Алармантно стање у Словенији: Уводе харач, на богаташе шаљу специјални тим!
Стање у Словенији јако је забрињавајуће!
Република Српска
08.05.2013 | 13:35
Стање у Словенији јако је забрињавајуће!Због тога словеначка влада од 1. маја уводи кризни порез, а од идуће године подиже и ПДВ.
Осим тих незахвалних рецесијских мјера, уводи се и специјални тим истражитеља који ће провјеравати имовину богаташа, најавила је влада Аленке Братушек.
Мјере се доносе у тренутку када је Словенија у тешком стању: држави ће требати 900 милиона евра за докапитализацију банака, па су све гласније спекулације да би Словенији могла требати помоћ злогласне Тројке - Европске комисије, ЕЦБ-а и ММФ-а.
Неки медији чак пишу да Европска комисија, због кашњења са санацијом банака, чак размишља о некој врсти казне или присилне управе за Словенију. Истовремено, влада за то нема новца - буџетски дефицит ове би године могао досећи 7,8 посто БДП-а.
''Стање у буџету је много лошије него што смо планирали, па томе одговарају и мјере. Луксуз је да можемо одлучивати сами, али све су опције, нажалост, лоше'', рекла је премијерка Братушек.
Њена ће коалиција детаље усугласити сутра, прије него што их у петак пошаље на оцјену у Брисел. Словеначки "харач" требао би се увести већ у јулу и убираће се годину и по, но засад још није познато хоће ли се обрачунавати на бруто или нето плате.
Требао би бити прогресиван - богатији ће плаћати више, а сиромашни мање. Стопе ће наводно бити од један до четири посто, а порез ће бити обликован тако да неће повећати укупно порезно оптерећење за послодавце, али ће смањити расположиви доходак грађана, пише Јутарњи лист.
Осим кризног пореза, од 1. маја ће се повећати и ПДВ - општа стопа са 20 на 22 посто, нижа са 8,5 на 9,5.
Планирање мјере штедње
1. Кризни порез
Уводи се 1. маја с роком трајања од годину и по. Није још јасно хоће ли се рачунати на бруто или нето плату, али се очекује да ће стопе бити од један до четири посто.
2. Повећање ПДВ-а
Од 1. 1. 2014. општа стопа повећала би се са 20 на 22 посто, а нижа са 8,5 на 9,5 посто.
3. Виши порез на некретнине
Од 2014. или 2015. опорезивала би се и нека имовина на коју се сада не плаћа порез.
4. Порез на добит
Повећао би се са 15 на 17 посто.
5. Приватизација
Продала би се Нова кредитна банка Марибор и државни удио у Телекому.
6. Кресања у јавном сектору
Број запослених у јавном сектору смањивао би се за један посто годишње, а преговара се и о смањењу плата.
Коментари / 0
Оставите коментар