnuti gosti imali su ozbiljnu prednost, koja je prilično dugo bila i dvocifrena, gotovo tri kompletne četvrtine, ali je na kraju ipak prevagnuo znatno veći kvalitet aktuelnog osvajača ABA lige. Crveno-beli su tako uspeli da izjenače sopstveni rekord regionalnog takmičenja od 20 startnih pobeda iz sezone 2014/2015, pa će već u nedelju (18.00) u večitom derbiju protiv Partizana imati priliku da postave novi, ali ih samo dva dana ranije očekuje utakmica sa Efesom u Evroligi - 82:71 (9:23, 27:20, 21:13, 25:15).

Upravo u večerašnjoj utakmici pokazalo se od kolike su važnosti Stefan Jović i OgnjenKuzmić za ekipu Dejana Radonjića u ovoj sezoni. Barani su njihov izostanak iskoristili da u potpunosti suze prostor u reketu i isprovociraju šut domaćina, koji nikako nije išao, dok su sa druge strane gosti euforično pogađali van linije 6,75, pa su tokom treće četvrtine u tri navrata imali maksimalnih 15 poena razlike.

Domaćin je odbranu na sebi prepoznatljivom nivou zaigrao u trećoj četvrtini, pa se serijom 10:0 od dvocifrenog minusa spustio na dostižnu razliku, a u poslednjim sekundima treće deonice i do potpunog preokreta, kada je bilo jasno u kom smeru odlazi utakmica.

Jovića su večeras na poziciji organizatora igre menjali Čarsl Dženkins i Nejt Volters, koji su uvodne probleme uspeli da prevaziđu u drugom poluvremenu, dok je startni centar bio Milko Bjelica, koji je minutažu delio sa Dionom Tompsonom.

Nedostajali su Jović i Kuzmić, ali je još jednom bio vidljiv i izostanak Nemanje Dangubića, bez kojeg je Marko Simonović još jednom izneo veliki teret utakmice. Možda i najbolji igrač crveno-belih ove sezone još jednom je bio najefikasniji akter utakmice sa 15 postignutih poena, ali je čak 10 dao sa linije penala. Za tri poena je gađao 1/7, ali je sve to nadoknadio ogromnim požrtvovanjem. Dvocifreni su još bili Dženkins i Lazić sa po 12 poena, kao i Dion Tompson sa 11.

Zvezdu nije išao šut, ali je zato dominantna bila u skokovima, kojih je sakupila čak 44, a najviše Luka Mitrović (13), naspram 29 gostujućeg tima. Kod Mornara je više od ostalih pružio Antabija Voler, koji je ubacio 15 poena u koš domaćina, od čega tri puta van linije 6,75.

CRVENA ZVEZDA - MORNAR 82:71
/9:23, 27:20, 21:13, 25:15/

ZVEZDA: Volters 8, Tompson 11, Mitrović 4p, 13sk, Lazić 12, Simanić, Dobrić 3, Simonović 15, Rakićević, Dženkins 12, Gudurić 8, Kuzmić, Bjelica 9.

MORNAR: Anderson 4, Vitkovac 8, Radunović, Vujošević 5, Čalić 3, Mijović, Tatum 10, Elis 6, Pavić 10, Mugoša 3, Voler 15, Bakić 7.

Cedevita - Igokea 89:78

Tabela: Zvezda 20-0, Partizan 15-5, Cedevita 14-6, Budućnost 14-6, Cibona 11-9, Olimpija 9-11, Igokea 9-11, FMP 8-12, Karpoš Sokoli 8-12, Mornar 7-13, Krka 7-13, Mega Leks 6-14, MZT Skoplje 6-14, Zadar 6-14.

Parovi 21. kola: Krka - Mega, Mornar - Cedevita, Karpoš Sokoli - FMP (subota), Igokea - Zadar, Partizan - Zvezda, Olimpija - MZT (nedelja), Cibona - Budućnost (ponedeljak)

Izvor: B92/mozzartsport