Danas je Sveti Ilija: I valja da se poslužite medom!

Sveti Ilija, starozavetni prorok i novozavetni hrišćanski svetitelj, veoma poštovan u pravoslavlju, slavi se 2. avgusta. Da je jedan od najpoštovanijih svetitelja među Srbima, potvrđuju i brojne manifetsacije, sabori i vašari koji se održavaju širom Srbije.

Zanimljivosti 02.08.2016 | 10:39
Danas je Sveti Ilija: I valja da se poslužite medom!
Svetog Iliju ili Gromovnika, narod smatra najsilovitijim među ognjenim svecima, pa ga svetkuje s ogromnim strahopoštovanjem.

 Srpski narod mnoge prirodne pojave pripisuje Svetom Iliji kojem je prelaskom u hrišćanstvo pripisao i mnoge osobine svog starog boga Peruna, koji je upravljao munjama i gromovima. Po narodnoj tradiciji, Sveti Ilija se vozi u vatrenim kolima koja vuku četiri konja, iz čijih nozdrva izbija plamen, a grmljavina je tutnjava njegovih kola kojima se vozi po nebu i oblacima.

 Veruje se da Sveti Ilija nije umro već da se živ, u svojim plamenim kočijama, vazneo na nebo pa se ta scena, takođe, slika na prazničkim ilindanskim ikonama.

 Ilija Gromovnik, kako ga još zovu u narodu, pada u najsušnije i najtoplije doba godine.

 Veruje se da je upravo Ilija taj koji određuje kada i gde će padati kiša, a kada će da bude suša. Zbog toga se i do danas u seoskim krajevima zadržao običaj da se na Svetog Iliju nikako ne radi u polju, da se ne bi navukao gnev svetitelja.

Narod kaže da  od svetog Ilije polako prolaze vrućine pa otuda i ona izreka " od Svetog Ilije sunce sve milije".

 Veruje se da je na današnji dan dobro uzeti med radi zdravlja. Običaj nekada je bio da majke mažu decu medom da bi cele godine bila zdrava.

Sveti Ilija slava je i mnogih domaćina u Srbiji.

 Ko je sveti Ilija?

Prema predanju, Ilija je rodom iz Tesvita, pa čega je prozvan Ilija Tesvićanin.  Pominje se u Talmudu, Bibliji i Kuranu. Ipak, većina malo zna o njegovom pravom životu.

Ilija ili Elaja je bio izraelski prorok iz 9. veka pre nove ere.  Po predanju, kada se Ilija rodio, njegov otac Savah je video oko njega anđele koji ga povijaju ognjem i hrane plamenom, što je bilo znamenje njegovog plamenog karaktera i sile.

Ilija je  bio u sukobu sa tadašnjim carem Ahavom koji je bio odbacio hrišćansku veru zbog žene Jezavelje.  Prorok Ilija mu se suprotstavio i pokazao moć Božiju: tri i po godine godine nije bilo kiše. 

Veruje se da je upravo zbog svoje moći i ognja toliko poštovan u narodu.

Blic
foto: internet

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Djuro

02.08.2016 11:40

Da li mozete ovu sliku da mi posaljete celu trazim je dugo dugo i nikako ne mogu da je nadjem

ODGOVORITE