Kako su Kinezi iznosili novac iz BiH?

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje završili su kontrole kod poreskih obveznika koji su bili predmet akcije kodnog naziva "Kurir". Kod pojedinih obveznika su u kontrolama utvrđeni manjkovi roba na zalihama i to u iznosu od 948.496,11 KM, a kod pojedinih viškovi roba na zalihama u iznosu od 195.353,95 KM.

Bosna i Hercegovina 28.04.2016 | 14:40
Kako su Kinezi iznosili novac iz BiH?

Po okončanju akcije kodnog naziva "Kurir" koju su proveli službenici UIO u saradnji sa službenicima SIPE, inspektori Sektora za poreze UIO završili su kontrole poslovanja sedam pravnih lica čiji su vlasnici kineski državljani.

Kontrole su podrazumijevale popis svih roba koje se nalaze na zalihama. U kontrolama je utvrđen ogroman manjak roba u ukupnom iznosu od 878.917,11 KM. Na utvrđene manjkove robe biće obračunat PDV u iznosu od 17 posto. Takođe, kod pojedinih obveznika su utvrđeni i viškovi robe na stanju i to u iznosu 195.353,95 KM i ova je roba bila predmet oduzimanja od službenika UIO.

U narednom periodu UIO će protiv sedam pravnih lica čiji su vlasnici kineski državljani pripremiti Izvještaj o postojanju osnova sumnje da su počinjena krivična djela poreska utaja i pranje novca, koji će biti proslijeđen Tužilaštvu BiH.

Podsjećamo, u nastavku akcije kodnog naziva "Kurir" službenici UIO i SIPE su dana 15. aprila 2016. godine izvršili pretrese na 18 lokacija širom BiH i utvrdili da je na nezakonit način iz BiH izneseno oko 3 miliona eura.

Postoji osnovana sumnja da su pravna lica čiji su vlasnici kineski državljani u prethodnih nekoliko godina na nezakonit način uvozila robu u BiH, istu prodavali "na crno“ bez bilo kakve dokumentacije, a zatim novac pretvarali u eure i putem posrednika fizičkih lica – građana BiH, isti prenosili u susjednu Republiku Hrvatsku, odakle je novac putem jedne komercijalne banke transferisan u Kinu.

Prvobitna akcija kodnog naziva "Kurir" izvedena je krajem 2015. godine gdje je detaljnom istragom utvrđeno da su kineski državljani koji posluju u BiH i sa njima povezanim preduzećima i pravnim osobama, duži vremenski period, vršili krijumčarenje i iznošenje iz BiH velikih količina gotovog novca (u ukupnom iznosu od najmanje 15 miliona eura), koji nije transferisan platnim prometom, već je fizički krijumčaren na teritoriju Republike Hrvatske te dalje u inostranstvo.

Sve prikupljene informacije i dokazi nalaze se u izvještajima koje će procesuirati Sud i Tužilaštvo BiH.

Izvor: Klix.ba

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

ТРЕСЛА СЕ ГОРА...

28.04.2016 12:59

Родио се миш. И шта сад након што је утврђено да су изнесени ти милиони. Да неће можда неко одговарати због тога? Сумњам!

ODGOVORITE
Name

требевић

28.04.2016 13:19

Види ,види ко фол раде органи БиХ.А овамо један кредит Бајин,или Човићев милионски ту не смију ни завирит ти силни из СИПА.Почели ко у Србији,фатај сићу удри велику причу,запосли судове а тајкуни однесоше милионе.Како је то све иста школа,мазање очију народу.Митровић се разбацује кредитима купује фирме,а они гањају Кинеза који бар ради и продаје робу.И ти Кинези нису узимали кредите које не враћају,нису куповали фирме.Ја магле,ја лоповлука мајко мила.

Name

Hm

28.04.2016 13:20

Sad su nam Kinezi krivi.

ODGOVORITE
Name

neutralan

28.04.2016 13:58

Jedini koji svoj novac ostavljaju u BiH je dijaspora i opet su na najlosijem glasu. Svi ostali, od politicara do privatnika ga iznose...

ODGOVORITE