Еквадор расписао потјерницу за српским нарко-босом

Еквадорска полиција расписала је потјерницу за тридесетпетогодишњим држављанином Србије Урошем К. због сумње да је шверцовао кокаин са једним од најозлоглашенијих нарко-босова са ових простора, Срђаном Јездимиром (45), познатим као „српски Ескобар”.

Свијет 10.01.2026 | 16:49
Еквадор расписао потјерницу за српским нарко-босом

Тамошњи медији пренијели су да је нова истрага покренута крајем децембра прошле године, као и да су међу осумњиченима и мушкарац поријеклом из Албаније, држављанин Еквадора и један познати бизнисмен из те државе који се бави продајом туне.

Навели су да је поменути бизнисмен био значајна карика у ланцу јер су конзерве туне служиле за транспорт кокаина.

Подсјећамо, Срђан Јездимир је ухапшен 20. новембра 2024. године у оквиру операције „Касо Еуро 2024”, због сумње да је починио кривично дјело прање новца добијеног илегалним криминалним радњама као што је трговина наркотицима.

Он је, према мишљењу тамошњег тужилаштва, развио мрежу сарадника која је за свега три године пребацила више од 4,3 милиона америчких долара у легалне токове, кроз наводну параван фирму у Словачкој и Хрватској, а потом су средства просљеђивали компанијама за некретнине у Еквадору.

Судско вијеће, сачињено од три члана, усмено је саопштило одлуку. Двоје надлежних сматрало је да је оптужени крив за дјела која му се стављају на терет, док је један сматрао да је „српски Ескобар” невин.

Један судија је, у међувремену, обавијестио надлежне органе да му је нарко-бос пријетио смрћу, што су потврдили и видео-записи које су објавили тамошњи медији, а који су снимљени током сједнице, гдје се видјело како је Јездимир превукао прст преко врата симулирајући клање, што је судија схватио као пријетњу.

Медији су писали да „српски Ескобар” своје прљаве послове није започео у далеком Еквадору, већ у својој земљи. У Србији му се суди у одсуству са криминалном групом „балкански картел”, која је разбијена у великој акцији Европола и Јавног тужилаштва за организовани криминал, а која је шверцовала кокаин у Европу.

Према написима медија, Јездимир је у оквиру истраге која се односила на шверц скоро десет тона кокаина означен као вођа криминалне групе, али и да је дистрибуцију наркотика „дириговао” чак и из затворске ћелије.

Он је раније хапшен и 2014. године, такође у Еквадору, у акцији у којој су заплијењена 153 килограма кокаина.

Осуђен је на 17 година, али му је судија 2018. године смањио казну на десет година затвора, а иза решетака је провео само четири године.

(Курир) Фото: Фисцалíа, ДиариоЕxтраЕц/yоутубе

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Ре

10.01.2026 19:28

Која су три пресједника у Европи дилери да није један од њих по имену Оскар, Трамп нешто прича.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Предатор

10.01.2026 19:52

Амери склањају конкуренцију

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марко

10.01.2026 23:08

Цуј па ово је син од Горана Јездимира из Лактаса.Отац осудиван за сверц цигарета.Бепада ивер далеко од кладе.Ови из Лактаса бас су успјесни у бизнису.

Name

БЛ

12.01.2026 11:06

Јездимир је рођен и живио у Лакташима до 18-е године.

ОДГОВОРИТЕ