Hrvatska država uči djecu da mrze Srbe

S polja zvanične politike, medijske i pseudonaučne propagande, veličanje Domovinskog rata i oslobađanja od “srpskih agresora”, zaštite od navodne ideje “velike Srbije”, spušteno je u školske klupe - među đake osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj i hrvatske đake u Bosni i Hercegovini. 

Region 08.02.2016 | 07:25
Hrvatska država uči djecu da mrze Srbe

“Školska knjiga” iz Zagreba objavila je priručnik-čitanku za nastavnike istorije “Domovinski rat”, autora Nikice Barića, Darka Dovranića, Tamare Janković, Ante Nazora, Domagoja Novosela i Emila Petrocija.

U Kkontekstu oživljavanja antisrpskog raspoloženja u Hrvatskoj, zabranjivanja ćirilice, u godini kada su obeležene dve decenije od završetka rata, objavljen je i ovaj priručnik. Niz događaja koji remete ionako preosetljive odnose dva naroda i njihovih političkih predstavnika nastavili su se “trgovinskim ratom”, postavljanjem raketa sa dometom do Niša i Negotina, a proteklih dana bili smo svedoci i nazivanja srpskog sveštenika “četničkim vikarom koji bi mogao da izađe i izvede krvavi pir na Markovom trgu”, kao i “vaganja” da li postoje uslovi za posetu predsednika Tomislava Nikolića Hrvatskoj.

Stvar, prema mišljenju istoričara, postaje još opasnija kada se antisrpskom politikom “zadoje” deca u osnovnoj školi, jer se tako i u narednim decenijama i generacijama onemogućava prihvatanje realnih istorijskih događaja.

BLAĆENjE
Autori snažno etiketiraju i blate JNA, kao “zaštitnika i saveznika pobunjenih Srba u Hrvatskoj”, bez ijedne reči da je u tom trenutku ona bila na teritoriji koju je po važećem Ustavu morala da čuva - primećuje prof. Jevtović. A istovremeno operacijama “Bljesak” i “Oluja” posvećuju tek nekoliko redaka, označavajući ih “vojnim pobedama hrvatskih snaga”.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, saznaju “Novosti”, zatražilo je mišljenje domaćih stručnjaka o ovoj publikaciji. Za pomoć su se obratili Ministarstvu prosvete, gde smo uspeli da dobijemo i kopiju Mišljenja o knjizi “Domovinski rat”. U radnoj grupi koja je analizirala ovo delo bili su prof. dr Milan Brdar iz Instituta društvenih nauka, dr Mile Bjelajac iz Instituta za noviju istoriju Srbije, prof. dr Zoran Jevtović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu, dr Čedomir Antić i dr Aleksandar Životić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, i Aleksandar Marinković iz Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

Jedan od njihovih zaključaka je kako je cilj ovog izdanja da se učenicima na najdirektniji način pruže znanja o kojima neće razmišljati, već će ih usvojiti kao opšteprihvaćene činjenice u koje se ne sumnja.

"Sasvim je jasno da je pravi cilj štampanja ovakvog priručnika stvaranje korpusa informacija koje će kod niza budućih generacija građana Hrvatske stvarati društveno poželjnu sliku o uzrocima i toku raspada jugoslovenske države i ratu na prostoru Hrvatske. Ideološki pristup i uskogruda šovinistička predrasuda najveći su nedostaci ovog priručnika" navedeno je u ovom mišljenju.

Jedan od autora, istoričar dr Čedomir Antić, navodi da je ovaj priručnik napisan bez poštovanja ikakve istoriografske metodologije. Primećuje kako autori nameću zaključak da je Domovinski rat najvažniji rat u hrvatskoj istoriji.

"To govori da je na delu stvaranje nacije i da je nauka u ovom slučaju pomoćnica uske nacionalne politike" smatra Antić. "Opet se provlači naučno potpuno neutemeljena ideja “velike Srbije”, gde je Srbija predstavljena kao nacistička Nemačka, koja želi da uništi siguran međunarodni poredak. Podmeće se teza da je Srbija htela da stvori velikosrpsku, etnički čistu državu."

DOMOVINSKI RAT OBAVEZAN ZA OSNOVCE

U Hrvatskoj se sve više insistira na temi Domovinskog rata u nastavi.

"Čim dođe nova vlast, odmah se menjaju i udžbenici i tako već godinama. Mi smo na to u prosveti navikli" kaže dugogodišnji profesor istorije Mirko Horvat iz Zagreba, nakon najava da će sadašnja, desna vlast u Hrvatskoj uskoro da “piše” nove udžbenike.

Kontroverzni ministar kulture Hasanbegović dao je da se nasluti da će se insistirati na uvođenju obaveznog učenja o Domovinskom ratu za osnovce, dok će u srednjoj školi to biti fakultativno.

Kako sada stoje stvari, čak 30 časova više učiće se o događajima iz devedesetih, ali niko u ovom času ne zna ko će i kako da piše program i udžbenike. (J. K.)

Antićev kolega u radnoj grupi, prof. dr Zoran Jevtović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu, primećuje da je svih pet celina ove knjige u funkciji generalne hipoteze o “velikosrpskoj agresiji na Republiku Hrvatsku”, podržane snagama tadašnje JNA i, sa druge strane, “pravednom Domovinskom ratu” i borbom za međunarodnim priznanjem novonastale države. Profesor, u razgovoru za “Novosti”, kaže i da ovakva jednodimenzionalna interpretacija prošlosti, selektivni odabir događaja, izjava, dokumenata i fotografija sugerišu sliku o odgovornosti i krivici, tako da priručnik predstavlja snažnu propagandno utemeljenu multimedijalnu optužnicu kojom se Srbija proglašava istorijski odgovornom za raspad Jugoslavije, a srpski narod za sopstveni odlazak iz Hrvatske.

Analizirajući ovaj priručnik, prof. Jevtović primećuje da se kod navođenja srpskih predstavnika obavezno ističe kako su haški optuženici ili osuđenici za ratne zločine, dok se u biografskim podacima hrvatskih predstavnika to izostavlja.

"U šumi cifara o poginulim, ranjenim i nestalim stidljivo se provlači podatak o 'velikom broju' stanovništva srpske narodnosti koji je 'otišao iz Hrvatske zajedno sa JNA'" uočava Jevtović. "Kada se govori o prognanicima i izbeglicama, prećutkuju se stradanja i štete srpskog civilnog stanovništva. Prema autorima, stradanjima su bili izloženi sakralni objekti, 'uglavnom Katoličke crkve' dok o popaljenim i porušenim pravoslavnim crkvama nema ni reči."

Domovinski rat ima svoje korene i kontekst, koje autori zagrebačkog priručnika pronalaze, s jedne strane, u “želji srpskih nacionalista za dominacijom nad ostalim jugoslovenskim republikama povezanoj sa usponom Slobodana Miloševića”. Osamostaljivanje Hrvatske smestili su u kontekst rušenja Berlinskog zida i procese demokratizacije u nizu komunističkih država jugoistočne Evrope. Srbi su u poglavljima ovog nastavničkog štiva označeni kao “pobunjeni Srbi”, “srpski teroristi”, “agresori”, “srpski ekstremisti” i slično, dok se sa druge strane nalaze “hrvatski branitelji”, “domoljubi”... Krivica se, primećuje prof. Jevtović, usađuje samo srpskoj strani, a na hrvatskoj razvija se koncept nacije-žrtve.

Zajednički stav autora koji su na molbu našeg ministarstva analizirali ovo štivo iz koga nastavnici treba da uče generacije đaka jeste da ovom priručniku upravo nije mesto u školi. - Rukopis objavljen na dvadesetu godišnjicu završetka rata poseduje snažan indoktrinacijski smisao i nikako ne može doprineti istinskom pomirenju hrvatskog i srpskog naroda - navedeno je u njihovom mišljenju. - Ni u jednom trenutku nema pokušaja da se definiše zajednička ili jedinstvena istorija koja pokazuje jasan linearni sled događaja, već se perspektiva razvija kroz unapred segmentiranu nacionalističku prizmu. Naglašavaju i da nedavni ratovi, na sreću, nisu deo udžbeničke propagande u Srbiji, ali i da su ove teme tek simbolično obrađene u našim udžbenicima.

NA DELU REVIZIJA ISTORIJE I PORICANjE KRVAVIH ZLOČINA

U Ministarstvu spoljnih poslova Srbije odgovorili su “Novostima” da ovakva publikacija i to što je dobila odobrenje zvaničnih organa Hrvatske zahteva reakciju nadležnih resora Vlade Srbije.

Oni podsećaju da su Ministarstvo nauke, obrazovanja i sporta i Školska knjiga iz Zagreba odobrili izdavanje ne jednog, nego tri priručnika za istoriju, veličajući ulogu ustaškog pokreta u Hrvatskoj i poričući zločine nad Srbima.

"To zahteva široku akciju resora Vlade Republike Srpske kako bi se sprečila revizija istorije i poricanje zločina koji je učinjen nad srpskim življem u Republici Hrvatskoj" navode u MSP. "Pokušaj prebacivanja 'krivice' na Srbe od strane hrvatske dijaspore u Nemačkoj koja upadljivo sledi 'smernice državne politike na poricanju zločina NDH' možda najbolje odslikava izdanje nemačkog rečnika izdavačke kuće 'Duden' gde uz pojam 'ustaša' stoji objašnjenje da je to 'hrvatski nacionalistički pokret koji se u Drugom svetskom ratu borio protiv srpskog centralizma'."

Napominju i da oni nisu jedino ministarstvo u okviru Vlade Srbije koje se bavi kompleksnim pitanjem poricanja zločina od strane Republike Hrvatske.

Prema evidenciji MSP, od 2013. do 2015. godine u Hrvatskoj su zabeležena 53 incidenta koji imaju nacionalnu konotaciju i upereni su protiv Srba - od govora mržnje i zastrašivanja pa sve do otvorenog linča nad Srbima koji su se opredelili da tamo žive.

Izvor: Večernje novosti

Komentari / 16

Ostavite komentar
Name

Bob

08.02.2016 06:29

Spremte se spremte da vas ustase opet ne predju.

ODGOVORITE
Name

masa

08.02.2016 06:31

Na zapadu nista novo

ODGOVORITE
Name

Mislim ja

08.02.2016 06:39

Juce sam bio na pomenu zrtvama ustaskog pokolja u Drakulicu i ostalim selima oko Banjaluke. Uzasan i nezapamcen zlocin. Nikad nije u jednom danu toliko ljudi i dece poklano! I na sav taj jad, cemer i tugu, dosao sam kuci i procitao u nekim medijima ovu vest o krojenju i prekrajanju istorije NDH i ustastva. Skrivanju genocida nad Srbima! Nazalost, shvatio sam da je ovo sto oni danas rade veci zlocin nego onaj 1942. godine. Pitam, se u kojem poglavlju bi se nasao ovaj njihov ustaski genocid u toj "historijskoj" knjizi???

ODGOVORITE
Name

bb

08.02.2016 06:45

Svaka im cast oni znaju sta hoce za razliku od srba

ODGOVORITE
Name

BiH

08.02.2016 08:11

I bošnjaka koji su bili naivni još od kraja 19. stoljeća

Name

Munja

08.02.2016 06:55

Te mržnje i istorije i spomenici moraju nestati da se o tome nikad ne napominje moramo zajedno i dalje i svako prenošnjenje mržnje strogo kažnjavati !

ODGOVORITE
Name

KO te jednom ____ i drugi put će

08.02.2016 06:59

Hrvati poriču zločine iz drugog svjetskog rata, poriču zločine iz proteklog rata, veličaju i njeguju ustaštvo, sad kroz školske udžbenike hoće da zadoje mlade naraštaje antisrpstvom. Pa dobro, nama srbima ništa novo i iznenađujuće, ali mnogo više brine činjenica što srbi veoma brzo sve zaboravljaju, što nemaju nikakav osjećaj za očuvanje istine i poštivanje svoje istorije. Samo na pitanju Jasenovca trebalo je izgraditi Centar genocida i jasno pokazati šta se radilo, kako se radilo,zašto se radilo,ko je to radio. Pa da naše generacije ne zaborave i sve tako do današnjih dana. Međutim, šuplja priča. Toliko o nama.

ODGOVORITE
Name

Ранко75

08.02.2016 13:53

Апсолутно тачно

Name

Jovan D.

08.02.2016 07:17

Kraj slomljenog mača Ti ne znade mreti kraj slomljenog mača, Na poljima rodnim braneći ih časno, Kitio si cvećem svakog osvajača, Pevajuć mu himne,bestidno i glasno. Slobodu si večno ,zakržljala raso, Čekao da donesu tudji bajoneti, Po gorama svojim tudja stada paso, Jer dostojno neznaš za slobodu mreti. Pokaži mi redom viteze tvog roda, Što balčakom sruku slomiše ti lance, Gde je Karadjordje tvojega naroda, Pokaži mi tvoje termopilske klance. Sa tudjinskom kamom si puzio po blatu, Krvološtvom zvera,pogane hijene, Da bi mučki udar sledja dao bratu, I ubio porod u utrobi žene. Još bezbrojna groblja zatravio nisi, A krvavu kamu u nedrima skrivaš, Sa vešala starih novi konop visi, U sumraku uma novu gazdu snivaš. Branio si zemlju od nejači naše, Iz kolevke pio krv nevine dece, Pod znamenje srama uz ime ustaše, Stavio si Hrista,slobodu i svece. U bezumlju gledaš ko će nove kame, Oštrije i ljuće opet da ti skuje, Čiju li ćeš pušku obesit o rame, Ko najbolje ume da ti komanduje.

ODGOVORITE
Name

LUPI

08.02.2016 07:35

NAZALOST NIKO OD SRPSKIH POLITICARA SE NIJE OGLASIO I UPUTIO PROTESTNU NOTU HRVATSKOJ ZA PONASANJE PREMA SRBIMA , NITI DODIK NITI VUCIC SVI CUTE O TOME A LAKO JE BITI VELI SRBIN U BANJA LUCI ILI BEOGRADU ALI NAPAD NA SVAKOG SRBINA I U DIJASPORI, TREBA JAVNO OSUDITI KAKO TO RADE UPRAVO HRVATI , ALI CUTANJE JE ZNAK ODDOBRAVANJA ISTOG PONASANJA, NAZALOST ZA RAD LICNIH I PRIVATNIH INTERESA.

ODGOVORITE
Name

Купујмо домаће

08.02.2016 07:47

Од јаукања и јадиковања нема ништа. Радимо и ми што и они и оканимо се бечко-берлинско-ватиканске школе.Ми се мрзимо од Штросмајера и појма југословенизма, значи више од 150 година, ради туђи интереса, па кад су 'рвати и муслимани такви, што да не будемо и ми. Што се историје тиче, барем ми СрБи имамо се с чиме поносити и истину написати. Али чисто сумњам да ће наша политика и просвјета осим понеког јецања учинити ишта ново.

ODGOVORITE
Name

i

08.02.2016 07:53

Obrnuto

ODGOVORITE
Name

Otkačeni Profesor

08.02.2016 09:07

O Srpskom narodu i Srpskoj državi odlučuju oni kojima je predana ta Srpska država sa Srpskim narodom iz Srbije i iz Republike Srpske,nažalost ostale države su protjerale Srpski narod. A države koje kroje Srpsku sudbinu su Njemačka(koja je eto uvjek bila na strani Srba),Francuska (koja je obećala sa Englezima slanje vojnika u I svetskom ratu,ali ih nikada nisu poslali,bar ne dok nisu videli da će Srbi uprkos izgibiji 2/3 stanovništva da se oslobode od prijatelja Njemaca,austrijanaca,bugara,mađara,hrvata,albanca,poljaka i drugih),Engleska(koja je u oba svetska rata izašla kao saveznik Srpski a ustvari oni taj naziv ničim nisu zaslužili),amerikanci koji eto slučajno uz sve ove nabrojane uz cjelu EU i NATO slučajno bombardovaše Srpski narod u Republici Srpskoj Krajini,Republici Srpskoj i na kraju u Srbiji. Takvi danas odlučuju o Srpskoj državi i Srpskom narodu sa našom uništavajućom Srpskom politikom koja je podpisala ugovor u kome stoji da će Srbi da plate štetu drugima što su ti drugi bombardovali Srbe,sve ugovore posle 1999. treba ukinuti i odbaciti ih kao ne važeće jer i danas dan samo čine štetu Srpskom narodu,i kada se svemu tome doda da su muslimani,šiptari i ustaše tradicionalni savremeni prijatelji amerike i engleske sa njemčkom znaćete ko kosi a ko vodu nosi,na žalost i danas činimo glupe greške gdje ne govorimo o Srpskim žrtvama,gdje ne pravimo ceremonije kao u federaciji,gdje ne mrzimo kao šiptari i ustaše ali mi sa istinskim žrtvama dok oni sa izmišljenim i nikada dokazanima,polako ali sigurno ide Srpski narod u propast i na kraju će najvjerovatnije ostati bez i jedne ili samo sa jednom državom dok su nekada imali 7-8,toliko o tome kakve prijatelje imamo i kakve pametne političare imamo,sve gori od goreg.

ODGOVORITE
Name

Njegoš

08.02.2016 09:26

Hrvati-najbolji prijatelji Mila Dodika, pa nedavno je rekao da će Čović bolje zastupati Republiku Srpsku nego Ivanić.

ODGOVORITE
Name

SRBIN Edin Džeko

09.02.2016 14:58

Tu je Dodik upravu.

Name

Симо

08.02.2016 10:02

Неизлечива болест ...

ODGOVORITE