Podjele: Čović jedini nema opoziciju u BiH

Politika u BiH podeljena je u tri nacionalna korpusa, a jedino Dragan Čović među Hrvatima nema političkog rivala.

Bosna i Hercegovina 24.11.2016 | 07:45
Podjele: Čović jedini nema opoziciju u BiH
Predsednik HDZ BiH polako je „počistio“ sve koji su mu bili kakvi – takvi konkurenti u hrvatskom biračkom telu. Poslednja „trzavica“ bio je HDZ 1990 čiji politički uticaj je iščezao.
 
S druge strane, bošnjačka politička scena je žestoko polarizovana na SDA Bakira Izetbegovića i SBB Fahrudina Radončića, koji su samo nužno u koaliciji, a na terenu su žestoki rivali.

U Republici Srpskoj, SNSD Milorada Dodika je najjača partija, ali mu opozicija u vidu Saveza za promene zadaje glavobolje, ne toliko uticajem u RS, već činjenicom da su vlast u Sarajevu.

Profesor Sveučilišta u Mostaru, Slavo Kukić, smatra da je ključni razlog Čovićeve superiornosti to što su Hrvati najmalobrojniji narod u BiH, pa ih je relativno najjednostavnije „upecati“ na nacionalnu homogenizaciju po principu jedan narod, jedna partija, jedan vođa.

"Čović je do guše zaglavio u kriminalu i ne verujem da te činjenice nisu poznate prosečnom Hrvatu u BiH. Ali, strah od mogućeg ponavljanja istorije, od novog iseljavanja sa vekovnih ognjišta, jači je od svega toga. Zato Čović ne treba posebno da se brine zbog moguće pojave konkurenata među Hrvatima. Eventualno, njegov miran san može biti narušen pritiskom koji može doći iz Zagreba, jer ima snažan otpor u hrvatskom generalskom lobiju", kaže Kukić.

On je ubeđen da je trenutno „najgušće“ Bakiru Izetbegoviću - ima jaku levicu u FBiH, jakog Fahrudina Radončića, ali i sve jaču opoziciju u vlastitoj partiji, na čelu Senadom Šepićem. Kada je u pitanjiu RS, Kukić naglašava da Dodik ima opoziciju, ali i „snažno razrađenu makijavelističku životnu filozofiju“ kojom uspešno odleva napadima.

"Bilo je prirodno očekivati da će pasti na lokalnim izborima. Ali, on je izmislio referendum, homogenizovao srpsko biračko telo na svoju stranu, zahvaljujući doduše i SzP koji se upecao i postao marginalan igrač. Dodik se već sada priprema za izbore 2018. najavljujući povrat 83 ustavne nadležnosti RS.

Nisam siguran da na tome neće dobiti izbore. Jedino da članice SzP izvuku pouku iz grešaka u vezi sa referendumom i lokalnim izborima, pa da izgrade drugačiju strategiju", zaključuje Kukić.

Politički analitičar iz Banjaluke, Radomir Nešković, ističe da u Dejtonu postoji strukturalna greška koja Hrvatima omogućava ravnopravnost, ali je ne garantuje. Zbog toga je, poručuje Nešković, zajednička crta svim hrvatskim političarima da se bore za stalnu ravnopravnost sa ostala dva naroda, što je iskoristio Čović.

"U skladu s tim oni imaju ono što Srbi i Bošnjaci nemaju, to je Hrvatski narodni sabor, nacionano telo svih bitnih predstavnika u hrvatskom narodu", kaže Nešković.

Istovremeno, dodaje on, u Srba i Bošnjaka postoje bar po dva različita politička koncepta oko kojih se dele.

Kod Srba je jedinstven stav da je RS trajna, s tim što SNSD veruje da je BiH privremena i da RS može da se izgradi kao nezavisna država.

"S druge strane, SDS i PDP smatraju da je BiH federativna država, da Dejton treba očuvati, da RS ne može da izađe iz BiH  bez rizika i da taj proces nema međunarodnu podršku."

"Bošnjaci su jedinstveni oko integriteta BiH, ali ima podele kako je održati. Koncept SDA je narodni, populistički, sa primesama vere, dok ostali imaju više ekonomski, socijaldemokratski pristup", zaključuje Nešković.

Topić: Ekskluzivno pravo

Politička analitičarka iz Banjaluke, Tanja Topić, ističe da je u celoj BiH dominantno nastojnje da postoji jedna politička partija koja sebi uzima ekskluzivno pravo zaštite nacionalnih interesa, a to znači i omalovažavanje partija u opoziciji.

"Istina, najveća snaga je u rukama Dragana Čovića i HDZ jer on godinama uspeva bez ozbiljnijeg političkog rivala da kontroliše celokupan prostor u kome se odvija hrvatska politika."

"Ta politika uporište nalazi u stavu da su Hrvati najmanje jednakopravni u BiH, zbog čega više nego drugi narodi imaju potrebu da se okupljaju oko jedne partije. U Bošnjačkom i srpskom bloku postoji politički konsenzus oko nacionalnih pitanja, ali podela ide po nekim drugim osnovama", zaključuje Topićeva.

Izvor: EuroBlic

Komentari / 21

Ostavite komentar
Name

GRAHOVO

24.11.2016 07:23

Hrvata ima 15 % a na nivou Bosne i Hercegovine imaju vlast od preko 30 % u Federaciji 50 % , imaju kontrolu nad svim finansijama, kladionicama, uvozu i da su oni najmanje jednakopravni , jel se vi to zezate ? Poklali i protjerali Srbe iz Krajine, Grahova, Drvara, Jajca,Kupresa a Dodik i SNSD sa njima najbolji prijatelji , to je pitanje : kako vas nije stid izdajice.

ODGOVORITE
Name

Rodoslov/Krstenica

24.11.2016 07:45

Proveri Lemijeve korene! Oci ima da ti ispadnu!

Name

RE GRAHOVO

24.11.2016 07:59

UH da ima 15% bilo bi super

Name

Edo,Slatina-Tuzla

24.11.2016 08:05

U Tuzli su mi se "usta osušila" pričajući kako "ugroženi" Hrvati vode skoro sve banke,skoro da nema nezaposlenog Hrvata,mogu da rade u EU,mogli su da putuju svo vrijeme po svijetu a ostala dva naroda tek nakon 20 godina,uzeli su skoro sva predstavništva za BiH,posebno nas u Tuzli su ojadili 1993.-1994.,a "pametni" Bošnjaci i Srbi umjesto da se dogovore oni se i dalje "kolju" do,nažalost ako se nešto ne promijeni,nekog ponovnog klanja koji im politika sprema!!

Name

re Rodoslov Krstenica

24.11.2016 08:56

Sve u ime demokratije pocelo je prebrojavanje krvnih zrnaca,to nije fasisoidno.

Name

Jaguar

24.11.2016 09:00

Pa pametni ljudi. Rade za svoj interes.

Name

ACHTUNG DICHTUNG

24.11.2016 11:22

Vatikan, Njemačka...

Name

distanca.

24.11.2016 21:00

Covic,ukoliko bio imalo pri pameti,drzao bi se Dodika "i zavrsili stvar kako treba "posteno.

Name

LJILJAN

24.11.2016 07:41

MAFIJA NA VLASTI,..o kako im je lijepo dok ima tri glupa nacionalno obojena naroda,..neka tako nam i treba.....

ODGOVORITE
Name

Абв

24.11.2016 07:57

Па ни СНСД нема опозицију!

ODGOVORITE
Name

borac

24.11.2016 08:08

Nas najveci neprijatelj a politicki prijatelj je nasa glupost vataju narod na slabe mamce najcudnije u svemu da nasa jeintelektuala dno dna ako je uopste i ima sve se to presaltalo u veliko pälaxkase a sto se tice drzave i naroda bikoga to vise ne interesuje hajveca glupost se cesto cuje da nam smeta nedjunarodna zajednica nedaj boze da je nema da nasi mogu raditi po svojoj zelji bilo bi nas vise od pola u izbjeglistvu nebi se mnogo razlikovaki od Sirije ali eto narod je takav pa neka mu bude.

ODGOVORITE
Name

Pa

24.11.2016 09:26

Pa kako ce imati opoziciju kad ih je saka jada i svi na drzavne jasle. I opet svaki dan su u necemu ugrozeni. A sve pozicije zauzeli ali dzaba, daj jos...

ODGOVORITE
Name

livno

24.11.2016 10:51

A sta sa ono 350.000 tiszca hrvata sto nisu glasali za hdz i za covica mogu li oni biti opozicija kriminalcu draganu.iznenadice se iducih izbora kad nemogo vise dovoditi mrtve da glasaju za njega.

ODGOVORITE
Name

zar ne

24.11.2016 11:03

Jeli moguce da narod BIH nezna izabrati malo ljepse ljude bar po faci a o postenju da i ne govorimo,pa kazite na sta lice boze oprosti

ODGOVORITE
Name

@re

24.11.2016 12:03

Dodik mi na ovoj slici izgleda veoma sarmantno. Ha he huuuu.

Name

Kokorin

24.11.2016 11:03

U BiH ce mo se jos godinama ovako mrcvariti, dok ne shvatimo da je razlaz jos jedino rjesenje. Za ovako nesto jos je prerano. Da bi bosnjaski politicari i Bosnjaci sami shvatili, da nemaju nista od toga sto je "Banja Luka, Pale, Trebinje ili bilo koji drugi iz RSa u Bosni i Hercegovini", morace proci jos vremena. Kad shvate ovo istinski i napuste RS, te se okrenu svom dijelu Federacije bice im bolje. Srbi ovu lekciju nisu u bisoj Jugoslaviji naucili. Nisu shvatili da Srbija nema nista sto su zajedno sa Slovenijom ili drugim republikama, pa sve do mirnog razlaza sa Crnom Gorom. Bosnjacima je izgleda dodijeljena uloga Srba u bivsoj nam zemlji. Htjeli su Jugoslaviju koju vise niko osim njih samih nije htjeo. Tako je sada i u BiH. Bosnjaci hoce cjelovitu drzavu, a druga dva naroda je nece. Kada shvate da od ovakve Bosne nema nista i omoguce da se sami dogovorimo bez stranaca, i stvorimo neku vrstu konfederalno-federalne drzave, gdje se niti jedan narod nece osjecati ugrozenim od onog drugog. Sve ostalo su eksperimenti i iluzije, koje vode gubljnju vremena.

ODGOVORITE
Name

Yu

26.11.2016 16:13

A zasto bi trebala biti neka konfederalno ili federalna država,zašto nebi bila federacija naroda?

Name

Kako nema

24.11.2016 12:26

A gdje je Komsic ?

ODGOVORITE
Name

RepublikaSRPSKA

24.11.2016 13:18

RS je stabilna i normalno funkcionise a u Federaciji nista pa kako takva drzava BIH moze opstati zato sto prije razlaz

ODGOVORITE
Name

MladaBosna

24.11.2016 14:11

Tako je!!! i S-400 na granicu sa federacijom i HR jer otud Fasizam dolazi

Name

Banja Luka

24.11.2016 16:38

Jadni smo mi ako nam je stabilno i normalno : propali Incel i Čajavec, propale Bobar Banka i banka Srpske, blokirani računi domovima zdravlja,Fond PIO u minusu, dug rafinerije u Brodu prešao pola milijarde KM , gdje nam je RS više nego dvostruko zaduženija od FBiH. Jadno je to ali to vole oni koje vole Dodika.