ХЕ Дабар се гради, Кинези крију уговор, еколози упозоравају
Кинеске компаније немају конкуренцију на великим државним градилиштима у Републици Српској. Тако је и у случају ХЕ Дабар, једном од највећих градилишта гдје се, упркос вишеструким судским оспоравањима, радови настављају иако градњом у опасност доводе и еко систем и грађане тог подручја.
Република Српска 23.06.2025 | 20:04
Хидроелектране, термоелектране, аутопутеви, фабрике - све су то послови које би требала да гради држава. Међутим, код нас то раде Кинези. Један од пројеката које граде кинеске фирме за потребе Електропривреде је и Хидроелектрана Дабар која је дио система Горњи Хоризонти. Иако су еколошке организације упозоравале на штете које пријете подручју Јужне Херцеговине, радови не престају. Због тога али и због скривања уговора поднесене су тужбе и покренута правна борба за покушај спаса овог подручја, кажу у Центру за животну средину.
„Утужили смо јер смо видјели да није било учешћа јавности заједно са колегама из Архус центра Сарајево смо оспорили дозволе, Министарство је издало нове. Ми смо спремили нови случај пред комитетом Берлинске конвенције гдје желимо да отворимо случај против надлежних институција БиХ јер нису урадили благовремено свој посао зато што не брину о околини и не укључују грађане и јавност у све процесе“, каже Владимир Топић, Центар за животну средину.
Код нас алтернативног инвеститора, очигледно нема, али зато има скривања. Поред ХЕ Дабар, најскривенији уговор у Српској потписан је 2018.г. за изградњу аутопута Бањалука Приједор. Надлежне институције упорно крију уговор и одбијају да јавно објаве детаље уговора вриједног 297 милиона евра. Транспаренси је покушао добити детаље уговора чак и судским путем али сваки пут добију различит одговор од надлежних.
„Оно на шта ми желимо упозорити су бројни уговори који су скривени од јавности у претходном периоду који су довели до тога што сад имамо са Виадуцтом до тога што имамо са Сердаровом у Угљевику и што ћемо можда имати са другим инвеститорима који су добијали послове који су се крили од јавности и на крају је настала штета по јавни интерес и на крају ће то платити грађани“, каже Срђан Траљић, Транспаренси Интернатионал БиХ.
Улагања су добра и потребна за Републику Српску али је неопходно да се све ради легалним токовима и да се зна поријекло новца. Међутим, у већини случајева, сви уговори са кинезима су тајни, сматрају у опозицији.
„Имамо за резултат да ХЕ Дабар биљежи губитке с обзиром да имамо неадекватне планове и извођење пројеката, јапанци то кажу потребно је четири године планирати да бисте једну годину извели на прави начин а руководство РС на челу са СНСД-ом ради то на супротан начин“, истиче Бојан Кресојевић, посланик ПДП у НС РС.
А на крају, кинеске компаније, као гљиве послије кише, само ничу у Српској. За сад, фирме из Кине тренутно граде хидроелектране „Дабар“ и „Бистрица“, аутопутеве Бањалука – Приједор и Брчко – Бијељина, као и болницу у Добоју. Ови пројекти вриједни су преко милијарду марака, а у припреми су и нови за које ће, с обзиром на дугогодишње везе и сарадњу, без сумње фаворит бити кинески извођачи.
(БН) Фото: БН
Коментари / 4
Оставите коментарА Ревизија
23.06.2025 20:23Европски туxиоци судије за спас народа и дрзаве! Од најезде кинеза! Пола Србије пола Биха! Ницу као гљиве после кисе! А високи и Европа само мало забринутиииии а народ оде сам у Европу са комплет породицама!
ОДГОВОРИТЕПа ко
23.06.2025 20:52Је крив народу? Ви би све да неко други за вас ради ста је са вас људи? Па изадји на улицу питај ко је за Еу па цес видјети 5% би било за Еу. Дрзите се онда Кине и тацка
херцеговац
23.06.2025 20:24Кинези раде а на тунелу већ пуну годину застој. Извођач се покупио и отишао за ЦГ јер нема пара. Илија осново сепарацију и асвалтну базу, перу се паре, пребацију на приватне рачуне. Пуних 13 година краду милионе.
ОДГОВОРИТЕБраво
23.06.2025 21:16За кинезе и РС односно БиХ.
ОДГОВОРИТЕ