Колико је коштало скидање америчких санкција Додику и чијим парама је то плаћено?

Колико ће Републику Српску коштати скидање Милорада Додика, његове породице и сарадника,  са америчке црне листе? Да ли ће цијена бити  нови пренос надлежности и имовине са Републике Српске на БиХ, приступање НАТО савезу, продаја природних добара? Је ли наплата већ почела?

Република Српска 31.01.2026 | 20:00
Колико је коштало скидање америчких санкција Додику и чијим парама је то плаћено?

Енглески краљ Ричард ИИИ у покушају да побјегне са бојног поља и сачува живот, наводно је узвикнуо сад већ чувену реченицу ,,Дајем краљевство за коња''. Република Српска нема краља, али самозвани император и његови вазали нуде Републику Српску, покушавајући да сачувају богатство и скину санкције. Колико је коштало, у новцу, скидање санкција и чијим парама је то плаћено.

,,Сигурно није новцем из џепа Милорада Додика који је зарадио од предсједничке плате'', тврди посланик СДС-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Младен Босић и додаје да је ради о великом износу новца, а кеш је отишао преко лобистичких кућа.

Да су сва та силна лобирања платили грађани увјерена је и економски аналитичар Светлана Ценић.

,,Најтрагичније је што појединац направи проблем, то кошта читаву нацију, а онда дај још новца да отклонимо тај проблем. То свијет видио није'', поручује Ценић.

Није свијет видио ни да се закони у Народној скупштини поништавају, као таксене марке, да би се самозвани вођа опрао пред страним менторима. Није свијет видио ни да неко добровољно нуди природне ресурсе своје земље.

,,Милорад Додик је и прије свега овога нудио природна добра Американцима у замјену за подршку'', подсјећа Младен Босић и тврди да ће, знајући менталитет Американаца, они у овој ситуацији исциједити све што могу али нажалост не од Милорада Додика него од Републике Српске.

А цјеђење је почело. До скоро незамислив састанак Жељка Цвијановић и отправник послова САД-а у БиХ Џон Гинкел. Теме срдачног разговора, јужна интерконекција, дакле збогом руски гас. Затим ангажман америчких компанија у енергетском и рударском сектору, као и на путним пројектима у Републици Српској. Значи збогом и Кинези.

Колико ће нас тек тај раскид са старим љубавима коштати, јер подсјећам никад нико није сазнао шта пише у уговорима Владе Републике Српске и кинеских компанија, то је била строго чувана државна тајна. Само да нам не буде по оној народној "Није мајка клела сина што се коцкао, већ што се вадио".

,,Давно сам ја предложила да објавимо рат Њемачкој, предамо се одмах и завршимо причу. Оло можда Америци. То је једина наша шанса'', саркастична је Светлана Ценић. Она предлаже и да покушамо да постанемо додатна држава у саставу САД-а, те завршава пословицом ,,будали и море до колена''.

Будали је море до кољена, а нама је вода до грла. Спашавајући себе, режим не преза да потопи све пред собом. У тој спасилачкој мисији издали су и интересе Србије и ко зна шта су још све продали и обећали.

,,О томе највише знају двије госпође које су биле у Вашингтону, а једна је је била под санкцијама које су јој скунуте да би могла доћи од аеродрома до зграде у којој су одржани састанци'', тврди политички аналитичар и новинар из Београда Зоран Остојић.

Он истиче да не зна шта је договорено на тим састанцима али логички закључује да је у питању договор о повлачењу Милорада Додика али прије тога треба да заврши још неке послове.

,,Да ли то има везе са Законом о државној имовини, са именовањем главног преговарача или са чланством БиХ у НАТО, видјећемо врло брзо. Биће јако занимљиво'', поручује Остојић.

А интересантно је поменути и оно што већина, случајно или не, заборавља.

Додик и компанија нису били на америчкој црној листи само због, како то неки желе да представе, политичких ставова, националих питања и осталих обично предизборних тема. Ту су се нашли и због криминала и корупције, за шта су американци имали чврсте доказе, али гле чуда, ти докази нестају како нестају и неки закони у Народној скупштини. Ко зна шта  ће све нестати у наредном периоду јер вратити се на америчку црну листу много је лакше него бити скинут са ње.

(БН) Фото: БН

Коментари / 37

Оставите коментар
Name

Срећко

31.01.2026 20:10

Како чијим,па од предузеће?! Не ради он то због себе,него због предузеће! Пиши "Меланија Трамп" за цијелу зграду Владе!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ало

31.01.2026 20:23

Ма он висе нико и ниста. Нека он лапрда. Висе није то сто он.мисли јос мало. Адио.Води.са собом ону малу пудлицу.

Name

Ж

31.01.2026 21:30

Па реците нам ви већ једном колико је коштало! Не разумијем кога питате већ два мјесеца. Дајте доказе и народ жели знати.

Name

За Ало

31.01.2026 21:32

Миле је и као нико и ништа јачи од политичких противника.

Name

@за ало

31.01.2026 22:41

По килази јесте

Name

Мирослав С.

01.02.2026 00:21

Ало, Сто је баби мило, то јој се и снило.

Name

Харам

01.02.2026 08:46

Све насе паре сто тросе они и њихова дјеца а немју право на то нисмо му опростили.

Name

додирно је дно

01.02.2026 11:43

Уцјењени политицари су сметљисте једне дрзаве. правосудје треба да реагује али неце /јер су и они уцјењено продано смеце/

Name

Кацељ

31.01.2026 20:15

Није скидање санкција нечијим парама плаћено. Владавина милорада додика је плаћена нестанком Републике Српске.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Угледао

31.01.2026 20:56

Се на Месица и он је развалио Југу и на крају њихов херој и чувене његове ријечи ,,ја сам испунио свој задатак " грађани сада оловку у руке а памет у главу

Name

Ре,Кецељ

31.01.2026 23:57

То се могло закључити са.им начином Додиковог устоличења на власт,само што су грађани били незаинтересовани да реагују.Што је још трагичније,остала је та не заинтересованост до краја.Сад,било шта да се догоди,није за жаљење,само употријебити оне народну:"ШТО СТЕ ТРАЖИЛИ,ТО СТЕ И ДОБИЛИ!"

Name

Ббб

31.01.2026 20:31

Луд збуњен нормалан

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јоја

31.01.2026 20:38

Није битно цијим парама битно је да су срамне санкције скинуте насем Милораду .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мишо

31.01.2026 21:06

Чуј ове будале што се представља као Која.

Name

Мики

31.01.2026 21:20

Е мој Јоја, ако је твој јебо те он води за кући.

Name

@јоја

31.01.2026 22:40

Браво Јоја, ти си побједник дана. Треба то смислити и откуцати. Ниси ти "јоја" без разлога.

Name

Ре

31.01.2026 22:42

Јоја кад га толико волис,љуби му медјунозја.

Name

Савааас

01.02.2026 06:35

Браво Јоја за коментар. Додо је ослободе санкција сада иде за Америку на свечани доручак. ЖИВИО ДОДО СТО пет па опет.

Name

Www

01.02.2026 07:42

Ког' год сам знао с надимком Јоја био је луд, па тако и овај.

Name

@ Јоја

01.02.2026 09:46

Ти си тешки СНСД-е сендвичар, тако звани дупелизац и ухљеб. Мозга немаш па мораш као папагај да понављаш ријечи свога Великог Војводе.

Name

Јохансон

31.01.2026 21:57

Па годинама минималац примају радници пара има ал за њихове зајебанције ко сто је и ово зајебанција пљује по њима па исправља народним парама па мозе му се сви то гледамо и ниста он харци народ одлази и ста онда пропаст за кога за њега и његове није сигурно него за напацени народ умјесто да неко му казе стани мало доста јеее сви цуте и трпе а климоглавци ко пуноглавци огребу се позамасно

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кале

31.01.2026 22:12

Свирај судија више крај ј....те дан

ОДГОВОРИТЕ
Name

Плацам картицом

31.01.2026 22:25

Децко од 68.г ради пуним капацитетом и плаца народним парама.Путује и троси висе него прије.

ОДГОВОРИТЕ
Name

2026

31.01.2026 22:26

Чича Милина колиба

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реално

31.01.2026 22:41

Ово је за национални харакири, битанга због коруптивне крадје будзета РС добије санкције САД и онда украде десетине милиона опет из будзета РС да разбојнику скину санкције...све му по списку,читава РС

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бета 2

31.01.2026 22:44

Ста је са афером "2 папка", да ли ико рјесава или се стало?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Узбуна

31.01.2026 22:58

Обзиром да иде јужна интерконекција, треба Јавни тужилац или ко веч зауставити кримоса Елека да милијарду спжи на гасовод...убудале пола, а пола це за себе и своје кримосе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мићо

31.01.2026 23:02

Виђај им само фаца...а сви окачили тробијке као бране српство ..маму вам је...мо доћи ће и вама крај ускоро!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Боки

31.01.2026 23:03

А ције паре надјосе инспектори и полиција код васег омиљеног политицара?Неписете о оном сто је оцито али зато мастовите измисљотине колико год глупе биле.Ко је пазљиво слусао говор Венса у Минхену мозда би насао разлог укидања санкција.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

01.02.2026 07:45

Не писете ко дозволи милановицу да одликује у Дервенти кољаце Срба?

Name

Ре

01.02.2026 00:00

А би ли вољели знати колико је плаћено. Питајте банку, сигурно је плаћено са рачуна. Ха, ха, ха

ОДГОВОРИТЕ
Name

Долар

01.02.2026 04:51

Мозда је плацено по 1 милион долара за сваког ? А одакле је плацено то је велико питање

ОДГОВОРИТЕ
Name

Вода у паприкама

01.02.2026 08:04

Ништа није трајно а док траје има цијену. Зна то Миле Паприкаш!

ОДГОВОРИТЕ
Name

дисидент

01.02.2026 08:41

Дао је већ раније покраден новац! Нпр. од радника Интегре, од учитеља, од доктора, трговаца, мљекара, П Е Н З И О Н Е Р А, рудара, до онух из гробова. Дајте више и те шупља приче, колико је коштало!! И нека је , дивите му се и даље и гласајте за СНСД, слободно, а ви опозицијо џаба кречите а ваша прича све више личи на нестрпљење да и ви заузмете његову позицију па и исто тако радите. Нарочито овај мали Станивуковић.Једино Вукановић и Бодирога личе на поштене људи !

ОДГОВОРИТЕ
Name

?????

01.02.2026 11:34

Питај Ивицу Пуљица. Свјетског извјестава. Њему је вјеровати за праве информације.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дрегер

01.02.2026 12:10

Чијим па народним као и вила на Дедињу,у нхега је само пород био легалан ...остало је све неморално и протузаконито.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

01.02.2026 18:22

кратко и јасно са народних ледја и са оних који гласају за њега а изиграва будалу није он будала будала је народ сто му даје глас

ОДГОВОРИТЕ