Da li je na pomolu raskol u pravoslavlju?

Svepravoslavni sabor, koji bi trebalo da bude prvo okupljanje predstavnika pomesnih pravoslavnih Crkava u poslednjih hiljadu godina, sada je pod znakom pitanja: niz crkava je predložio odlaganje njegovog održavanja, zakazanog za 16-26. jun na Kritu, zbog nesuglasica o jednom broju dokumenata i pitanja procedure Sabora.

Svijet 11.06.2016 | 21:45
Da li je na pomolu raskol u pravoslavlju?

Događaji koji se tiču održavanja Svepravoslavnog sabora počeli su ubrzano da se razvijaju krajem maja, iako su se primedbe na račun sabornih dokumenata i njihove pripreme čule od strane jednog broja crkava i ranije.

Istog dana — 25. maja — bez dogovora, četiri crkvena centra su izašla sa zahtevom da se u dokumenta sabora unesu ozbiljne ispravke. Radi se o odlukama koje su doneli sabori Gruzijske, Srpske i Grčke pravoslavne crkve i Svete Gore.

Sinod Bugarske pravoslavne crkve je prvi objavio da neće prisustvovati Saboru — 1. juna je saopštio da se Aabor ne može održati u ustanovljenom roku zbog nerešenosti niza ključnih pitanja. Već 3. juna, Ruska pravoslavna crkva je predložila da se sazove „hitni predsaborski svepravoslavni sastanak“ za rešavanje nastalih problema.

U ponedeljak je Antiohijska pravoslavna crkva donela odluku da ne putuje na Krit, jer Konstantinopoljska patrijaršija nije uzela u obzir njene pozive da se problemi reše pre Sabora. U Antiohijskoj crkvi nisu rešeni sporovi sa Jerusalimskom patrijaršijom o crkvenoj jurisdikciji u Kataru. Jerusalim je 2013. godine poslao tamo svoje sveštenike, izazvavši time nezadovoljstvo Antiohijske patrijaršije, koja je to shvatila kao kršenje njihove kanonske granice. Nakon toga, dve crkve su prekinule sve kontakte, što je poslužilo kao glavni razlog za neučešće poglavara Antiohijske crkve — patrijarha Jovana X — na predsaborskim sastancima u Istanbulu (2014) i Šambezi (2016).

U četvrtak je Srpska pravoslavna crkva predložila da se održavanje Svepravoslavnog sabora odloži. SPC, međutim, smatra da sastanak na Kritu treba održati, ali da se njegov status smanji na „međupravoslavno savetovanje“. Srbi su naveli i da Konstantinopoljska patrijaršija nije uvrstila nijedan od njihovih predloga o dnevnom redu.

U petak je objavljena informacija da Gruzijska pravoslavna crkva neće učestvovati na saboru na Kritu. Jedan od razloga za ovu odluku je da ona ne zauzima odgovarajuće mesto u konstantinskom diptihu — istorijskom tradicionalnom poretku pominjanja predstavnika Crkve na liturgiji (Konstantinopoljska crkva je stavila Gruzijsku crkvu na 9. mesto). Osim toga, Gruzijska crkva se žali što planirani dnevni red Sabora zaobilazi važna pitanja, poput zaključivanja braka i crkvenog kalendara.

Pozicije Moskve i Konstantinopolja

Juče je saopšteno da Ruska pravoslavna crkva „smatra nesvojstvenim“ učešće svojg predstavnika — mitropolita valkolomskog Ilariona — u pripremi završnog dokumenta Sabora koji je trebalo da počne u četvrtak 9. juna. RPC to objašnjava time što su poslednji događaji održavanje Sabora doveli u pitanje. U moskovskoj patrijaršiji su ubeđeni da sabor bez učešća jedne ili nekoliko crkava gubi status Svepravoslavnog, a njegove odluke neće biti obavezujuće za sve crkve. Predloženi scenario Konstantinopolja okarakterisan je kao „nerealan“. Uostalom, u RPC su naveli da još ima vremena za prevazilaženje problema koji ometaju održavanje Sabora.

U ponedeljak, 13. juna, u Moskvi će biti održana vanredna sednica Svetog sinoda Ruske pravoslavne crkve radi „diskusije o vanrednoj situaciji koja je nastala nakon odbijanja niza pomesnih pravoslavnih crkava da učestvuju u radu Svepravoslavnog sabora, čije održavanje je planirano na Kritu“. Verovatno će na sednici i biti doneta odluka da li će Rusi učestvovati na saboru na Kritu.

Konstantinopolj je tokom svih ovih napetih nedelja više puta izjavljivao da priprema Sabora teče po planu, i da „nijedna institucionalna struktura ne može da promeni saborni proces koji je već u toku“.

Neki eksperti smatraju da Konstantinopoljska patrijaršija želi da po svaku cenu održi sabor u naznačenom roku. Među različitim tumačenjima događaja mogu se naći i strah od raskola bratskih pravoslavnih crkava koje su se dosad činile bliskim. Ipak, nijedna strana takvo mišljenje nije zvanično izrazila.

Izvor: Sputnjik

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Milojko

11.06.2016 13:25

Mora da su se opet umijesali Vatikan , masoni, templari, Isil , Englezi.... Da skratim sve je moguće sem da su pravoslavni vodje neodgovorni dripci

ODGOVORITE
Name

Pavle

11.06.2016 13:49

Sjetite se rijeci Njegove Svetosti Patrijarha Pavla: Mora da smo nesto Bogu dobro zgrijesili kad nas ovako kaznjava!!!

Name

Mihailo Mikic

11.06.2016 14:45

Crkve koje predlažu odlaganje Sabora na Kritu zele sa time da dobiju vremena u spasavanju SVEJERESI EKUMENIZMA. Sabor po svom nacinu saziva, mjestu odrzavanja i donesenim odlukama koje Pomjesne Pravoslavne Crkve trebaju da prihvate na Saboru na Kritu nije sazvan od Boga vec od djavola. Zato SPC treba da se drži dalje od sabora ANTIHRIST i pored toga što je svojim radom u Svjetskom Savezu Crkava puno doprinela na sramotu Svetog Save i naše Svete Nebeske SRBije pripremana za njegovo odrzavanje. Sada se vodi borba za čistoću Svetog Pravoslavlja kojeg sve vise ugrožavaju i ruse novotarci, ekumenisti i drugi jeretici!

Name

ja mislim

11.06.2016 13:46

I treba da se raspadne sad se crkva bavi politikom i svako da bude za sebe.

ODGOVORITE
Name

Mihailo Mikic

11.06.2016 23:29

Politika je svaki javni rad. Zato tražiti od SPC da se one ne bavi "politikom" ili crkvenom misijom u obezbozenom SRBskom narodu je najveća izdaja neprolazni bozanski vrednosti i SRBski ljudski dragocjenosti u nasem sada raširenom i nasilno podeljenom SRBskom Narodu Svetog Save! To su još samo komunisti SRBskog porekla trazli. Svodeci Crkvu Hristovu na crkvenu portu i hram oni su mislili da narodu u ime napretka "dobri cine!" nevidecu da sluze djavolu a ne narodu. Crkva nije izumrla sama od sebe a komunisti jesu. Nisu uzalud bogojazljivi popovi čekali da komunisti ostare i potom u Crkvu dodju kao penzioneri. TAKO SU VREMENSKI KOMUNUSTI IZUMRLI A CRKVA HRISTOVA JE OSTALA I DALJE NA ZEMLJI DA LJUDIMA SVEDOCI I UKAZUJE NA PUT SPASENJA!

Name

Istorija..

11.06.2016 14:28

Srednjevjekovna Srbija je ratovala sa pravoslavnom Vizantijom. Prema tome ni tad nisu bili složni bez obzira na istu vjeru, isto kao što ni protestanti nisu složni bez obzira na istu vjeru (a ni muslimani). Zaključak, vjera je sredstvo za obmanu širokih narodnih masa. Beee-eeeee

ODGOVORITE
Name

Djuka121

12.06.2016 09:59

"Ideologije i religijom se bavi sirotinja, moj Mahire ja se... tebi pravo čudim" pametnom dosta....... Jah......

ODGOVORITE