Трамп пријети Шпанији царинама, а ево и због чега?
Амерички председник Доналд Трамп запретио је данас да ће увести царине и друге трговинске мере Шпанији због одбијања те земље да повећа издвајања за одбрану на пет одсто БДП-а, на шта су се обавезале чланице НАТО на самиту у Хагу у јуну ове године.
Свијет 14.10.2025 | 22:07
"Веома сам незадовољан Шпанијом. То је једина земља која није повец́ала своја издвајања на пет одсто", рекао је Трамп новинарима у Белој куц́и, пренео је Ројтерс.
Шпанија је једина чланица НАТО-а која се није обавезала на повец́ање издатака за одбрану у износу од пет одсто БДП-а.
Шпански премијер Педро Санчез рекао је на самиту НАТО-а у Хагу да ц́е Шпанија потрошити само до 2,1 одсто БДП-а на одбрану што је назвао "довољним и реалним".
Санчез је тврдио да Шпанија компензује нижу потрошњу снажним доприносом мисијама НАТО, укључујуц́и размештање својих трупа у Летонији, Словачкој, Румунији, Бугарској и Турској.
(Тањуг) Фото: АП

Коментари / 3
Оставите коментарЈаффа
15.10.2025 06:55Шта ти је лицемјерна сила. Друге задужују да плаћају њихове ратове.
ОДГОВОРИТЕРатковац
15.10.2025 09:42И орбану је претио јер једини,он,фицо и србија купују још нафту од русса..а онда га 2 дан хвали.."добар човек"..трумп је излапела будала
ОДГОВОРИТЕДДДД
15.10.2025 19:16Подрска за Спанију
ОДГОВОРИТЕ