Neodgovorna politika ugrozila budućnost Srpske
Upisni rok na fakultetima u Republici Srpskoj počinje 22. juna, u trenutku kada se visoko obrazovanje suočava sa ozbiljnim problemima. Dok fakulteti očekuju novu generaciju studenata, podaci pokazuju zabrinjavajuću činjenicu – broj studenata u Republici Srpskoj u posljednjih 15 godina skoro je prepolovljen.
Republika Srpska 22.06.2026 | 11:23
Izjavila je ovo predsjednica Žena PSS i član Predsjedništva PSS Sanja Grubačić, koja kaže da prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske, u akademskoj 2011/2012. godini bilo je upisano 46.574 studenata, što je predstavljalo najveći broj studenata na domaćim visokoškolskim ustanovama.
U akademskoj 2025/2026. godini taj broj iznosio je svega 23.878.
- Ovaj pad pokazuje koliko su ozbiljni demografski problemi sa kojima se suočavamo. Nekada su amfiteatri bili puni, a danas se fakulteti bore za svakog novog studenta.
Zbog ovih podataka nameću se važna pitanja. Kako smo došli u situaciju da za manje od 15 godina izgubimo polovinu studentske populacije i zašto se na ovaj problem nije reagovalo ranije?
Razlozi su dobro poznati. U Republici Srpskoj se rađa sve manje djece, a veliki broj mladih odlazi na studije u Srbiju, Sloveniju, Austriju, Njemačku i druge evropske zemlje. Mnogi od njih nakon školovanja ostaju da žive i rade u inostranstvu. Istovremeno, stanovništvo Republike Srpske je sve starije, a mladih je sve manje - navodi Grubačić i dodaje:
- Zato se postavljaju ozbiljna pitanja. Ko će nas u budućnosti liječiti, obrazovati i graditi ako najbolji učenici i studenti odlaze? Šta se mladima nudi nakon diplomiranja i možemo li ih uopšte kriviti što odlaze ako im, po završetku fakulteta, ne možemo ponuditi sigurnost, posao zasnovan na znanju i sposobnostima, a ne na partijskoj knjižici, kao ni uslove za dostojanstven život?
Ako se ova situacija ne počne mijenjati, posljedice neće osjetiti samo fakulteti. Nedostatak mladih i obrazovanih ljudi pogodiće privredu, zdravstvo i ukupan razvoj Republike Srpske. Zato pitanje broja studenata nije samo tema za univerzitete, već pitanje budućnosti cijelog društva - kaže ona.
Krajnje je vrijeme, navodi Grubačić, da institucije Republike Srpske zadržavanje mladih i jačanje visokog obrazovanja stave među svoje najvažnije prioritete.
- Potrebno je stvoriti uslove u kojima će mladi ljudi imati razlog da ostanu, studiraju, rade i grade svoju budućnost ovdje.
Na kraju, ostaje najvažnije pitanje: postoji li jasan i konkretan plan da se ovo stanje promijeni? Borba za svakog studenta danas nije samo pitanje obrazovanja. To je pitanje opstanka, razvoja i budućnosti Republike Srpske - zaključila je ona.
(BN) Foto: PSS

Komentari / 18
Ostavite komentarIstočna RS
22.06.2026 11:38Čemu sikiracija,nakon radnika ide uvoz i studenata iz Burme, Nepala, Turske.
ODGOVORITEJa
22.06.2026 12:59E pa iz Turske sigurno ne. Ako nisi bio u Turskoj u zadnjih 15 godona onda ne znas sta je Turska danas. To je velesila sa taki razvijenom industrijom koja je u mnogome dostigla Evropu. Turska mlada generacija iz Njemacke i drugih zemalja se masovno vracaju u Tursku. Tirsla je vojna i ekonomska velesila.
Oli
22.06.2026 11:38Čemu sttudirati ako se nema sektaska knjižice.Na vlasti mesari
ODGOVORITESemberac
22.06.2026 11:40Kakav smo to narod? Svi politicari se bore za nas a mi sve gluplji i sve nas manje ima!
ODGOVORITEPrijedorčanin M.
22.06.2026 12:14A ko je taj i ko to može omladini da zamjeri što odlaze sa ovih prostora,kakve vi gospođo institucije pominjete,to je samo na papiru i za javnost,većina tih lopova radi za svoj džep,roditelji tih studenata glasa za ovu vlast,protiv svoje djece i unuka,mislim da si shvatila...
Хаха
22.06.2026 12:19Ubi nas "jaka" riječ političara
Хаха
22.06.2026 11:47Je li ikad iko ikoga liječio i izlečio u budućnosti? Naravno da nije e pa gospođo draga neće ni nas. Kakva bre budućnost?
ODGOVORITEMiro
22.06.2026 12:05S druge strane u Federaciji je porast od 3% upisanih studenata, i za akademsku godinu 2025/2026 ima ih 55,000. Dno dna sta se u Srpskoj desava!!!
ODGOVORITEBoba
22.06.2026 12:10Fakultetsko obrazovanje je sa kupovinom diploma izgubilo svaki smisao. Danas je bolje biti frizer i policajac sa srednjom školom i imati veću platu od doktora. Sve nam je naopako.
ODGOVORITEGru
22.06.2026 13:09Tvoja priča je više degutantna za slušati.
BOBA
22.06.2026 12:42Koja briga i emocije pred izbore.Ne vjerovatni likovi.Vas je najbolje posmatrati i diviti se vašoj priči koja je provaljena dugi niz god.Ali za novac i poziciju se gubi razum to je dokazano i opšte poznato.Zato lupetajte biće vam lakše bar za nijansu.
ODGOVORITEMapa NŠ
22.06.2026 13:01Ima li ko od vas Kojića a da nije funkcioner PSS-а?
ODGOVORITEDimšo
22.06.2026 13:05U RS se isplati niti samo policajac i politicar. Nasi fakulteti su medju najgorima na svijetu i studirati ovdje je cist gubitak vremena i novaca. Fakulteti nisu priznati a znanje nedivoljno. Sa tim fakultetima mozes bit samo taksista u Berlinu. I zo ako naucis njemacki. Imamo ekonomista, pravnika i menadjera vise nego EU ukupnp. Doktori na Google zraze gdje je bubreg.
ODGOVORITEMile
22.06.2026 14:02Ma ajde što su ugrozili neko ime uređenje entitetskog ili administrativno to se mjenja i uvijek pravi iznova ali oni ugrožavaju narod kako sav tako i posebno osobe sa invaliditetom koje nemaju pravo ni na posao koje im kao u zakonu garantovano a niti imaju pravo na dostojanstven život!
ODGOVORITEas
22.06.2026 14:19daj oladite vi iz pss, znamo mi to i bez vas a niste i necete biti opcija koja ce doci na vlast, vukan vas sve razotkrio dzaba vas neko??? favorizuje .
ODGOVORITEPostoji plan
22.06.2026 15:05i to jasan, iseljenje do poslednjeg! Ko ne razumije, sam je kriv.
ODGOVORITERe Postoji
22.06.2026 15:11Zadnji da ugase svijetlo
TITO
22.06.2026 15:21Jedan grbavi mesar je cio jedan krezavi zatupljeni narod natakario i pri tome se obogatio kao seik, ma srbine idi ubi se.
ODGOVORITE