Плужине и Гацко траже увођење граничног прелаза

Гаско и Плужине удаљени су свега тридесетак километара, а овај црногорски градић Гацку је најближи. Сама близина ова два мјеста је вијековима стварала пријатељства, кумства између ових општина, а велики број бракова склопљен је на овој релацији. Прелазак из општине у општину никада није представљао проблем па су тако становници Гацка и Плужина вијековима сарађивали у сваком погледу.

Република Српска 09.06.2025 | 20:10
Плужине и Гацко траже увођење граничног прелаза

Увођење преласка границе у Равном искључиво уз посједовање пропуснице отежао је сарадњу између двије општине чији становници једногласно поручују ‘‘ми смо једно, све ово је Стара Херцеговина‘‘. Преопусницу за прелазак нерегистроване границе могу добити само они који на своје име имају имовину у обје општине што је великом броју мјештана онемогућило долазак код родбине, пријатеља и кумова.

Стога су данас надомак границе мјештани Гацка и Плужина организовали протест на којем захтијевају увођење границе. Гачани са једне стране, а Плужињани са друге састали су се на рампи која представља границу и позвали Сарајево и Подгорицу да уведу гранични прелаз како умјесто 30 километара мјештани ова два пријатељска градића не би морали путовати око 150 километара. 

„Тражимо од надлежних институција из Подгорице и Сарајева да ријеше наш проблем како би са личним документима могли да прелазе границу становници општина Гацко и Плужине. Надамо се да ће надлежни озбиљно схватити и уважити овај наш апел јер овим раскидају економске, братске и историјске везе које су вишевјековне тако да очекујемо конкретне потезе. Нећемо одустати сигурно, само је питање како ћемо наставити нашу борбу јер су мишљења подијељења, неки су за радикализацију, а неки за наставак мирног протеста“, каже Саша Апрцовић из Плужина.

Додао је да овај проблем може бити лако ријешен само да постоји воља између двије државе. Становници Плужина су сат и по блокирали пут, а исто су требали са своје стране урадити и Гачани, али су одустали од те намјере након разговора са Полицијом. 

„Државе немају воље да ријеше проблем, очекујемо ипак да реагују након блокаде коју смо данас организовали у Плужинама која је трајала сат и по и на којој је било стотињак мјештана. Послали смо једну поруку која је демократска, мирољубива и братска“, рекао је Апрцовић.

Окупљени су поручили да никада није постојао проблем са преласком ове границе и да се на овај начин само раскидају везе старе и по неколико вијекова. Једна од мјештанки, рођена у црногорском селу надомак Гацка, а прије више од 30 година удата у Гацку, кроз сузе говори да након увођења пропуснице коју због ригорозних услова ријетки могу добити, не може отићи оцу на сахрану нити посјетити болесну мајку. 

Из двије државе поручују да нема потребе за отварањем овог граничног прелаза  будући да између ове двије државе постоји, по мишљењу надлежних, и више него довољно прелаза. 

Уколико се овај проблем не ријеши, становници овог пограничног подручја биће принуђени да код кумова и пријатеља на славе, сахране, мобе и дружења прелазе пут дугачак преко 100 километара, а некада су се обилазили пјешице. Мјештани ове двије општине поручују да су њихови братски односи нераскидиви и да ће такви и остати упркос свему.

(БН) Фото: БН

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Слободна Српска

09.06.2025 22:18

Нека СЕ издвоје из Црне Горе И припоје РС,ионако су стара Херцеговина,ако није могуце онда граница,мада је боље граница У сваком слуцају

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бене

09.06.2025 23:56

Ау добива Восна пар хиљада км2. Ја сам за.

Name

Еее

10.06.2025 00:32

Може се припојити само БиХ

Name

Босна и Херцеговина

10.06.2025 08:25

Тзв рс није држава а парчање ЦГ нећете добити. Тзв рс је распарчана на два дијела!