Šta uče đaci u EU o ratu i Balkanu?

Kako se hrvatski Domovinski rat i celokupna tadašnja situacija na Balkanu prezentuje učenicima u Nemačkoj, Italiji ili Finskoj istraživao je “Večernji list“.

Region 02.12.2016 | 12:10
Šta uče đaci u EU o ratu i Balkanu?
Udžbenici, kako se navodi, ne imenuju agresora, ne idu u detalje, a naglasak se stavlja na to da svi učesnici shvate posledice nacionalizma.
 
Ko je bio agresor u ratu u Hrvatskoj? Ko je bio žrtva? Na ova pitanja učenici u školama širom Evrope neće dobiti jednoznačne odgovore. Primeri udžbenika iz Finske, Italije i Nemačke, te objašnjenja profesora istorije iz tamošnjih srednjih škola pokazuju kako se rat u Hrvatskoj tek spominje u kontekstu širih istorijskih događanja tog doba, završetka Hladnog rata i raspada Istočnog bloka i multinacionalnih država.

Postoji suzdržavanjeod označavanja naroda ili sistema “agresorskim”, dok se, na primer, pojam Domovinski rat i ne spominje, piše hrvatski “Večernji list”.

“Jugoslavija je pod Titom predstavljena kao uspešna država “trećeg puta”, dok su ratovi na Balkanu učenicima prikazani kao deo secesionističkih događanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi nakon 1990.”, kaže profesorka Sirka Ahonen sa Univerziteta u Helsinkiju, koja je učestvovala u stvaranju programa iz istorije.

“Posebna pažnja posvećuje se nacionalizmu. Ekstremno nasilje u BiH je zabeženo. Raspravlja se o tome kako međunarodna zajednica nije imala adekvatan odgovor na ratove”, dodaje S. Ahonen.

Po istoj paradigmi taj deo istorije obrađen je u školama u Nemačkoj, tačnije u Bavarskoj, kaže Fric Šafer, profesor istorije te šef tamošnjeg Odeljenja za obrazovne politike Društva učitelja.

“Ne idemo u detalje. Eventualno ako je u razredu učenik iz Hrvatske ili BiH, ispričaće svoju priču.

“Ratovi u Jugoslaviji se prikazuju u bloku u kojem se obrađuje kraj Hladnog rata, a odgovornost za zločine učenik treba shvatiti u kontekstu porasta nacionalizma sa svih strana”, kaže Šafer.

Italijanski srednjoškolci pak u svojim udžbenicima čitaju kako su “ratna delovanja u Hrvatskoj opravdana postojanjem značajne srpske manjine, ali da su uz regularnu vojsku (JNA) u njima učestvovale paravojne srpske jedinice, koje su više puta počinile gnusne zločine protiv Hrvata”.

“Hrvatska je pak brzo stvorila vojsku i počela vraćati teritoriju. Kad su hrvatska snage došle do teritorija koje su nastanjivali Srbi, počinili su i etničko čišćenje, proteravši Srbe”, stoji u udžbeniku.

“Ne bih rekao da je na delu relativizacija zločinca i žrtve. Nama je važno da učenici usvoje tendencije, kao što je etnički mozaik kakav je bila Jugoslavija i šta se događa kad takva zajednica propadne ili kad poraste nacionalizam, šta se može primeniti i na druge slične situacije.

Učenici obrađuju i delove eseja bugarsko-francuskog filozofa Tsvetana Todorova “Sećanje kao lek za zlo” te hrvatske feministkinje i filozofkinje Rade Iveković “Balkanizacija razuma/uma” koji kritički govore o ratovima – kaže profesor Andrea Nardi iz Toskane, koji je i voditelj regionalnog odbora za maturske ispite iz istorije.

Za razliku od Hrvatske, ratu u BiH detaljnije se obrađuje u svim državama – na primer, srednja škola “Jacek Kuron” iz Varšave svake godine vodi učenike trećeg razreda u Sarajevo.

Italijanski udžbenici pak napominju kako se u ratu u BiH Srbi kroz medije portretiraju kao agresori, Muslimani kao žrtve, a Hrvati su neutralni. Slobodan Milošević se pak spominje u kontekstu stvaranja Međunarodnog suda za razne zločine na području bivše Jugoslavije.

“Raspad Jugoslavije i mrtvi i proterani (10-25 hiljada mrtvih i 320 hiljada proteranih do kraja rata u Hrvatskoj te 140-250 hiljada mrtvih i 2,5 miliona protjeranih do kraja rata u Bosni) te zločini (etničko čišćenje, masovne grobnice, napadi na civile), slike rata i žrtava na TV i u novinama, uticali su na međunarodnu zajednicu, ali, pre svega, na savest. Kao rezultat oformljen je Međunarodni sud”, stoji u italijanskom udžbeniku, a uz fotografiju Slobodana Miloševića tek piše kako je “optužen za zločine protiv čovečnosti, ali da je pre izricanja presude umro”.

Izvor: Večernji list
Foto: Thinkstock 

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

mf

02.12.2016 12:57

Ovi sto pisu ovakvu laz oni su i naprsvili Rat zajedno sa Hrvatima

ODGOVORITE
Name

Dragan

02.12.2016 13:34

Prava definicija svih ratova od 1991 do 1995 godine je gradjansko-vjerski rat sa elementima mijesanja Hrvatske koja je uz to jedina pocinila agresiju na BIH-a i Srbije-SRJ koja je slala svoje dobrovoljce da brane svoj napadnuti narod.Bili bi poslednje hulje da nisu pompgli svom narodu.Svakako je presudni faktor imala medjunarodna zajednica koja se otvoreno stavila na jednu stranu a protiv druge a znamo da se u gradjanskom ratu ne smije stavljati ni na jednu stranu...

ODGOVORITE
Name

da

02.12.2016 14:54

Ali zapad nepostuje medjunarodno pravo...samo sila i interesi

Name

Duro

04.12.2016 11:21

Finska spada u najobrazovanije zemlje. U Finskoj ima skoro polovina stanaonistva fakultetsko obrazovanje. Profesor Ahonen nije bilo ko. On ne spomoninje nikoga kao "agresora" jer klasicnog agresora u raspadu Jugoslavije nije bilo i on ga sam ne vidi. Vidimo da u Evropi niko od obrazovanih ljudi ne razmiclja u relacijama "ko je agresor". Ali, zato to najbolje vidi i zna Izetbegovic i Kitarovic. Adenauer je jos davno rekao: "Onaj ko pruza prst u druge, mora znati da tri prsta te iste ruke pokazuju u njega samoga"

ODGOVORITE