Koliko treba para da postanete šampion Vimbldona?

Novak Đoković i Rodžer Federer igraju za najveći trofej u svetu tenisa, ali njihov put do velikog finala nije bio tako jednostavan. Samo njihovi roditelji znaju koliko su morali da ulože da bi Novak i Federer postali mega šampioni.

Tenis 06.07.2014 | 14:08
Koliko treba para da postanete šampion Vimbldona?

Ove godine na Vimbldonu bili smo svedoci prodora u završnicu nekih mlađih igrača, pre svih Australijanca Nika Kirjosa, koji je u osmini finala nadigrao dvostrukog šampiona turnira i prvog na svetu, Španca Rafaela Nadala. Ali da bi Kirjos opšte i bio u prilici da se takmiči sa najboljima, morao je da potroši podosta novca.

Teniski stručnjaci u Americi pokušali su da daju odgovor, koliko košta stvaranje novog šampiona? I prosta računica kaže, “ u rat” sa konkurencijom ne možete krenuti bez novčanika u kojem je minimalno 30.000 dolara. Toliko vam treba za dete koje ima 11 ili 12 godina. Ako su stariji i igraju veći broj turnira treba vam i do 100.000 dolara po godini!

Naravno, računica je po američkim standardima. U Srbiji, gde je ekonomska situacija teža, odvojiti novac za dete koje se bavi tenisom je daleko komplikovanije, pa samim tim i ulaganja su skromnija u poređenju sa onim u Americi. Međutim, u celom tom procesu četiri stavke su najbitnije.

Prva je treniranje. Bez velikog rada nema ni velikog šampiona, a to znači svakodnevno višečasovno treniranje. U Bostonu na primer, iznajmljivanje terena na sat vremena košta 45 dolara, dok u Njujorku ide i do sto dolara na sat! U Srbiji čas tenisa sa stručnim licem je minimalno od deset do 15 evra.

Druga stavka je trener. U SAD potrebno je od 4.500 do 5.000 dolara za privatne časove plus 7.000 do 8.000 dolara za časove u grupi. Potom, dolaze turniri. Taksa za učešće na takmičenju na nacionalnom nivou je 150 dolara. Plus, treba uračunati i troškove putovanja, a ozbiljan igrač mora da ima najmanje 20 turnira godišnje. Ukoliko želite da sa vama bude i trener, to je još 300 dolara na dan plus dodatni troškovi u vidu hrane i drugih potrepština.

I na kraju, ne sme se zaboraviti ni škola. Veliki šampioni obično se stvaraju u akademijama, gde pored tenisa pohađaju redovno i nastavu. Primera radi, godinu dana u IMG-ovoj akademiji Nika Bolitijerija u Bradentonu na Floridi košta 71.400 dolara godišnje! Istina, akademija i nacionalne teniska federacija (USTA) daju stipendije najtalentovanijima tako da troškovi mogu da budu nešto manji, ali ipak, najviše toga zavisi od samog igrača i onoga što će uraditi na terenu.

Jer u tenisu je tako, možete biti jako talentovani kao junior, a da nikad ništa bitnije ne uradite kao profesionalac. Takvih primera je mnogo. I nema garancija da će se ono što ste uložili vratiti jednog dana i kroz rezultate. Novak i Rodžer su uspeli, ali ipak je najviše onih koji su ostali na marginama uspeha.

Komentari / 0

Ostavite komentar