Зафалило новца: ХЕТ ће тражити гаранцију Владе РС за још 50 милиона марака за ХЕ Дабар
Хидроелектране на Требишњици (ХЕТ) затражиће гаранцију Владе Републике Српске за кредит од 50 милиона марака за наставак експропријације земљишта у Невесињском пољу, потребног за завршетак пројекта Хидроелектране Дабар (ХЕД).
Република Српска 14.03.2026 | 09:33
Ово је поручено након састанка министра енергетике и рударства Републике Српске Петра Ђокића, генералног директора Електропривреде Републике Српске (ЕРС) Луке Петровића и директора Хидроелектране Дабар Данила Илића.
Како је појашњено на конференцији за медије у Требињу, додатна средства потребна су како би се завршио процес експропријације земљишта које ће бити потопљено будућом акумулацијом, а који мора бити окончан до завршетка градње електране.
Генерални директор Електропривреде Републике Српске Лука Петровић рекао је да процјене показују да је за преосталу експропријацију имовине у Невесињу и комплетно исељавање 25 домаћинстава потребно још око 50 милиона марака.
“То се није могло узети кредитним ангажманом са Еxим банком, а истовремено се није планирало ни при изградњи тунела, јер то није припадало тим радовима… Експропријација се ради уз помоћ Геодетске управе и Правобранилаштва и потребна су средства да би се све то исплатило и људи добили алтернативна мјеста за живот”, рекао је Петровић.
Директор Хидроелектране Дабар Данило Илић навео је да су највећи грађевински радови на овом пројекту већ при крају. Он је прецизирао да су готово завршени земљани радови, док слиједи изградња канала и далековода, те да очекује долазак хидромашинске опреме.
Илић је навео да је на састанку договорено и да ће се о реализацији пројекта извјештавати редовно, на сваких 15 дана.
Министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић рекао је да је завршетак радова на Хидроелектрани Дабар планиран крајем наредне године те да им је циљ да она буде што прије на мрежи.
Потврђено је и да би 1. септембра ове године „Интеграл инжењеринг“ требало да преда већ изграђени доводни тунел инвеститору.
(Директ портал)

Коментари / 14
Оставите коментарреалност
14.03.2026 09:40Ста нас Дјока уради остаје за примјер!
ОДГОВОРИТЕРе
14.03.2026 09:46Ти се у енергетику размијеш ко мој ђоле!
Ре Ре
14.03.2026 11:20Е нек се ти разумијеш,за остало ћемо лако!
Загор
14.03.2026 10:01Захвалило пара за Дабар..бас ме чуди..умало да заборавим..и избори су најесен..
ОДГОВОРИТЕДобро Лугоња
14.03.2026 10:19Коме није јасно да се морају ухапсити Ђокица Лондонац и Њоњо Лука тај је или луд или не воли Републику Српску! То обавезно а онда и многе још извести на суд осудити и одузети нелегално стечену имовину. Имамо пример Нешића у ЦГ све брзо и ефикасно изведено. Овде се још чека не знам само шта.
ОДГОВОРИТЕЛука
14.03.2026 11:33Како незнас ста отимају ово Јос мало ако је ста остало све је то цисти криминал ал наводно невиде сви они и тужилаштво и судство и полиција и политичари сви су они лешинари отимају ста се отети мозе не требало им биједници све им мало само дај њима мрцине поклапне
Сале
14.03.2026 10:22После ивог задужења бит це тога још као д9датни и непредвиђени радови ово је пробни балон
ОДГОВОРИТЕРуле
14.03.2026 10:2450милиона па зар то није мало за кога иду народе стези каис јос це толико требати.
ОДГОВОРИТЕре стварност
14.03.2026 10:24оно пто ђокић,лондонски ђак ради,изучаваће се као примјер како не треба да се ради.ништа друго не знају одим да се задуже.
ОДГОВОРИТЕ.Ггг
14.03.2026 10:51не даје влада ниста,све се то узима са народне грбаце,да има правне дрзаве сви ид министра зељка ковацевица,до петра дјокица,од висковица до миница,од дзомбица до зоре видовиц,луке петровица,треба да сипа приведе,испита њихов рад и имовно стање,да ослободе народ републике српске од јарма ових пљацкаса,не раде ниста ,и гдје гид наораве губитке као влада помози.оа не даје влада из својих дзепова ,задузују пету генерацију,а ову садасњу су довели до орисјацког стапа.
Није него
14.03.2026 10:34А јест нас патриоте пљачкају и уништавају на свим пољима. Еј мој глупи народе!
ОДГОВОРИТЕХаха
14.03.2026 10:46Мора захвалити кад је праве 100 година. Време је и за реконструкцију оног првог изграђеног дијела ХЕ "Дабар"
ОДГОВОРИТЕНенад
14.03.2026 10:54Ова будала дјокица улицни позорник је добро плацен а и застицен да унисти електропривреду са гвидом а стити их лактаски бурле
ОДГОВОРИТЕНн
14.03.2026 10:58Може ли ико овим гладнима стати у крај. Покрали и девето кољено присјело им дабогда.. Н
ОДГОВОРИТЕ