Paracetamol, lijek koji ubija!

Ako ste prineli tabletu paracetamola ustima, jer vas boli glava ili imate temperauturu, sačekajte!

Svijet 08.10.2014 | 11:13
Paracetamol, lijek koji ubija!

Pročitajte tekst do kraja! Ili pogledajte da li je doza leka veća od 325 miligrama!

Na snazi je upozorenje američke Agencije za hranu i lekove (FDA) da veće doze paracetomola od te mogu da budu kobne po pacijenta. Astma kod tinejdžera, teška oštećenje jetre, mozga, ugrožavanje zdravlja trudnica i novorođenčadi, kao i smrt, ukratko su neke od mogućih posledica predoziranja paracetamolom, koje su pomenute u velikom broju svetskih istraživanja.

Američka agencija za hranu i lekove upozorila je lekare i apotekare na opasnost od paracetamola u dozama većim do 325 miligrama.

Problem sa lekovima koji sadrže paracetamol upravo je u tome što mogu da se nabave bez recepta i što se koriste bez konsultacije sa lekarima, što izaziva opasnost od pomenutih posledica. Farmaceutkinja Vukica Stevanović, predsednica „Apotekarskog jezgra“, kaže za „Alo!“ da uvek savetuje pacijentima da maksimalno izbegavaju upotrebu paracetamola kada to nije neophodno.

- Bez obzira na to što u Srbiji zvanično nema upozorenja o potencijalnoj štetnosti paracetamola, trenutno važi preporuka FDA, od pre šest meseci, zdravstvenim radnicima da prekinu propisivanje, a apotekarima da prekinu izdavanje kombinovanih proizvoda koji sadrže više od 325 miligrama paracetamola po tableti, kapsuli, ili drugoj doznoj jedinici.

FDA smatra da ti proizvodi više nisu bezbedni. Ta američka institucija već 10 godina upozorava apotekare i zdravstvene radnike o potencijalnoj štetnosti paracetamola po zdravlje pacijenata, jer veće doze tog leka mogu da budu uzrok ozbiljnog oštećenja jetre i smrti pacijenta – navodi Stevanovićeva.

Prema slobodnoj proceni i iskustvima iz apoteke, kaže Stevanovićeva, paracetamol se kod nas najčešće koristi protiv groznice i za sniženje telesne temperature, na šta svakako ima uticaja i agresivna reklama mnogih lekova koji se pod različitim imenima nalaze u prometu, a za koje nije potreban lekarski recept. Kako ona navodi, o nuspojavama parcetamola veoma je teško govoriti jer su zvanične informacije različite.

- Za mene u izvesnoj meri i kontradiktorne. Naime, u procedurama registracije lekova registraciona dokumentacija, osim upustva za pacijenta, sadrži i sažetak za lekare i apotekare, koji se međusobno razlikuju! Tako se u jednom sažetku za paracetamol od 500 miligrama može naći podatak da su retka neželjena dejstva trombocitopenija ili oboljenje krvi, kožni osipi, bronhospazam i hepatobilijarni poremećaji, odnosno poremećaji jetre. U drugom pak stoji da su neželjena dejstva paracetamola retka, ali se može javiti osip po koži i urtikarija. Ovo je samo jedan od primera nedoumica u koje se stavljaju zdravstveni radnici – ističe ona.

Sagovornica „Alo!“ upozorava građane da posebno budu oprezni kada kupuju lekove koje će koristiti deca, trudnice, osobe starije od 65 godina ili osobe koje već koriste veći broj različitih lekova.

Aleksandar Tucović, ovlašćen za postupanje po zahtevima za slobodan pristup javnim informacijama u Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije, kaže da su najčešće prijavljivane reakcije na paracetamol kožne reakcije, koje su i očekivane.

- U tom smislu, nacionalno gledano, nismo imali neku novu bezbednosnu informaciju o paracetamolu – kaže Tucović.

Izvor: Alo!

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

mama

08.10.2014 09:48

Dosad je jedini bio preporučiti trudnicama, pa čak i djeci

ODGOVORITE
Name

zeljko cg

08.10.2014 16:32

Mora da je izasao neki novi lijek koi treba progurati na trziste, pa sad odjednom ovaj ne valja vise. Sve je to marketing,a svi mi robovi marketinga.

ODGOVORITE