Требиње: Исушењем ријеке настао помор подводног свијета
Чишћење Придворачког крака ријеке Требишњице потпуним исушивањем довело је до помора подводног свијета, а грађани су на друштвеним мрежама дијелили бројне фотографије које су приказивале велику количину мртвих риба, али и ракова и осталих водених животиња. Иако је планирано да чишћење траје 10 дана, овај рок је већ пробијен а становници Требиња овакав начин чишћења ријечног дна називају еколошком катастрофом.
Република Српска 10.06.2025 | 19:06
Иако из Хидроелектрана на Требишњици годинама увјеравају јавност да поштују биолошки и водопривредни минимум, призори овјековјечени након потпуног исушивања Придворачког крака то демантују.
Овај дио Требишњице исушен је 27. маја уз обећање одговорних да ће све бити готово за десет дана. Рок је већ пробијен, а Стефан Ратковић, риболовац и оснивач групе ‘‘Фисхинг Требиње‘‘ која се бави промоцијом спортског риболова и заштитом Требишњице сматра да је на овај начин причињен екоцид.
"Град Требиње води мало рачуна о Требишњици и нашим водама. Самим тим, исушивање Придворачког крака је једна велика еколошка катастрофа јер тиме је уништено доста подводних животиња, а и прица, лабудова, патки и тако даље.
Они мисле да се то све ријешава тако што ће порибнити ријеку, али риба је најмањи проблем, ту има доста ракова, ларви, подводних гмизаваца и мислим да и њихово пуштање ријеке доводи до пресушивања јер ријека је испод биолошког минимума, од 9 до 12 кубика би требало минимално да буде, а иде на нека 3 кубика и због тога нам се вода претвара у бару, а они је све мање и чисте и никако се не залажу за наш град", каже Стефан Ратковић.
Требињска јавност већ годинама полемише о стању у којем се налази Требишњица, а многи су незадовољни односом руководства града према требињском бисеру.
Требињска опозиција подсјећа на акт који је усвојила скупштинска већина, а у којем је, између осталог, стајало да је Требишњица изгубила својства ријеке и да њен већи дио не заслужује режим заштите.
С друге стране, разлог за исушивање Придворачког крака, искључиво је економске природе, тврде требињски опозиционари.
"Ја сам се дуго питао зашто се Требишњица не чисти, зашто није у фином стању, ипак смо ми туристички град, улажемо у туризам и све остало, али никако нисам прижељкивао да се на овакав начин чисти тај крак који је тренутно исушен јер то је све једна потпуна контрадикторност јер ако погледате да неки људи најприје порибњавају одређени дио, а онда то исушују и убијају све те врсте које се налазе у води.
То је једна потпуна анархија што је само одраз вођења овог града и одраз вођења ове републике. Не чудим се свему томе што гледам, али ми је јако жао. Прва ствар, пробијен је рок, а друга ствар, убијени су ракови, рибе и све врсте које су биле у води су помрле и не можете да прођете од несносног смрада, што није добро за један туристички град", каже за БН телевизију Лазар Радан из листе За правду и ред.
Војислав Марић из Српске демократске странке сматра да је разлог потпуног исушивања Придворачког крака економске природе. Он се присјећа времена када је као дијете ишао на купање на Придворачки крак и времена када се овај дио Требишњице никада није потпуно исушивао, што је пракса која је почела откад се електро-енергетски сектор суочава са бројним проблемима који се на крају манифестују кроз мањак произведене струје па је увоз струје неминован.
"Мислим да је исушивање овог крака настало искључиво из економских разлога. Главни разлог исушивања је то што се појављују велики губици у води и електрична енергија се мање производи и због тога исушују овај крак. Ово је већ трећи или четврти пут да ово раде, док се до 2018. године то никада није дешавало. Можда је то најбољи примјер како се ова власт односи према свему што додирне.
Када снимите кадрове ријеке, односно бивше ријеке, надамо се да ће опет бити, видјећете уништен биљни и животињски свијет, а мислим да они баш тако замишљају Републику Српску, нажалост", рекао је за нашу телевизију Војислав Марић.
Бројни појединци и формалне и неформалне групе грађана годинама апелују да се природни ток Требишњице очува и да се забрани градња тик уз обалу, међутим апели нису уродили плодом.
Штавише, уз обале ријеке се све више гради, а о ријеци се све мање води рачуна па су многи Требињци огорчени оваквим односом према Требишњици.
Образложење одлуке о потпуном исушивању Придворачког крака као и мишљење о стању у којем се налази Требишњица жељели смо добити од Гордана Мишељића, директора Хидроелектрана на Требишњици, али он није одговарао на наше позиве.
(БН) Фото: БН
Коментари / 7
Оставите коментарБарба
10.06.2025 20:03О коме уопште воде рачуна?! Ово је само језив примјер.
ОДГОВОРИТЕТријумф идиота
10.06.2025 20:45Невероватно! Исушити корито "очистити" па ћемо једног дана поново пустити воду. Мучно је више гледати шта све радимо од природих богатстава, односно како их уништавамо!
ОДГОВОРИТЕРибокрадица
10.06.2025 21:04Овога тзв.рибара у регистру спортског риболова у Требињу не постоји нити је икад посојао,мозе бити само рибокрадица као И ови сви сто давају изјаве за овај слуцај.Провјерите И увјерите се.
ОДГОВОРИТЕИстранке
11.06.2025 07:51Браво, налети касније по сок и сендвич, заслужио си!
Ми
10.06.2025 21:54Какав ужас. Ово је мучно видјети на флккама. Кривичне пријаве???
ОДГОВОРИТЕПрасеци
10.06.2025 23:55Требала би 3 кољена ици у затвор, док се природа не обнови, таман 200 година
ОДГОВОРИТЕЈован
11.06.2025 09:03Чуј чисте ријеку, од чега је чисте, и ко је чисти.
ОДГОВОРИТЕ