Sve manje brucoša na privatnim fakultetima

Broj učenika koji odlučuju da školovanje nastave na privatnim univerzitetima i fakultetima u RS u konstantnom je padu, pokazuju podaci Ministarstva prosvjete i kulture RS.

Republika Srpska 20.03.2015 | 09:20
Sve manje brucoša na privatnim fakultetima

U posljednje tri akademske godine na sedam privatnih univerziteta upisano je ukupno 5.560 studenata, od kojih je u akademskoj 2011/12. upisano 2.144, u 2012/13. taj broj je 1.788, a u akademskoj 2013/14. godini upisano je 1.632 studenata.

Slična stvar je i u privatnim visokim školama, koje iz godine u godinu upisuju manje studenata. Na devet, koliko ih ima u RS, u akademskoj 2011/12. godini upisano je 1.089, u akademskoj 2012/13. godini 1.013, a u akademskoj 2013/14. upisano je tek 653 studenata.

Direktori ovih ustanova smatraju kako su dvije stvari ključne a to je teška ekonomska i materijalna situacija, kao i loša demografska slika pa fakultete, bez obzira da li su javni ili privatni, pohađa sve manje studenata.

"Ispunili smo zadate kvote i ove i prošle godine, ali one su minimalne. Smatram da manjem broju upisanih doprinosi ekonomska situacija i samo stanje u privredi. Ako se stvar gleda demografski, dolaze generacije iz perioda kada se rađalo veoma malo djece", kaže Radovan Klincov, direktor Univerziteta za poslovne studije u Banjaluci.

Prema njegovim riječima, manja zainteresovanost studenata za privatne fakultete jasno pokazuje kako su priče o tome da oni prave hiperprodukciju diploma neistinite.

"Primjera radi, banjalučki Pravni fakultet upisuje 400 studenata, a mi smo u prvu godinu upisali 27. Ovo najbolje pokazuje gdje i ko u RS pravi ogroman broj kadrova", izjavio je Klincov.

Slično misli i Mladen Mirosavljević, direktor BLC-a, takođe privatne obrazovne ustanove u Banjaluci, dodajući da roditelji i djeca sve češće postavljaju sebi pitanje vrijedi li studirati.

"Danas možete završiti srednju školu, pohađati dva univerziteta i imati pet doktorata iz bilo koje oblasti, a posao je sve teže naći i do njega je izuzetno teško doći, tako da mnogi ne vide razlog zašto bi studirali. Takođe, svemu tome doprinosi i ekonomska situacija", istakao je Mirosavljević.
On ne smatra da je cijena školarine jedan od razloga što se sve manje srednjoškolaca odlučuje za privatne fakultete.

"Nije jeftino studiranje ni na državnim fakultetima. Ako bi se izvela računica koliko košta studiranje na nekom od najtraženijih državnih fakulteta i na onim privatnim došlo bi se do prilično slične cifre sem ako se ne radi o studentima koji su na budžetu i koji imaju neke druge izvore finansiranja", rekao je Mirosavljević.

Inače, podaci Ministarstva pokazuju kako javni univerziteti kako-tako uspijevaju da održe broj upisanih studenata sa tendencijom blagog rasta.

Univerzitet u Banjaluci je za tri godine upisao 9.844 studenta, a Univerzitet u Istočnom Sarajevu 7.350 studenata.

Radoslav Grujić, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu, smatra kako studenti imaju veće povjerenje i veću sigurnost u javne univerzitete i u kadrove koji na njima rade.

"Kroz cijelu godinu predstavljamo programe budućim studentima. Nastojimo da imamo aktuelne programe i pratimo svjetske trendove gdje jačamo naše laboratorije pa se studenti mogu uključiti u istraživanja. Bitna stvar za studente u ovoj krizi je i to što je na našim fakultetima školovanje gotovo besplatno", ocijenio je Grujić.

Izvor: Nezavisne novine

Komentari / 5

Ostavite komentar
Name

Realan

20.03.2015 09:00

Jest da je upisano manje ali će na kraju biti više onih koji su diplomirali

ODGOVORITE
Name

Publicista

20.03.2015 11:43

Veća korupcija i kriminal je na državnim fakultetima. O tome niko ne piše niti to spominje. Imate privatne faultete gdje je cijena školarine 2000 ili 3000 KM i profesor ne smije uzeti marku jer bi ga menadžement fakulteta odmah odpustio. Zašto je manje studenata na privatnim fakultetima? - Zbog toga što je tu itekako uvedeno reda - platiš 2 ili 3 milje i opet ti valja dobro učiti da bi položio ispit. Ovako isplatnije je nerizirkovati odeš na državni faks ništa ne platiš i te 3 milje podjeliš profesorima preko političkih linija i eto diplome. Državni fakulteti su totalno dezorganizovani. Tu se ne zna ni ko pije al studenti plaćaju. Uslovi studiranja su ravni nuli. Profesori su svi politički obojeni i njihova predavanja pretežno lične na političke tribine. Na državnim fakultetima imate bahatost i jedan javašluk pojedinih profesora koji se iživljavaju na studentima. Toga nema na privatnom fakultetu. Privatni fakulteti jesu u početnoj fazi bili Ž-klasa ali vjerujte da se to vremenom ispravilo i da je trenutno obrnuta situacija. Privatni fakulteti su predmet svih kontrola i praćenja dok državni nisu.

ODGOVORITE
Name

bpopovic

20.03.2015 16:58

Ahahaha valja ti dobro uciti da polozis... kako da ne...valja ti dobro procitati skriptu da polozis! Ne kaze se dzaba koliko rata imas do kraja...

Name

misirac

20.03.2015 18:27

Pa sto niste zavrsili fakultet sa 20 godina kad treba da se uci, a ne sa 40-50 kad se samo gleda uplata rate.

ODGOVORITE
Name

dijana

20.03.2015 20:33

Ma kakav Klincov i njegove priče.Ukinuti sve privatne fakultete.On se obogati na stvaranju debila od omladine. Na veliku žalost takvi danas i počinju raditi prije onih sa državnog.Kupiš diplomu ,kupiš posao...

ODGOVORITE