У Залазју код Сребренице помен за 69 српских цивила и војника

У Залазју код Сребренице данас ће бити обиљежене 34 године од убиства 69 српских цивила и војника, које су на Петровдан 1992. године у сребреничким селима Сасе и Залазје и братуначиким Биљача и Загони убили припадници муслиманских снага.

Република Српска 12.07.2026 | 08:53
У Залазју код Сребренице помен за 69 српских цивила и војника

Муслиманске снаге из Сребренице под командом Насера Орића упале су 12. јула 1992. године, на Петровдан, у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини и убиле 69 мештана.

Заробљено је 22 Срба, од којих десет није пронађено, губи им се траг у логору у бившој сребреничкој полицијској станици.

Настављајући етничко чишћење Срба започето у априлу 1992. године, припадници муслиманских снага, лојални влади у Сарајеву, напали су село Залазје, као и Сасе и Куњерац и опустошили их.

Напад је почео у раним јутарњим часовима док су мештани прослављали крсну славу Петровдан.

На Залазју је стрељана и медицинска сестра Радивојка Рада Милановић, која је од почетка рата остала у Сребреници да помаже својим пацијентима.

У нападу на Залазје заробљен је, мучен, па окрутно убијен и судија Слободан Илић, која је, према сведочењима муслиманских сведока, убио лично Насер Орић. 

(Тањуг) Фото: Архива 

Коментари / 0

Оставите коментар