Кум напокон одријешио кесу - куму 100 милиона КМ за зграду

Готово је, више нема дилеме, кумови су завршили посао. Радишићева зграда коју су пратиле бројне контроверзе и неправилности продата је Управи за индиректно опорезивање. Управи за идиректно опорезивање зграда, а кумовима око сто милиона марака новца из буџета.

Република Српска 24.07.2025 | 20:05
Кум напокон одријешио кесу - куму 100 милиона КМ за зграду

Посао вијека, коначно је доведен до краја, и то управо на начин како власт предвођена СНСД-ом годинама прижељкује. До коначног потписивања уговора са "Гранд Трејдом", још само треба да прође жалбени рок. Из Управе за индиректно опорезивање не желе да коментаришу детаље. Кратко нам је потврђено да је Радишићева понуда прихваћена и да је набавка подијељена у два лота: за смјештај главне канцеларије и за регионални центар Бањалука.

Одлуку је потписао директор Управе за индиректно опорезивање Зоран Тегелтија, кадар СНСД-а који је на овај начин испунио циљ свог страначког шефа, јер се у јавности годинама помиње да је Додиков циљ да се зграда буџетским новцем БиХ купи искључиво од "Гранд трејда", фирме која се редовно јављала на тендере као једини понуђач.

"Давно започети посао. Оно што би требало да буде апсурд, а то је да се просто најави нешто што ће бити купљено, направе критеријуми, купи и на очи свих становника Републике Српске узме огроман новац и на томе заради пар појединаца, пар кумова. Та сама зграда ће вјероватно постати синоним једног од највећих криминала забиљежених у БиХ односно Републици Српској од њеног настанка до данас. Сигурно ће то бити нешто што ће бити у топ 5 кривичних дјела, ако икада проради правна држава", каже Маринко Божовић, високи функционер СДС-а. 

Овај посао су од почетка пратиле бројне контроверзе: од начина како је "Гранд трејд" купио земљиште, до државне репсресије и отвореног угрожавања основних права породице Вулић која је бранила своју имовину. Још тада се знало да су властодршци када су правили зграду и те како знали коме ће да је продају, годинама упозоравају представници опозиције, а сада је то и реализовано по огромној цијени.

"Преко 100 милиона КМ је издвојено за нешто више од 7.000 метара квадратних што значи да је просјечна цијена квадрата који купује УИО 14 хиљада марака. Тржишна цијена пословног простора у Бањалуци се креже између 4 и 5 хиљада марака у центру града и ја бих само волио поставити питање да ли би та Управа неком грађанину или некој фирми признала као улазни ПДВ када би неко купио некретнину по цијени од 14 хиљада конвертибилних марка", сматра Бојан Кресојевић, посланик ПДП-а у Народној скупштини Републике Српске. 

Власт је стално повећавала износ новца за зграду, да би се дошло до сто милиона колико је тражио Радишић.

Ревизори су упозоравали да је увећање износа за куповину зграде незаконито. Министар финансија и трезора БиХ је Срђан Амиџић, а његов претходник је био Зоран Тегелтија, који је сада директор Управе за индиректно опорезивање - обојица кадрови СНСД-а.

Занимљиво је да су из "Гранд трејда" раније тврдили да неће продавати зграду Управи, међутим одустајања није било.

Овом куповином изигран је Представнички дом Парламента БиХ који је изгласао да се обустави набавка кумовске зграде по овако високој цијени.

(БН) Фото: БН

Коментари / 36

Оставите коментар
Name

Цекајте мало

24.07.2025 20:17

Ви стално причате о сто милиона и великој пљачки Медјутим нико не каже колико је коштала градња и од којих пара. Профит је ту сигурно али не 100 милиона марака, није никла сама зграда ваљда је коштала градња?

ОДГОВОРИТЕ
Name

051

24.07.2025 21:52

Глупи народе ти се лијеци СМС порукама док ова багра краде и саком и капом.

Name

ДИПЛ ЕКОНОМИСТА

24.07.2025 21:59

14 хиљада КМ по квадрату? И то је за тебе ''нормална'' цена?! Благо нама с вама!

Name

Узас

24.07.2025 23:09

Да вас Бог убије. Каквих 100 милиоба. Па не крадете висе испод 100 милиона.

Name

Ре

25.07.2025 07:16

Цјена градјевинских радова са земљиштем по квадрату износи од 1,500 КМ до резидентне градње од 2,800 КМ. Дакле рацунајуци да је резидентна градња а није једноставно добијемо 2,800×7000=19,600,000 Резидентна продаја 5,000×7000=35,000,000. Зарада је око 15 милиона. У овом случају гдје квадрат 14,000. Зарада или инкасирање је 78,400,000 Дали неко од овог народа има мозга да схвати ста је СНСД

Name

Леxy

24.07.2025 20:23

Бурло, ко је убио Давид-а?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Прле

24.07.2025 22:24

То њега не занима, он гледа како це своју главу сацувати. Али није ни она вазна, паре су вазније.

Name

Питалица

24.07.2025 20:27

Милина зграда јест, Радишићева није, чија је зграда???

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бенито

24.07.2025 20:33

А ко це платити версион јадукту? Бога молим да се РС раздрузи од БХ! Да знам како покренуо бих рефендум у зФБХ да се раздружимо од РС! Људи су морална и матетијална катастрофа! Страсно такве ки комсије не требају, нек јосе све и оно сто су отели и сто отимају и јек казу колико им јос треба само да нас пусте на миру!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зоран

24.07.2025 23:49

Бенито, бено једна, разумијес ли бар ти ста си написао???

Name

Кумовско

24.07.2025 20:48

Родбинско папкарско подобним теце мед и млијекоооооо!!!! Афера на аферу пљацка на пљацку пустос остаје иза њух они у свили и кадифи са јавним и тајним рацунима прљавим капитало. Од русије србије мадјарске турске словеније црне гире итд итд бахацење за гинуса са платама и привилегијама својим за гинуса са оросјеком пларе и пднзије и потросацком корпом за гиниса раскорак и све то траје од 1990 године на оциглед медјунаридне заједнице ! Народ растјерали опљацкали разбили гласацко тијело са малим партијуцама лопивским типа сревандиц лопив несиц лопов цубриловиц лопов бањац лопив дјокиц лопов цавиц лопов! И такоо разбијени они умрезени похарали дрзавни будзет тј народ и дрзаву опљацкали! Њихов прљави капитал пикривен подмазан у сугурне базе лоповија за гинусаааа!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Оли

24.07.2025 21:05

Дабогда се сруш̣ила од клетве Вулића и народа

ОДГОВОРИТЕ
Name

55

24.07.2025 23:11

Све су то Додикове паре, какав кум.

Name

Фићфирић

24.07.2025 21:13

Ја сам из тзв. федерације БиХ, политичари су све голи лопов до лопова, ово је скандалозно, ово су ко зна какви талови, шта се иза завјесе крије то сами бог зна

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ауди

24.07.2025 23:07

Па шта и треба зграда за уио

Name

Елф

24.07.2025 21:14

И колико траје жалбени рок? И опет питање буџета БиХ остаје да виси у ваздуху, зар не?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Муња

24.07.2025 21:17

Ја мислио да је теxт сатиричног садржаја !!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДА

24.07.2025 21:23

А БОРЦИМА 3 МАРКЕ У РОВУ. МА ТРЕБА ИМ ИКИНУТИ СВЕ КАД СТОКА СУТИ И ТРПИ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

БЛ

24.07.2025 21:27

Хорор, а свијетина благо телећи гледа како их пред рођеним очима пљачкају и још аплаудира.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хм

24.07.2025 21:30

Ово му је опозиција дала а не кум. Од 35 догурали сте је на 100 милиона. Баш лепо

ОДГОВОРИТЕ
Name

Профит Додику и Тегелтији

24.07.2025 21:35

НА КРИМИНАЛАН НАЧИН НАПРАВЛЕНА НА КРИМИНАЛАН НАЧИН УНОВЧЕНАЗАХВАЉУЈУЋИ КУМУ ДОДИГУКОЈИ ЈЕ УЧЕСТОВАО У ТОМ КРИМИНАЛУ ОД ТЕМЕЉА ДО КРОВА ОД КРОВА ДО ПРОДАЈЕ ДОДИГОВ И ТЕГЕЛТИЈИН ПРОФИТ ВЕЛИКИ НАЈ МАЊЕ ПО 15 МИЛИОНА Ј.... СУ ЗНАЊЕ ОВИМ СВИМА ДУДУЦИМА У ФЕДЕРАЦИЈИ

ОДГОВОРИТЕ
Name

За ре

25.07.2025 15:35

Е,магарце резимско и лоповско.

Name

Ре

24.07.2025 21:43

Јесу неки на све могуће начине опструисали да њихова Републука Српска добије једну овакву зграду из средстава буџета БиХ а већ годинама и годинама из буџета БиХ овакве зграде су купљене и у Сарајеву, и у Тузли и у Мостару, али хвала богу и Република Српска је ово добила без обзира на сталне опструкције појединих аутошивиниста из Републике Српске!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бл

24.07.2025 23:13

Биједан си и без мозга.

Name

Ре за Бл

25.07.2025 10:17

Ти си прилично изманипулисан од оних који су избезумљени мржњом према Милораду Додику и којима се сав њихов живот своди на Милорада Додика, и види се да си и ти попио сву ту причу!

Name

Будала као и ти

24.07.2025 21:56

Да Бог да,да се уруши први радни дан.Руке вам се осушиле за сваку украдену марку.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зззз

24.07.2025 22:13

Стварно срамно. Играју се са милионима. А пензионери једи из контејнера. Дабога ва било задње. Кокосари. Умри те гњиде.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мафијашка држава

24.07.2025 22:26

Дон Миле је власник ове државе погодне само за мафијаше и дупелизце. Да ли је ико примјетио какво је његово имање када је дочекао овог татарстанца? То вриједи више од 100 милиона. Одакле лопове бјелосвјетски? ДОЋИ ЋЕ ЂАВО ПО СВОЈЕ МИЛЕ, ЗАПАМТИ !!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кум

24.07.2025 22:41

Де оцјепите вец једном давам федерација немора плацати криминал.дузнисте висе него стобимате

ОДГОВОРИТЕ
Name

бродјанин

24.07.2025 23:25

па лопов само цеко ослобадјајуцу пресуду и наставља по свом,да краде и убија овај народ а народ ко народ глуп цорав код оцију па тако нам и треба.гласајтр поново за њега ј.бо вас он народе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марко

24.07.2025 23:28

Цекститке породици Додик. Народе, поцркајте сви ко вас је*е

ОДГОВОРИТЕ
Name

©®π

25.07.2025 05:55

Дабогда вам за сахране требало толико пара,јесте ви нормални,имате ли ви представу у каквој земљи и стандарду живите или су вас први покрадени милиони ударили у главу кад сте први пут дошли на власт да се толико бахатите и расипате народни новац,јебо вам кум маму а ви њему,багрооооо,а пензионере борце и најугроженији популацију ко јебе,они нису ни заслужили да живе,фуј стоко.

ОДГОВОРИТЕ
Name

абц

25.07.2025 06:01

Сада има Босне и заједничких институција? Сада нема "политичког Сарајева"? Сада не важе закони Републике Српске о забрани рада институција БиХ на територији Републике Српске? Сада србуј и паси траву глупи народе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бања Лука мирна лука

25.07.2025 17:07

Да би нешто продао,мораш и направити. Миле Радишић је ТИТО Сви од дрзаве узимају готово,да не казем краду и смисљају како це узети паре. А овај је направио своје па им продао. Та зграда није тулипан да нарасте. Вец су је мајстори правили а неко је то плацао,ти сто су правили су радили и зарадили. Ту је круг цијели и доста породица је храњено од прављења те зграде Па це тако исто од те продаје опет несто да се ради прави и продаје. Неце миле ставити у дзеп па ици тросити по свјету

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истина

26.07.2025 19:58

Јесте злобни!Па ваљда се каже,кум па брат!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истина

26.07.2025 20:06

Ви навалили на Радишића,а Вијадукт,Сердаров,Лондонска берза,награда за кредит,концесије и ко зна шта још,а да лобирање,а нигдје објављени резултата,него ново итд .Нико не спомиње,нико не испитује.Гдје сте тужиоци?Радите,а ако су сви исправни,још их треба наградити!?Јел поштено,борци,БОРС?

ОДГОВОРИТЕ