Са Си Ђинпингом о економској сарадњи и новим инвестицијама

 Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће током састанка са кинеским председником Си Ђинпингом разговарати о економској сарадњи и кинеској иницијативи за глобално управљање.

Србија 03.09.2025 | 13:53
Са Си Ђинпингом о економској сарадњи и новим инвестицијама

"Трудићу се да извучем економску корист највећу могућу за нашу земљу, а да притом ничим не увредим, већ напротив да покажем уважавање за наше кинеске пријатеље", рекао је Вучић новинарима у Пекингу.

Како је казао, тај састанак померен је нешто раније, односно у 6 часова ујутру по српском времену, што је 12 по кинеском и додао да је реално да траје око пола сата.

Како је навео, уз уважавање кинеских пријатеља искористиће ту прилику да затражи нове инвестиције и да се на паметан начин избори за неке нове ствари које су Србији важне пре свега за економију.

Вучић је навео да ће једна од тема бити и кинеска иницијатива за глобално управљање.

"Оно са чим су Кинези изашли овде, то је иницијатива за глобално управљање. Они из три разлога доносе ту иницијативу, а први је тај да желе веће присуство глобалног југа и већу правду за глобални југ. Друго је ерозија ауторитета, то што више не постоје институције и организације, чак ни Уједињене нације које имају било какву ауторитативност у свету", казао је Вучић.

Како је истакао, они не желе да руше те институције, већ желе да им врате ауторитет.

Трећи разлог је, како је навео Вучић, непостојање ефикасности у решавању сукоба и потенцијалних проблема у свету. 

"Наравно, они истичу мултилатерализам као један од лекова за све то, али и немешање у унутрашње ствари, враћање старог, доброг принципа немешања у унутрашње ствари, које западне земље примењују када су они у питању, а онда им је страшан проблем ако им се неко меша у изборне кампање, а при томе себи дају заправо да се и на најбруталније начине мешају у политичке процесе и изборне кампање у другим државама", навео је. 

Вучић је истакао да су то принципи на којима Кина покушава да гради нови свет и који су прихватљиви највећем делу човечанства. 

(Тањуг)  Фото: Пинк 

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Ггг

03.09.2025 15:47

Јесте ли се договорили са кинезима докле ммогу да иду са копањем бакра у борскомм округу и да орестану ба ваде злато сто није предвидјено концесијом.нису они србима пријатељи ако ду узели све ресурсе,изградили су путеве од кредита који враца србија.колико су обрадиве поврсине добии у зонни зељезаре смедерева коју користе за туристицке објекте.добро су се углавики у имовину србије,а не видим да несто помазу у политицком смислу,за тридесет година су и они и руси могли помоци да срби ријесе питања косова.кад це помоци.цекајуци ,одисе три генерације са косова.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан

03.09.2025 20:57

Па нису они сами тек тако дошли и почели копати. Неко их је довео и уградио се добро у ту причу.

Name

Ре Ггг

04.09.2025 09:57

Ипак кинези су вриједан и радан народ и не интерестује их ко си и шта си само Наравно интерес их везе, паре, паре. Видис свугдје у свијету су се просирили и постали скоро нај богатија земља и извозник својих производа. Пуно не паметују.Шуте и раде.

Name

Срб

03.09.2025 17:32

Сваки пут неке инвестиције а народ слабо несто осјети

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

03.09.2025 18:31

Дубоки приватни дзепови.

Name

Ре

03.09.2025 21:08

За настреснице.