СНСД-ова власт окренула плочу: Дан Републике тихо и резервисано?!

Девети јануар, Дан Републике Српске, ускоро ће бити обиљежен свечаном академијом и дефилеом, међутим многе појединости су другачије у односу на претходне године.

Република Српска 05.01.2026 | 20:01
СНСД-ова власт окренула плочу: Дан Републике тихо и резервисано?!

Тако власт прославу 9. јануара ове године обиљежава много тише и суздржаније у односу на раније године, када је била присутна оштра и запаљива реторика. Такође, Република Српска је раније била централни појам свих слогана, што се ове године такође промијенило. Да ли је ово посљедица заокрета власти према странцима и пристајања на све у замјену за скидање америчких санкција врху Републике Српске и СНСД-а?

Запаљива реторика и оштре поруке Сарајеву и странцима у претходним годинама. Ове године власт се напрасно опредјељује за тихо и резервисано обиљежавање Дана Републике Српске. Тако су 2019. године са транспарената поручивали да је Република Српска поносна и вјечна. 2023. године организатори су саопштавали да се Република Српска пише и изговара пуним именом. 2025. године, слоган је био “За вјечност рођена”.

Ове године централна драстично суздржанија порука: “Живјеће огњиште”, без помињања у истој Републике Српске. Да ли се капитулација власти у Народној скупштини у циљу укидања америчких санкција, преточила и на Дан Републике?

"У том свом повлачењу и одустајању од свега што су говорили годинама наглас очигледно је да они испоручују чак и оно што се од њих не тражи. Није било потребе за овакво смањење интензитета. Генерално у општој перцепцији јавносит Републике Српске видимо да СНСД обиљежава Дан Републике лијевом руком. Видимо да је у питању једно озбиљно политичко повлачење", сматра Игор Црнадак, посланик ПДП-а у Народној скупштини Републике Српске. 

Сама организација Дана Републике претходних година је седмицама, некад и мјесецима била у фокусу власти. Ове године, надлежни све организују, како наводе у опозицији: без еуфорије, стидљиво и у готово потпуној тишини. Питају, да ли је овакво обиљежавање 9. јануара дио крајње сумњивих договора врха СНСД-а и америчке администрације?

"Евидентно је да после договора Милорада Додика са Американцима да је спласнула његова реторика, да се Дан Републике обиљежава али не на онај начин и на оном нивоу како смо то до сад имали случај да видимо. Наравно они ће рећи па шта хоћете има обиљежавање биће и дефиле али осјети се утисак у јавности да је то спуштено за једну љествицу и да се не користи да се нешто каже политичком Сарајеву или странцима", сматра Јелена Тривић, предсједник Народног фронта.

Девети јануар је дан када је прије више од три децније, прије избијања рата у БиХ, настала Република Српска. Ово отвара питање ко има право да датум који је дио колективног идентитета српског народа у Босни и Херцеговини, злоупотребљава за личне циљеве или интересе свог окружења?

"Да ли је било потребно да сада попуштају? Зашто су попустили? И ко у свему томе сноси и трошак што је и те како важно и ко из свега тога вуче корист?. Ако су они постигли оно што су они хтјели, а не Република Српска то је још већи проблем. Дакле, ако је плод оваквог приступа само политичко попуштање и олакшавање односа појединцима у политичком врху, а не комплетној Републици Српској то је проблем, осим ако они Републику Српску не доводе у везу са њима самима", каже комуниколог Младен Бубоњић.

Дан Републике Српске обиљежавао се од њеног настанка. У поратним годинама на њему су учествовали и представници хрватског, па чак и појединци из бошњачког народа. Све се међутим промијенило када су појединци из власти почели да овај дан користе за личну промоције себе и своје политике, али и пресуде Уставног суда БиХ којом је оспорен датум овог празника.

(БН)

Коментари / 23

Оставите коментар
Name

Бцо

05.01.2026 20:22

А отцепљење? А таблице, пасоси, валута?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Перо

05.01.2026 21:14

Отцепљење???којег дијела РС источног или западног....

Name

++

05.01.2026 21:37

Грбави лопов је нај веци издајник.

Name

Патриота РС

05.01.2026 21:51

Предсједник Додик зна шта ради. Он води РС у независност. Ускоро ће свима бити јасно. Требамо бити спремни, сваки појединац србин мора дати свој допринос. Одлучно и храбро изаћи на границе РС и чувати их оружјем. Прави је тренутак за независност, бољи нећемо имати.

Name

Ре Патриота

06.01.2026 00:28

У ту прицу нико нормалан висе не вјерује. А ако мислис да бранис ове грбаве границе, мора да си луд.

Name

саса

06.01.2026 08:17

Драги патрито када кренеш на како кажеш границе рс са оружјем да браниш тамни вилајет овог грбавих бизона бога ти поведи и то омладине што имаш у кући, да вас је више, а и да вам буде топлије на овој зими.

Name

Ре@Патриота рс

06.01.2026 08:58

Мислиш да кад станеш на непостојеће границе постајеш независан..... А шта ако не буде тако

Name

Ре патеиота рс

06.01.2026 09:01

Твој додик је пребацивањем надлежности са рс на бих ојачао рс, е мој патриота

Name

Рибар

05.01.2026 20:27

Није битан дефиле, поготово кад немамо војску. За опстанак Републике Српске је било много важније да прије шест година одржи Сабор и усвоји саборску Декларацију-СРПСКА ЗА 21 ВИЈЕК. Документ који се односи на наше понашање у наредним годинама и деценијама. Та прича је морала ући у сваку кућу, после би било небитно шта неко мисли, битно је да је то понашање грађана, институција и свих изабраних представника у складу са Дејтонским споразумом и интересом српског народа и свих грађана Републике Српске Да смо то одрадили, за дан Републике Српске би се одржавала свечана академија, засједао би у те дане Сабор -раније формиран као стално тијело од посебног друштвеног интереса. Плус неке спортске и културне активности у свим општинама, све у свему, то би у правом смислу ријечи била демонстрација патриотизма и зрелости нашег народа, а нико нам то не би могао замјерити, нити би било покушаја забране дана Републике. П.С. Што се тиче дефилеа, мислим, замислите Ану ТРИШИЋ и предавање рапорта њој???

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган

05.01.2026 22:33

Све наведено слабо иде уз добру ракију и масно печење.Без тога нема велике галаме а ако нема галаме као да се ништа није ни догодило.Није битно што се једно мисли,друго галами а треће одради,битно је само да се галами.

Name

ПЕДЈА РИБОЛОВАЦ

06.01.2026 05:49

Први додик И његова криминална секта,па његова породица, онда ти И твоја фамилиар...па кад ви изгинете,онда цемо се ми ослободити..смраду .

Name

Србин патриота

05.01.2026 20:34

РС пропада сваким даном све више. Својим очима гледамо урушавање и нестанак. Масован је бијег из РС. Источни дио је потпуна пустош. За кратко вријеме РС ће престати да постоји, утопит ће се у Републику БиХ ⚜️ и нико се неће сјећати да је била. Народ је одустао од РС. Толике афере, крађа милијарди марака и никакве реакције. Нико ништа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Раде

05.01.2026 22:00

Стање на терену је тешко, али нема предаје 💪! Наталитет се мора побољшати у РС и ево ја се добровољно јављам да помогнем!

Name

Истина.

05.01.2026 20:51

Снсд је продао Републику Српску претходно је добро опљацкао и унистио , а нема никаквог удјела у њеном стварању .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цоле

05.01.2026 21:13

Тиховање је почело

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ггг

05.01.2026 21:44

данасњи дигадјај у требињу и понасање насих преставника из реоублике сроске говори да медјуњима има нека пукотина или страх.сјетимо се кад се прије отварао негдје крузни ток,каква је еуфорија владала ,који говори,а данас кад је у требињу велицанствен догадјај,отвара се болница,они су стајали као на парастосу,нијемог погледа,уз само ибразлозење колико је пара влада улозила.да ли они знају несто сто народ незна,остаје да се види.градјани треба у својим срединама да обиљезе девети јануар као дан републике српске да пренесу на нове генерације и потомке.сра је било са деклерацијом о застити цирилице у србији и републици сроској,не виде се неки помаци,јос увијек по нилбордима и рекламама Бљесте називи на латиници и неким страним називима.сами се одрицемо оног сто имамо и кад нам нико не брани

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

06.01.2026 08:29

Разлог тога је издаја лазног бивсег предсједника и договор са америма иза ледја Србији и Русији .

Name

Дарко

05.01.2026 21:59

Најнеспособнија власт која је икад могла да води Републику Српску и тај глупи народ који ју подржава,не поновило се више никад.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Идеално

05.01.2026 22:01

Они су и правили циркус са тим даном републике, мислим да су то радили намјерно због нецега...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган

06.01.2026 03:19

Тај слоган ,,зивјеве огњисте,,има само једно знацење ,а то је само це нам огњисте остати и спомињати дасмо некада на томе огњисту палили најрадоснини пламен којинам је изгледа неко забранио.Зивјела Република СРПСКА

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дан Републике Српске

06.01.2026 06:17

Можемо волети или мрзити власт у Републици Српској али се дан Републике Српске мора прославити и ту нема никаквог компромиса, ми смо је стварали у одбрамбено -отаџбинском рату и са поносом стојимо иза њеног имена.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Име

06.01.2026 08:28

Грбава лопуза...издао српски народ! Србенде око њега ста би?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Теслић

06.01.2026 11:17

Огњиште и огањ бранимо својим радом, доприносима и васпитањем. Огњиште је тамо гдје је породица, гдје су част, поштење и морал. Ја, кад имам, часно, зарађену плату и кад у кући имам жену која брине о домаћинству и дјеци, кад имам дјецу која уче и помажу нама родитељима, кад могу да платим рачуне, да угостим с трпезом своје комшије, кумове, родбину и од никога не позајмљујем, не кукам, то је моје огњиште. Те ваше памфлете и политичке игре завуците себи у буљу и престаните се играти осјећајима народа! Нама ће лопови говорити шта и кога да бранимо. Ни части, ни образа! Багро функционерска. Све бисте нас продали да можете.

ОДГОВОРИТЕ