Берковићи без воде: Неко мора бити одговоран за ово
Већ седам дана становници Берковића немају пијаћу воду, а посљедњи резултати анализе воде од прије три дана показали су високо присуство тешких метала и хемикалија.
Република Српска 18.07.2025 | 14:10
Измјерена мутноћа воде износила је 619 референтних јединица, а дозвољена референтна вриједност је 5, док амонијака има 10 пута више од дозвољеног, као и гвожђа, што највише брине. Брине и чињеница да је у анализираној води измјерен превисок ниво хлора што указује на то да су одговорни били свјесни замућености и загађености воде те су накнадним хлорисањем воде количином која је далеко изнад дозвољеног нивоа жељели камуфлирати замућеност.
- Пређена је црвена линија и неће се овакве ствари дозвољавати, поручили су Бојан Самарџић, начелник Берковића и Ненад Абрамовић, предсједник Скупштине Берковићи.

Навели су да се неће дозволити да се ово питање политизује јер се ради о егзистенцијалном проблему.
Начелник Берковића је рекао да општинска управа подржава реализацију пројекта ХЕ Дабар, али пијаћа вода је приоритет.
" Већ три дана обустављени радови у зони изворишта на ХЕ Дабар али кључно питање је шта када се радови наставе", додао је Самарџић изразивши бојазан да се загађење воде настави.

Зато и један од 3 захтјева Општине Берковићи и јесте гарант да ће се стећи технички и сваки други услови како у будућности не би долазило поново до оваквих загађења.
Такође, из Општине Берковићи захтијевају да се радови потпуно обуставе док струка не да мишљење, као и гаранцију да ће ова мала општина имати стабилно водоснабдијевање.
Ненад Абрамовић, предсједник Скупштине Општине Берковићи рекао је да ће се тражити одговорност оних који су заказали у овом случају.
(БН)

Коментари / 4
Оставите коментарПропали
18.07.2025 15:50Тону Берковићи, тоне РС. Бјежати из те пропале забити. Једино исправно. Трују људе најнормалније. Нико не одговара.
ОДГОВОРИТЕ!!!
18.07.2025 16:50Е па баш зато им то не смијемо дозволити!!! Јер ако виде да могу, било које, па чак и највеће мјесто у цијелој Српској, неће бити заштићено!!!
Иван
18.07.2025 16:35Засада је загађена а ускоро, када се заврши брана, остајете без воде. Боље копајте чатрње.
ОДГОВОРИТЕ*"'#
18.07.2025 20:15Јебеш Берковиће битно да Лакташи и Милићи имају воду кад је најпотребније и да нема рестрикција на највећој врућини.
ОДГОВОРИТЕ