ABA: Zvezda ''za dlaku'' izjednačila rekord!

Igokea je pružila otpor u "Pioniru", vodila u 38. minutu, ali se Boban Marjanović vratio na teren i poveo crveno-bele ka pobedi i izjednačenju rekorda Olimpije - 76:71!

Košarka 16.12.2014 | 13:00

O startu sezone košarkaša Zvezde, viđenom ove jeseni, dugo će se pričati - ne samo među navijačima crveno-belih.

U ponedeljak uveče, ekipa Dejana Radonjića izjednačila je rekord Olimpije iz prve "jadranske" sezone, ostvarivši i 12. uzastopnu pobedu.

Pred 3.000 posetilaca hale "Pionir", poražen je tim koji je poslednji pobedio Zvezdu na tom mestu u regionalnom takmičenju - u oktobru 2012. Teže nego što je očekivano:

CRVENA ZVEZDA TELEKOM - IGOKEA 76:71 (20:19, 23:14, 21:24, 12:14)

Odmarao je Radonjić celu utakmicu "rovitog" Markusa Vilijamsa i u većem delu Bobana Marjanovića. Gorostasni centar vratio se na teren šest minuta pre kraja, kada je tim iz Laktaša vodio, a domaćin gubio konce na obe strane terena.

Ekipa Željka Lukajića gubila je u 28. minutu 15 poena razlike (64:49), ali se brzo trgla i rešila treću deonicu u svoju korist - 24:21. Na startu poslednjeg kvartala, pogađala je u nizu i primorala Radonjića da ipak opet ubaci Marjanovića na teren, iako je do tog momenta igrao samo sedam minuta.

Od tog, 34. minuta, crveno-beli su agresivnom odbranom uveli meč u svoj ritam, iako su u napadu teško pronalazili rešenja i promašivali trojku za trojkom (Blažić, Kalinić, Dženkins...)

I u tom segmentu je ulazak visokog centra pokrenuo ekipu, pa je uprkos stomačnim problemima odlučio pitanje pobednika. Uz to, sprečio je i najefikasnijeg igrača Igokee Duška Bunića (14 p) da lako sabira ofanzivne skokove, koji su u najvećoj meri i vratili goste u utakmicu posle debelog zaostatka.

Igokea je u 38. minutu vodila 70:71, kada je Marjanović sigurnim poenima (zakucavanjem i posle ofanzivnog skoka) doneo Zvezdi vođstvo koje do kraja nije ispustila.

Nošeni probuđenim "Pionirom", domaći su zaigrali i agresivniju odbranu, pa je Branko Lazić u tim trenucima sprečavao rivale da prenesu loptu na suprotnu polovinu u predviđenom periodu.

Marjanović je potom pogodio uz faul, kao i Nikola Kalinić (najefikasniji među domaćima - 13 poena) i iznenađenje je definitivno sprečeno. Trener Igokee Željko Lukajić bio je ljut zbog nekoliko sudijskih odluka, kao i zbog dekocentracije svog tima u završnici.

Navijači su ispratili ekipu aplauzom i ovacijama u svlačionicu. Na istom mestu, pred praznim tribinama, crveno-beli će u petak igrati protiv Laboral Kuće, a u ponedeljak će protiv MZT Skoplja u Makedoniji pokušati da obore rekord ABA lige i postanu najuspešniji tim na startu sezone u istoriji takmičenja.

Mega Leks - Metalac 99:82

TABELA: Crvena zvezda Telekom 12-0, Budućnost 10-2, Cedevita 8-4, Olimpija 8-4, Partizan 6-6, Mega Leks 6-6, Cibona 6-6, Solnok 6-6, Krka 5-7, Zadar 5-7, Metalac 4-8, MZT 4-8, Igokea 3-9, Levski 1-11.

PAROVI 13. KOLA: Igokea - Mega Leks, Levski - Cibona, Krka - Olimpija, Metalac - Zadar, Cedevita - Solnok, Partizan - Budućnost, MZT - Crvena zvezda Telekom.