Nastavak dijaloga Beograda i Prištine

U Briselu će danas, posle 10 meseci zastoja, biti nastavljen dijalog Beograda i Prištine, a timove će, prvi put, predvoditi predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Isa Mustafa uz, takođe prvi put, posredovanje šefice evropske diplomatije Federike Mogerini.

Srbija 09.02.2015 | 14:34
Nastavak dijaloga Beograda i Prištine

Do nastavka dijaloga dolazi u atmosferi pogoršanih odnosa između dve strane, do čega je dovela odluka Mustafe da smeni ministra za povratak Aleksandra Jablanovića, što je, prema stavu Beograda, učešće liste "Srpska" u toj vladi učinilo besmislenim.

Beograd je takođe poručio da će taj jednostrani potez otežati nastavak dijaloga, te da će ostanak liste "Srpska" u kosovskoj vladi, a samim tim i stabilnost kosovskih insitucija, zavisiti od procene situacije posle briselskog sastanka.

Poslednja runda dijaloga održana je 31. marta prošle godine, pod pokroviteljstvom tadašnje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, a do zastoja je posle toga došlo zbog institucionalnog vakuuma u Prištini, usled zastoja u formiranju tamošnje vlade posle pokrajinskih izbora.

Portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančič rekla je u petak da će na današnjem dnevnom redu biti utvrđivanje napretka u sprovođenju Briselskog sporazuma i razmena mišljenja o budućim koracima u procesu normalizacije.

Očekuje se da će na dnevnom redu razgovora jedna od glavnih tema biti pravosuđe, kao i formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO), a Beograd je najavio i pokretanje pitanja srpske imovine na Kosovu i Metohiji, uključujući "Trepču".

Srpska strana takođe će, prema Tanjugovim informacijama, insistirati na tome da Zajednica srpskih opština bude jedna od tema nastavka dijaloga.

Kosovska ministarka za dijalog sa Beogradom Edita Tahiri najavila je da je Priština zainteresovana za razgovor o pozivnom telefonskom broju za Kosovo i formiranju Osnovnog suda na severu pokrajine.

Za vreme dok dijaloga nije bilo, iz Evropske unije su stizala upozorenja da se Briselski sporazum mora do kraja sprovesti, kako bi Beograd mogao da dalje da napreduje na putu ka EU, odnosno da otvori prva pregovaračka poglavlja.

Iako je Beograd insistirao da se dijalog nastavi, kao i da se dogovoreno realizuje - pre svega formiranje ZSO, to nije bilo moguće jer nije imao adekvatnog partnera u Prištini, koja je novog premijera dobila tek u decembru prošle godine, šest meseci nakon održanih parlamentarnih izbora.

Vučić će se u Briselu sastati sa komesarom Evropske unije za politiku susedstva i pregovore o proširenju Johanesom Hanom.

Kocijančič: Za nas je navažnija primena sporazuma

Kocijančič je izjavila uoči večerašnje runde dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine da EU pre svega očekuje napredak u primeni Briselskog sporazuma.

"Za nas je najvažnije da se sporazum primeni", rekla je Kocijnčič novinarima u Briselu, podsećajući da će ovo biti prvi susret predsednika vlade Srbije Aleksandra Vučića sa kosovskim premijerom Isom Mustafom.

U sedištu EU kažu da bi dijalog trebalo da počne oko šest sati popodne bilateralnim susretom Mogerini i Mustafe, nakon čega će uslediti odvojeni susret Mogerinijeve sa Vučićem, a zatim će se razgovori nastaviti u trilateralnom formatu.

Đurić: U Briselu o ZSO i pravosuđu

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je, uoči nove runde dijaloga Beograda i Prištine, da očekuje da na dnevnom redu bude formiranje Zajednice srpskih opština i sporazum o pravosuđu, i najavio da će Beograd pokrenuti pitanje kombinata "Trepča", imovine i položaja SPC. "Očekujem da danas na dnevnom redu budu pre svega stvari iz prvog sporazuma koje nisu sprovedene. Za nas je u prvom redu to Zajednica srpskih opština i nema sumnje da ćemo mi insistirati na tome da te stvari imaju dominantno mesto u agendi", rekao je Đurić za Prvu televiziju.

Upitan da li će se pitanje kombinata "Trepča" kao i smena ministra u kosovskoj vladi Aleksandra Jablanovića naći na dnevnom redu dijaloga, Đurić je rekao da Beograd želi da se problemi, kao što su pitanja imovine i položaja SPC, rešavaju kroz dijalog. "To ćemo svakako, između ostalog, pokretati kao teme. Nije moguće očekivati da se u jednom danu svaka od tih tema na pođednak način razradi. Očekujem da predstavnici EU prvo fokus stave na pitanja koja su ostala otvorena iz prethodnih rundi razgovora", rekao je Đurić.

Đurić je rekao da očekuje iscrpnu i uspešnu borbu reči.

Govoreći o sporazumu o pravosuđu, Đurić je rekao da se razgovara kako da u pokrajinske institucije na osnovu Briselskog sporazuma uđe što veći broj srpskih sudija i tužilaca i kako da se obezbedi vladavina prava. "Nadamo se da će ovi razgovori rezultirati rešenjima kojima ćemo se primaći korak bliže ispravljanju nepravdi", rekao je Đurić.

Prema njegovim rečima, razgovara se sa ljudima koji imaju suprotstavljene interese, ali nema sumnje da će premijer i članovi delegacije zastupati interese Srba na najbolji način.

Komentari / 0

Ostavite komentar