ЦИК БиХ расписао тендер: Стиже нова технологија за изборе

Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ расписала је тендер за набавку система за биометријску идентификацију бирача и скенирање гласачких листића.

Босна и Херцеговина 15.11.2025 | 10:01
ЦИК БиХ расписао тендер: Стиже нова технологија за изборе

Процијењена вриједност набавке износи 75,2 милиона КМ без ПДВ-а, односно око 88 милиона КМ са ПДВ-ом.

Уговор ће, бити закључен на период од четири године кроз међународни отворени поступак.

Шта обухвата набавка?

Према тендерској документацији, набавка обухвата комплетан пакет хардверских, софтверских и логистичких рјешења потребних за примјену нових изборних технологија на око 6.000 бирачких мјеста у БиХ. Међу најважнијим компонентама налазе се:

Биометријска идентификација бирача

– 6.000 уређаја за биометријску идентификацију

– потрошни материјал за рад уређаја

– софтвер за идентитетски менаџмент и лиценце

– техничка подршка за хардвер и софтвер

Скенирање гласачких листића

– 6.000 скенера за гласачке листиће интегрисаних у гласачке кутије

– потрошни материјал и додатна опрема (укључујући 6.000 вањских батерија),

– специјални папир и прилагођена производња гласачких листића,

– софтверске лиценце и системи за управљање скенирањем

Пратеће услуге и логистика

– обука тренера и изборне администрације

– транспорт опреме до бирачких мјеста и поврат у складиште

– испорука, инсталација, одржавање и техничка подршка током трајања уговора

– набавка софтвера за управљање комплетним изборним процесом.

Услови

У тендерској документацији, која обухвата више од стотину страница, детаљно су наведени услови које понуђачи морају испунити да би уопће били узети у разматрање.

ЦИК је поставио изузетно високе техничке, финансијске и организационе стандарде, што је очекивано с обзиром на обим, вриједност и осјетљивост пројекта.

Од понуђача се, између осталог, тражи да докажу да имају претходно искуство у реализацији комплексних пројеката ове врсте, посебно оних који укључују биометријску идентификацију и изборна технолошка рјешења. На тај начин Комисија настоји осигурати да посао добије компанија која може гарантовати стабилност система, поуздану испоруку и пуну функционалност током цијелог изборног процеса.

Поред техничких референци, тражи се и јасни докази финансијске стабилности понуђача. У питању је вишемилионски посао на нивоу БиХ, па ЦИК инсистира да се већ у фази пријаве доставе финансијски извјештаји и потврде које показују да понуђач има капацитете изнијети пројекат до краја.

Очекује се и да понуђачи приложе гаранције које покривају озбиљност понуде и касније уредно извршење уговора, што је стандардна процедура код великих јавних набавки, али у овом случају посебно наглашена због вриједности тендера и високог степена одговорности.

У документацији је дефинисан и рок у којем се понуде морају доставити. ЦИК прецизира да се комплетна документација предаје искључиво електронским путем, преко званичног система јавних набавки, и то до јасно назначеног датума и времена након којег систем аутоматски закључава поступак.

Отварање понуда биће јавно, уз присуство овлаштених представника понуђача, чиме се обезбјеђује транспарентност процеса од самог почетка. Након отварања слиједи евалуација, у којој ће се, уз цијену, посебно вредновати техничка рјешења, сигурносни стандарди и способност понуђача да обезбиједи подршку на терену и у реалном времену.

Подсјетимо, увођење нових изборних технологија резултат је измјена Изборног закона БиХ које је наметнуо Кристијан Шмит.

Те нове технологије подразумијевају биометријску идентификацију бирача и скенирање гласачких листића.

Након тога, Шмит је наметнуо и одлуке којима се Централној изборној комисији БиХ омогућава 112,5 милиона КМ за увођење нових технологија.

И поред тога што је овај новац већ одобрен и оперативан, ЦИК још није расписао тендер за набавку нових технологија, а план је био да се то уради још прије двије седмице.

Као проблем сада се појавио изглед самог гласачког листића. Постојећи гласачки листићи су обимни и на њима се налазе стотине кандидата из различитих политичких партија.

(Независне) Фото: ЦИК БиХ

Коментари / 14

Оставите коментар
Name

борац

15.11.2025 10:42

Јели преко Проинтера??

ОДГОВОРИТЕ
Name

СИЗОФРЕНИЈА

15.11.2025 12:40

КАСНО ЈЕ.

Name

Војо

15.11.2025 10:45

Конацно

ОДГОВОРИТЕ
Name

То је добро

15.11.2025 10:51

Да досадасње лопузе висе не краду изборе. Ти уредјаји треба да буду добро застицени од лопова који их могу покварити и тако несметано крати изборе. Уколико неко буде покусао, треба га казнити адекватом казном.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Доушник

15.11.2025 10:51

Тендер добија ПроИнтер и све ће да буде уредно 😂

ОДГОВОРИТЕ
Name

Само ЕЛЕКТРОНСКО

15.11.2025 10:58

ГЛАСАЊЕ!!!! Све истало уходани лоповлук!! Купљена гласацка масинерија вец је орипремљена уцијењена са радним мјестима привилегијама груписани у криминалну хоботницууу ридбинее кумоваа оапака прелетацааа поткованих уцијењених!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

МУНГОС

15.11.2025 11:54

КАСНО ЈЕ, СВЕ ЈЕ ОПЉАЦКАНО. ЈОС ДО СЛЕДЕЦИХ ИЗБОРА РАСПРОДАТ ЦЕ ОВО СТО ЈЕ ОСТАЛО. И ОНДА ЦЕ БИТИ :"БИЛА ЈЕДНОМ РС" .ТРАЗИЛИ СТЕ , ДОБИЛИ СТЕ. НАЈВЕЦИ НЕЗАПАМЦЕН ЗЛОЦИН АЛИ БЕЗ КАЗНЕ. ЈАДНО ДА НЕ МОЗЕ ЈАДНИЈЕ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Савааас

15.11.2025 14:16

Додо је вама закон нај писмени човек у Бих ЖИВИО ДОДО СТО ПЕТ ПА ОПЕТ.

Name

За саваас

15.11.2025 17:01

Само на теби нек зиви. Он воли такве будале. Јеси ли ти змај од Сипова?

Name

Бивши посланик

15.11.2025 11:55

Неће догодине бити много партија и "независних" појединаца које партије кандидују због бирачких одбора. Готова је фарса са бирачким одборима, електронско гласање доноси радикалне промјене и гашење 4/5 партија у дејтонској БиХ. После идућих избора ће нестати све партије без идеологије, у Српској неће бити више од пет партија у НСРС.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зналац

15.11.2025 13:09

Ово добијају ИТ фирме из Сарајева, Босњаци нам броје гласове наредне цетири године, вјероватно и висе и успут це зарадити висе на једном пројекту него све ИТ фирме из Српске, Тек сада це се моци лако намјестити избори, али из СА

ОДГОВОРИТЕ
Name

Вики

15.11.2025 14:52

Нема од нове технологије ништа.Слободно пишите да је то пропало.

Name

Свска цаст

15.11.2025 18:14

Ал сте поранили немојте толико зурити...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цццц

15.11.2025 23:53

Хоће ли опет губитници рећи да су покрадени, то је на овим балкански просторима постало правило.. Ма нас народ подржава само нас покрадоше.

ОДГОВОРИТЕ