Roleri u službi zdravlja
Vožnja u obući na točkiće angažuje celo telo i ne opterećuje zglobove. Jača se čitava muskulatura, naročito noge, ruke, zadnja loža...
Zdravlje 12.05.2014 | 18:14
VOŽNjA u obući na točkiće angažuje celo telo, a sila koja opterećuje zglobove praktično je zanemarljiva. Bez opterećenja tetiva i kolena jača se čitava muskulatura, naročito noge, ruke, unutrašnja strana butina, zadnja loža... Ako imate od sedam do 77 godina, avanturistički duh, mnogo energije i ljubitelj ste prirode, pravo je vreme da nabavite rolere i krenete u vožnju pored reke ili po uređenim biciklističkim stazama.
Upravljanje obućom sa točkićima je prava umetnost koju iskusni porede sa plesom. Osim uživanja ovaj vid aktivnosti stručnjaci preporučuju i zbog toga što veoma povoljno deluje na kardiovaskularni sistem, a brza i energična vožnja angažuje sve grupe mišića. Bez opterećenja tetiva i kolena jača se čitava muskulatura, naročito noge, ruke, unutrašnja strana butina, zadnja loža i grudi.
- Vožnja rolera angažuje celo telo, a sila koja opterećuje zglobove praktično je zanemarljiva - objašnjava dr Saša Plećević, trener i nutricionista. - Najbolje je da se roleri voze tako da se angažuje od 50 do 60 odsto maksimalne srčane frekvencije. Optimalni intenzitet vožnje rolera zavisi od mnogih faktora - položaja tela pri vožnji, zamora u nogama, bola u slabinama ili vratu, karakteristike rolera, terena, vrste vožnje.
Rolanje podstiče i fizičko i psihičko zdravlje, a povoljno utiče i na psihofizičke sposobnosti. Povećava se potrošnja energije, pa se čak i umerenom vožnjom skidaju kilogrami i topi masno tkivo. Za 60 minuta vožnje izgubi se do 400 kalorija, jača se vezivno tkivo i razgrađuje celulit. Dobro deluju na pravilno disanje, i utiču i na razvoj osećaja za ravnotežu.
- Nemojte da jedete najmanje dva do tri sata pre početka aktivnosti - objašnjava dr Plećević.
- Tokom vožnje pijte dovoljno tečnosti, oko 750 ml i više, naročito ako je napolju sunčano i toplo vreme. Ukoliko primetite da vam lupa srce, ostajete bez daha, osećate mučninu i vrti vam se u glavi, prekinite aktivnost i potražite pomoć lekara.
Ako ste početnik, startujte laganim tempom, po 30 minuta, tri puta nedeljno. Za poboljšanje fizičke kondicije, vozite tri do pet puta nedeljno, brzim tempom, oko 45 minuta. Vešti roleraši mogu da treniraju i svakog dana. Preporučuje se da na početku voze brže, tzv. sprint po ravnoj površini, a zatim da se spuštaju nizbrdo. Ako ovakav trening traje 30 minuta, vožnja rolera će doprineti da na jednostavan i zanimljiv način izvajate noge i zadnjicu.
- Veoma važan je i izbor rolera, a najfunkcionalniji su oni sa četiri točkića - savetuje naš sagovornik. - Prečnik točkića utiče na stabilnost u vožnji. Udobniji su oni sa većim prečnikom (76-80 mm), a oni sa manjim (oko 72 mm) pokazuju bolje manevarske karakteristike za brzu vožnju. Roleri sa tvrđim točkićima troše se sporije, ali u manjoj meri ublažavaju udarce. Gojaznim osobama preporučuju se roleri sa tvrđim točkićima.
Dok vozite rolere, nosite komfornu i prozračnu odeću. Da biste se zaštitili od povreda, obavezno stavite kacigu, štitnike za kolena, laktove i ručne zglobove.
Komentari / 0
Ostavite komentar