Slijedi otpuštanje u javnom sektoru

U zvaničnom Pismu namjere Međunarodnom monetarnom fondu vlasti BiH obavezale su se na bolne reforme kako bi dobile novi trogodišnji aranžman u iznosu od 555 miliona evra. Vlasti su se, između ostalog, obavezale i da će smanjiti broj zaposlenih i plate u javnom sektoru.

Bosna i Hercegovina 10.09.2016 | 09:46
Slijedi otpuštanje u javnom sektoru
Vlasti BiH su se Pismom namjere obavezale da će uz pomoć Svjetske banke sprovesti reformu javnog sektora, navodeći da će im te reforme omogućiti da uvedu veću fleksibilnost u radno-pravne odnose i pomoći da smanje broj zaposlenih u javnom sektoru.

"Savjet ministara i entitetske vlade su usvojili strateške planove za obuzdavanje plata (putem uzdržavanja od povećanja osnovice za plate, koeficijenata i naknada) i smanjenja ukupne zaposlenosti u javnom sektoru za vrijeme programa, s početkom u 2017. godini“, navedeno je u pismu.



Velika pažnja u opširnom dokumentu koji je MMF objavio u vezi sa ovim aranžmanom, a čiji je sastavni dio i Pismo namjere, posvećena je upravo zapošljavanju u javnom sektoru i platama.

"Ukupna izdvajanja za plate u javnom sektoru u BiH su velika i sprečavaju važnu investicionu potrošnju za podsticanje rasta. Visoko poresko opterećenje rada i značajno veće plate u javnom u odnosu na privatni sektor su povezani sa slabim porastom zaposlenosti u privatnom sektoru“, navedeno je u dokumentu.

Istaknuto je i da se često događa da odluke o diskrecionom smanjenju plata ukidaju sudovi kao neustavne što donosi fiskalne troškove.

"Novim zakonima o radu, kolektivnim ugovorima i reformom javne uprave će se raditi na rješavanju ovog problema“, navodi se u dokumentu i dodaje da postoji i problem, posebno u FBiH s obzirom na to da postoji 14 vlada, dupliranja funkcija, dok je kontrola bilo kog nivoa vlasti nad ukupnim nivoom zaposlenosti i plata u javnom sektoru ograničena.

Navodi se i da su velike kategorije zaposlenih izvan sistema te da su i podaci o zaposlenosti u javnom sektoru nepotpuni.

Između ostalog, je navedeno da sektori obrazovanja, zdravstva i policije čine najveći dio zaposlenosti u BiH i da bez rješavanja neefikasnosti u ovim sektorima ne može biti bilo kakvog značajnog smanjenja ukupnog izdvajanja za plate.

Posebno je ukazano na višak nemedicinskog kadra u zdravstvenom sektoru i na školski sistem koji je "postao neefikasan zbog velikog smanjenja broja djece školskog uzrasta u proteklih 15 godina“.

Vlasti BiH su se Pismom namjere obavezale i na rješavanje problema preduzeća u državnom vlasništvu, povećanje akciza na gorivo, pivo i alkohol, smanjenje doprinosa, rješavanje problema nekvalitetnih kredita i brojne druge reforme.

Izvršni odbor MMF-a odobrio je u srijedu BiH aranžman od 550 miliona evra.

Izvor: Capital

Komentari / 10

Ostavite komentar
Name

???

10.09.2016 08:29

A u mojoj opstini se intenzivno zapošljava u javni sektor. U opstiniu, vodovod, komunalno, obdaniste ,vatrogasno, dom zdravlja sve pred izbore. Ko je na vlasti neću vam reci!!!!

ODGOVORITE
Name

Ma nije valjda

10.09.2016 08:39

I guzice bi svoje dali samo da se ostane na vlasti.

ODGOVORITE
Name

Sss

10.09.2016 09:10

Ne mogu se otpustiti noviji radnici na budzetu.kad su sefovi uzeli pare za njihovo zaposlenje.a od vracanja nema nista.znaci.da na ovom polju nema reformi.idemo dalje.sto neki od ministra ne proseta po kancelarijama i vidi sta se radi.od lakiranja noktiju,facebook,svalerisanja.itd.za to obicni i posteni narod ispasta.

ODGOVORITE
Name

ACO V .

10.09.2016 09:32

U Fondu zdravstva RS, u eri Tomaša,ima preko dvadeset novozaposlenih samo za odnos sa javnoscu.Ostalih izmisljenih mjesta ,pa pitaj Boga,prosjek 5-10 mjesecno.

ODGOVORITE
Name

I još plaćaju i Bond

10.09.2016 10:21

I još radnim danom plaćaju agenciju Bond za obezbjeđenje mada na ulazu imaju svoje obezbjeđenje

Name

nikola

10.09.2016 09:35

Skolski sistem je "postao neefikasan zbog velikog smanjenja broja djece školskog uzrasta u proteklih 15 godina“.Po nekoj logici sa manjim brojem djece se efikasnije radi.

ODGOVORITE
Name

Lazo

10.09.2016 10:07

Nema sanse, eventualno ce im smanjiti plate 20% i njima opet dobro pogotovo kada znaju da u realnom sektoru sa svojim sposobnostima ne mogu zaraditi ni za kifle.

ODGOVORITE
Name

borac

10.09.2016 11:01

Smanji ce im plate na papiru ici ce po obicaju kes u ruke.

ODGOVORITE
Name

Srbo

10.09.2016 11:03

More se tu nesto napravit jer sve je ovo nenormalno.Jucer sam usao u upravnu zgradu elektrokrajine Banjaluka,kancelarije su pune ko kutija sibica,nema se gde vise stavit stolica,stotine sluzbenika hoda tamo vamo i ne zna se ko pije ni ko placa.na jedno radno mjesto ima ih 15 zaposlenih. Ista situacija je naprimer u unverzitetsko klinickom centru na Paprikovcu.Tamo kad covjek ode satima sjedi u cekaoni dok hodnicima seta osoblje bolnice u bjelim mantilima i nosa kafe i bureke ,ima ih 5 puta vise od pacijenata koji cekaju satima po hodnicima.....tako je u svim javnim drzavnim ustanovama

ODGOVORITE
Name

Rastjerati drustvenjake

10.09.2016 19:33

Politicarima i svim drustvenjacima se moraju drasticno smanjti plate. Dok god inzenjeri i majstori budu imali manje plate od ovih gore spomenutih krvopija, sve ce i dalje da tone.

ODGOVORITE