I selektorima dati nacionalna priznanja!

Neki od selektora su penziju obezbedili još u igračkim danima, ali zar odluka koja je na snazi nije nepravedna prema onima koji nisu bili te sreće?!

Ostali sportovi 15.09.2016 | 13:15
I selektorima dati nacionalna priznanja!
Kažu da je dobar trener garant uspeha. Da je njihov udeo u osvojenim trofejima i medaljama bar srazmeran onom koji imaju igrači.

Upravo zato, naši selektori, isti oni koji su nam perfektnim vođenjem ekipa doneli pregršt medalja i trofeja sa Olimpijskih igara i evropskih i svetskih prvenstava, poput igrača zaslužuju priznanja.

Pre 10 godina, Vlada Srbije na čelu sa mandatarom Vojislavom Koštunicom donela je odluku da svi selektori osvajači medalja budu nagrađeni nacionalnom penzijom. Baš kao i igrači. Međutim, tri godine kasnije, 2009, ova odluka je ukinuta. Razlog? Podmetanje lažnih dokumentacija, izmišljanje i svojatanje uspeha pojedinih trenera! Vlada je zbog toga donela uredbu da ukida penzije svim selektorima.

- Ono što su odlučujuće činjenice kod donošenja odluke da se ostane pri tom rešenju i prilikom novog zakonskog rešenja jeste razlika u dužini moguće sportske karijere sportiste i trenera koja je nesporno kod trenera bitno duža i koji i nakon 40. godine mogu aktivno da se bave trenerskim pozivom, dok sportisti ne mogu. Pri tome, to bavljenje stručnom delatnošću trenera omogućava trenerima pravo na dobijanje novčanih nagrada za postignute sportske rezultate neograničen broj puta i tokom celog bavljenja trenerskim pozivom, te bi bila moguća kumulacija i novčanih nagrada i nacionalnog priznanja koje je celoživotno, a to bi dovelo do neravnopravnog položaja sportista i trenera - poručili su iz Ministarstva sporta za „Blic“.

Tako su bez nacionalnog priznanja svi oni selektori i treneri koji su sa ekipama i takmičarima osvajali medalje na prvenstvima Evrope i sveta, kao i na Olimpijskim igrama.

- Ne manje važno je i to da bi proširenje kruga lica koja imaju pravo na nacionalno priznanje dovelo u pitanje realne budžetske mogućnosti za isplatu tih sredstava (u ovom trenutku gotovo polovina budžeta Ministarstva omladine i sporta ide na isplate nacionalnih priznanja sportista). Takođe, treneri imaju mogućnost da istovremeno rade sa više sportista i da istovremeno budu i više puta nagrađivani po osnovu rada sa sportistima. Pored toga, treneri mogu da imaju i drugu poslovnu karijeru van sporta, što sa vrhunskim sportistima nije slučaj. Na kraju, ovo rešenje se pokazalo kao ispravno u praksi jer za rezultat ima kontinuiranu motivisanost za bavljenje trenerskim pozivom na najvišem nivou, i to tokom cele karijere - kažu u Ministarstvu.

Ana Joković: Pošteno i korektno

Ana Joković, potpredsednica Košarkaškog saveza Srbije, uputila je poruku državi preko „Blica“.

- Apelujem na Ministarstvo sporta i omladine i predlažem da se selektorima vrate nacionalna priznanja, to bi bilo pošteno i korektno.

Ostali bez penzije

Aleksandar Đorđević je sa košarkaškom reprezentacijom osvojio srebro na SP i OI, ali je penziju, na sreću, obezbedio kao igrač.

Goran Obradović, trener Ivane Španović, zaslužan je za evropsko zlato, kao i bronze sa Svetskog prvenstva i Olimpijskih igara naše atletičarke.

Sreten Damjanović, trener Davora Štefaneka, već godinama je uz našeg rvača. Kruna rada je zlato na OI u Riju.

Dragan Jović je najzaslužniji za uspehe srpskog tekvondoa. „Izmislio“ je Milicu Mandić i Tijanu Bogdanović i potom ih vodio do zlata i srebra na Olimpijskim igrama.

Za Igora Kolakovića vezuju se poslednje tri medalje. Pod njegovom komandom, naši odbojkaši osvojili su zlato (2011) i bronzu (2013) na Evropskom, kao i treće mesto na Svetskom prvenstvu 2010.

Veselin Vuković je rukometaše sa klupe 2012. vodio do srebra na Evrop-skom prvenstvu u Srbiji, a penziju je obezbedio kao igrač.

Saša Bošković je naše rukometašice vodio do srebra na EP 2013.

Izvor: blic.rs

Komentari / 0

Ostavite komentar