Рок истекао, дуг није измирен, тражи се одгађање почетка арбитражног поступка у Вашингтону
- Електропривреда Словеније и надлежни у БиХ постигли сагласност и заједнички упутили приједлог Арбитражном вијећу у Вашингтону за одгађање до 31. јула евентуалног наставка арбитражног поступка по захтјеву ове словеначке компаније против БиХ који се заснива на самоуправним споразумима из периода бивше СФРЈ, саопштено је из предузећа РиТЕ Угљевик.
Република Српска 03.06.2025 | 20:00
Након изгубљених арбитража вриједних стотине милиона марака, Републици Српској сада пријети нови арбитражни поступак вриједан око 700 милиона евра. Рок за одговор Рудника и термоелектране Угљевик за плаћање дуга Електропривреди словеније од 67 милиона евра је истекао 31. маја, а словеначка Електропривреда је претходно најавила активацију арбитраже у Вашингтону.
С друге стране, представници власти тврде да су преговори и даље у току. Да ли се с обзиром на раније изгубљене арбитраже може вјеровати власти?
Рок је истекао, а дуг није измирен. Поступак вриједан 695 милиона евра односно 1,3 милијарде марака пред Међународним центром за рјешавање инвестиционих спорова у Вашингтону је био паузиран због арбитраже која се водила у Београду.
Рок је 31. маја истекао, па Словенци у Вашингтону сада могу без проблема да активирају арбитражу, међутим у ресорном министарству оптимизам.
"Испоручујемо Електрогосподарству Словеније једну трећину струје, уредно извршавамо финансијску обавезу која је том арбитражном одлуком утврђена, а овај дио од додатних 67 милиона који се односе на двије године када нисмо испоручивали енергију тај поступак преговора је у току и ми смо спремни да и ту обавезу извршимо нема разлога да је не извршимо", рекао је министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић.
Према пресуди из Београда термоелектрана Угљевик је дужна да Словенцима исплаћује трећину произведене струје и додатних 67 милиона евра затезних камада за неиспоручену струју. Електропривреда је само дјелимично провела пресуду у смислу испоруке трећине електричне енергије.
"Постоји још отворено питање након што закључимо ову причу око тих додатних 67 милиона колико потражују Словенци, биће створени услови да словеначка страна извјести арбитражу у Вашингтону да је овдје окончан поступак и да овдје више нема потребе да се било какав паралелни поступак води. Он би могао бити настављен само ако ми не би извршавали своје обавезе, али ми их извршавамо и извршићемо их", рекао је Ђокић.
Уз то, нова потраживања за период неиспоручене струје од 2022 – 2024. износе још готово 62 милиона евра. Влада РС дала је гаранције да ће из буџета у наредних седам година платити 67 милиона евра, док ће “Електропривреда РС” платити 62 милиона. У опозицији међутим не дијеле оптимизам надлежних.
"Ми смо у позицији данас да не можемо ништа да вјерујемо овој Влади. Прво оно што кажу не буде тако, а друго што је још чешће све крију: рачуне за Српска Опен, уговор аутопут Бањалука – Приједор, ко је зарадио 20 милиона само на провизији при задуживању РС, тако да јавност не вјерује овој Влади и људима који управљају сада", каже посланик ПДП-а у Народној скупштини Републике Српске Игор Црнадак.
Од званичника се оптимизам чуо и код претходних арбитража, међутим исте су Републику Српску и грађане скупо коштале, као што је случај Вијадукт.
"Ја мислим да је ситуација много више него драматична, с друге стране министри премијер, директор Електропривреде убјеђују јавност да се ништа не дешава. Као да немамо већ неколико изгубљених арбитражних спорова који ће нас папрено коштати и због чега ћемо остати без десетак школа, вртића, мостова које смо могли направити са тим новцем. Они се понашају све је у реду, ми то рјешавамо и то исти они који су на такав начин ријешили претходне арбитражне спорове", сматра новинар и уредник портала Капитал Синиша Вукелић.
Руководство Електропривреде је Словенцима представљало и иницијативу “Нове Алумине”, из које су изразили спремност да откупе дугове РиТЕ Угљевик, међутим Електрогосподарство Словеније је одбило тај приједлог. Покушај Нове Алумине односно групације Павгорд, није ништа друго, како сматрају економисти, него покушај да се за мале паре дође до дијела електро-енергетског система.
(БН) Фото: Илустрација
Коментари / 9
Оставите коментарРаспашој
03.06.2025 20:23Све је уништено. РС се урушава као кула од карата. Народ блеји, нико ништа.
ОДГОВОРИТЕј
04.06.2025 07:36Када дођу на власт способни момци, згубидани лоповски, гдје ће полицајац водити електропривреду, а и остали су велики стручњаци, сви водили велике системе.
Већ виђено
03.06.2025 20:41Купују вријеме, да би 31. јуна покушали врућ кромпир пребацити на БиХ! Паметном доста
ОДГОВОРИТЕxxx21xx
03.06.2025 20:51Одмах ванредну сједницу нека Додик владар каже да нема дуга више,И проблем рјешен. Лако ми то но сикирики.
ОДГОВОРИТЕРисто
03.06.2025 21:04Да ли неко зна зашто БиХ од словеначке НЛБ банке, раније Љубљанске банке, не тражи стару девизну штедњу. Око 1 милијарде долара је остало пара грађана БиХ у тој банци 1992 године.
ОДГОВОРИТЕОЈЕБИНА ИЗДАЈНИЧКА
03.06.2025 21:17ПАНДУР,КОКОШАР! СВЕ ТАДИ ДА ХАМОВИЋУ 'СЕРВИРА' ТРЖИШТЕ СТРУЈЕ У РС! ПОГЛЕДАЈТЕ,ПРОВЈЕРИТЕ У 'ЕФТ' САДА "ЕЛЕКТРАНЕ СТАНАРИ" ЗАПОСЛЕНИХ ЈЕ ПРЕКО ПОЛОВИНЕ,ПРЕКО СОЦИЈАЛИСТИЧКЕ ПАРТИЈЕ!!!
ОДГОВОРИТЕкалл
03.06.2025 21:44има сламе,словенци то неће.
ОДГОВОРИТЕМаркус-АТ
03.06.2025 22:03Па ја сам то знао прије висе од10 година да це то бити тако.Знали су то сви из Владе и руководства РИТЕ Угљевик.Али ови новопечени директори њима је било само битно коју пару висе од тендера уграбити.Није старији свијет био луд.Све су их растерали.Е сад стиже резултат свега.Све позвати на одговорност од аграрног директора до министра ( полицајца ).Треба бити умјетник па растурити толики гигант а ето видим успјели су
ОДГОВОРИТЕМићо
03.06.2025 23:48Шта је са нуклеарном у Кршком. ..има ли ту нас...да нам плате шта???
ОДГОВОРИТЕ