LE - pregled: Tadić promašio penal, ''Sveci'' dobili Inter! I još...

Nagatomov harakiri u Sautemptonu, Tadić omanuo sa kreča, Viola ne greši! Osmanli šokirao Viljareal na Madrigalu, a Karabag slavio u Solunu. Sila su Šalke i Šahtjor, veliki trijumf Saleta Jankovića! Srpski stručnjak protiv Selte u narednom kolu igra za prolaz u narednu fazu.

Fudbal 03.11.2016 | 23:45
Smenili su čelnici Intera nedavno trenera Franka de Bura, ali ni to nije pomoglo Nerazurima da pobede Sautempton u meču četvrtog kola Lige Evrope. Naprotiv, Sveci su na svom stadionu slavili sa 2:1 i napravili veliki korak ka plasmanu u nokaut fazu.

Interu večeras nije pomoglo ni to što je vodio sa 1:0, a tragičar utakmice svakako je japanski internacionalac Juto Nagatomokoji je postavio konačan rezultat autogolom posle nespretne intervencije u 69. minutu. Loptu je na peterac uputio, ko drugi do Dušan Tadić.

Duel na stadionu Sent Meri’s obeležio je i neiskorišćeni penal Tadića u poslednjim trenucima prvog poluvremena. Tačnije bila je to još jedna odlična intervencija Samira Handanovića.

Ipak, ni sjajni slovenački golman nije uspeo da spasi mrežu Intera u 64. minutu kada je Virdžil van Dajk izjednačio. Prethodno je Inter stigao do vođstva preko kapitena Maura Ikardija u 33. minutu i delovalo je da bi Nerazuri konačno mogli da obraduju svoje navijače. Inače, to je bio i jedini šut u okvir protivničkog gola na ovoj utakmici.

U drugoj utakmici ove K grupe praška Sparta je na svom terenu savladala Hapel Ber Ševu sa 2:0 i sada joj je prvo mesto u konačnom plasmanu na dohvat ruke. I tu je pao jedan autogol Bir Biton je bio strelac u 23. minutu, a David Lafata je 15 minuta kasnije povisio na konačnih 2:0.

O evropskom proleću uveliko već mogu da razmišljaju u Firenci, jer je Fiorentina na svom terenu rutinski pobedila češki Liberec sa 3:0.

Ljubičasti su do trećeg trijumfa u Ligi Evrope ove sezone došli zahvaljujući dobroj igri u prvom poluvremenu. Strelac prvog gola bio je Josip Iličić u 30. minutu iz penala, a prednost je duplirao Nikola Kalinić dva minuta pre kraja prvog poluvremena. Sebastijan Krostoforo je u 70. minutu postavio konačan rezultat.

Srpski internacionalac Nenad Tomović odigrao je celu utakmicu u dresu italijanske ekipe.

U drugoj utakmici J grupe pravi šok u Solunu, pošto je azerbejdžanski Karabag savladao PAOK, trenera Vladimir Ivića sa 1:0. Strelac pobedonosnog pogotka bio je Mičel u 69. minutu. Ekipa iz Azerbejdžana sada ima baš, baš ozbiljne šanse da prezimi u Evropi.

Grupa L ima neočekivanog lidera, a to je turski Osmanli posle četiri odigrana kola. Turski klub je u gostima iznenadio španski Viljareal i slavio sa 2:1, a to mu je bila druga pobeda u Ligi Evrope ove sezone.

Kamerunski veteran Pjer Vebo je već u osmom minutu utišao domaće navijače na El Madrigalu, ali je početkom drugog poluvremena izjednačio Ernandez. Veliki, istorijski trijumf turskoj ekipi doneo je Raul Rusesku pogotokom u 75. minutu.

Reprezentativac Srbije Antonio Rukavina odigrao je svih 90 minuta za ekipu Viljareala.

U drugoj utakmici ove grupe Cirih i Steaua su u Švajcarskoj odigrali bez pogodaka. Obe ekipe su sačuvale šanse za plasman u nokaut fazu.

Kada se podvuče crta posle 4. runde u grupama H i I, jasno je da smo dobili još dva putnika u narednu fazu Lige Evrope, odnosno da se u grupi G situacija možda i neočekivano zakomplikovala. Plasman u 1/16 finala obezbedili su Šalke i Šahtjor, a za pomenuti džumbus ponajviše je zaslužan srpski stručnjak Aleksandar Janković koji je sa svojim Standardom slavio u Atini vrlo ubedljivo i izjednačio se po broju bodova sa Seltom.

Šalke i Šahtjor jedine su ekipe uz Zenit koje posle četiri kola imaju maksimalan učinak, a sa 12 bodova za njih više nema zime. Tim iz Gelzenkirhena koji polako ali sigurno podiže formu i u Bundesligi lagano je izašao na kraj sa Krasnodarom - 2:0. Iako je Markus Vajncerl promešao karte domaći nisu imali nikakvih problema i sve rešili bukvalno u tri minuta. Žunior Kaisara doneo je prednost Šalkeu, a konačan rezultat postavio je Nabil Bentaleb. Sve dešavalo između 25. i 28. minuta. Fudbaleru Totenhema na privremenom radu u Nemačkoj ovo je četvrti pogodak na poslednjih pet utakmica, što ozbiljno nagoni gazde Rudara da porazmisle o otkupu njegovog ugovora u potpunosti.

U ovoj grupi za drugo mesto boriće se preostala tri tima - Krasnodar, Nica i Salcburg. Austrijanci su večeras napravili iznenađenje slavivši na Azurnoj obali sa 2:0 (oba gola postigao Korejac Hvang u šezdesetak sekundi), čime su se vratili u život. Ruski tim ima šest bodova, a Nica i Salcburg po tri.

Pomenimo i to da je Mario Baloteli svih 90 minuta proveo na terenu, ali osim žutog kartona u finišu meča nije se istakao. Večeras nije potvrdio sjajnu formu u kojoj se nalazi poslednjih nedelja...

Šahtjor je bio još ubedljiviji od Šalkea u Belgiji. Gent je poveo golom Kulibalija u 1. minutu, no to je bio samo ujed komarca za uigrani tim iz Donjecka. Već do poluvremena na semaforu je stajalo 1:3, a do kraja su se Brazilci iz redova ukrajinskog višestrukog šampiona samo poigrali sa domaćim Gentom - 5:3. Braga je sve to iskoristila i probila se na drugo mesto zahvaljujući trijumfu nad Konjom - 3:1. Lazar Rosić odigrao je svih 90 minuta kod Portugalaca, dok je Nikola Stojiljković meč presedeo na klupi. Jagoša Vukovića nije bilo u sastavu rurskog tima zbog povrede.

Najuzbudljivije je u pomenutoj grupi G. Jankovićev Standard ostvario je prvu pobedu i to od 3:0 protiv Panatinaikosa (dva gola Belfodila), pa se sada šepuri na drugom memstu zajedno sa Seltom i u sledećem kolu u direktnom duelu sa ekipom iz Viga može da odluči o tome ko će u drugu fazu. Takav rasplet obezbedio je Ajaks, savladavši Špance u večeras u Amsterdamu (3:2), ali ni Kopljanici još nisu sigurni. Njima do ostvarenja cilja fali još jedan bod...

Tabela te grupe ovako izgleda: Ajaks 10, Selta 5, Standard 5, Panatinaikos 1.