Истиче 'Додиков рок' за затварање банака у Републици Српској
Упркос Додиковим пријетњама, банке у Републици Српској тренутно нормално раде и нема назнака да ће бити у скорије вријеме затворене.
Република Српска 23.04.2025 | 12:40
Све банке послују у потпуности усклађене са законским и подзаконским актима.
Ово за Радио Слободна Европа каже Едис Ражаница, директор Удружења банака БиХ, дан уочи истицања рока којег је банкама у Републици Српској дао Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Он је од банака затражио да врате депозите које су наводно изнијели у иностранство. У супротном је најавио њихово затварање.
Предсједник Репулике Српске је на конференцији за медије 23. јануара банке оптужио да су из су из Српске изнијеле "750 милиона" депозита, да би поткрепљивали економије Аустрије и Њемачке, за које је рекао да су "неуспјешне".
Ниједна од осам комерцијалних банака базираних у Републици Српској до закључења текста није одговорила на упит РСЕ о томе како коментаришу Додикове пријетње, те шта су радили са својим депозитима.
Од њих осам, четири су у страном власништву, Аддико у аустријском, Банка Поштанска штедионица има власнике из Србије, НЛБ банка је словеначка, а Уницредит је дио мултинационалне корпорације са сједиштем у Италији.
Упркос Додиковим пријетњама, банке у Републици Српској тренутно нормално раде и нема назнака да ће бити у скорије вријеме затворене.
Шта је рекао Додик?
"Купили сте нашим депозитима 150 милиона обвезница у иностранству. Имате рок од три мјесеца да то вратите у РС, јер су то наше паре. Наш новац. Не будете ли то урадили, затворићемо вас. Мислите да не можемо? Видјећете да можемо", поручио је на конференцији за медије 23. јануара банке Милорад Додик.
Запријетио је да ће, уколико банке то не учине, бити затворене 91. дана.
У изјави за РТРС 17. фебруара је поновио сличан став, те рекао "ми управљамо нашим депозитима".
"Ја нећу сутра да се свали, нека банка кад пропадне због изношења новца, а да нама испоручи рачун, него ћу јасно упозорити грађане на ту тему. Онај ко износи новац ризикује да банци измакне квалитетна средства за њено пословање у Републици Српској. Ја морам да упозорим грађане РС да та банка је ризична", рекао је Додик тада.
Касније се није оглашавао по овом питању.
Министарство финансија Републике Српске није одговорило на упит РСЕ о Додиковим наводима и евентуалном затварању банака.
Шта каже закон?
Банкарским сектором у Републици Српској и Федерацији БиХ управљају ентитетске агенције за банкарство, институције којима је законом загарантована независност.
Агенција за банкарство РС издаје дозволе за рад банака у Републици Српској, али их и одузима, у случају непоштовања закона.
Из ове Агенције није одговорено на први упит РСЕ о Додиковим пријетњама послат у јануару непосредно након његових изјава, као ни на упит послат 14. априла.
Банци се одузима дозвола за рад, између осталог, ако је покренута ликвидација или стечај, ако није солвентна, или ако не ради дуже од шест мјесеци.
Агенција може одузети дозволу ако банка не извршава мјере које су им наложене, ако не пружа сигурност за повјерену имовину, или ако њене резерве спадну на ниво испод законски предвиђеног.
У случају затварања банке, депозити до 50 хиљада марака (око 25,6 хиљада евра) су осигурани код Агенције за осигурање депозита БиХ.
Неотплаћени износ кредита доспијева на наплату, а он се у пракси најчешће продаје другој банци.
'Сулуда идеја' о затварању банака
Бивши директор Удружења банкара БиХ, Берислав Кутле, каже за РСЕ да је затварање банака "сулуда идеја" и да би то "најприје Републику Српску уништило, па тек онда даље".
Он истиче, чак, ако би и теоретски ово било могуће, Република Српска би се економски урушила у потпуности. Појашњава да, уколико се затвори једна банка – све би се преселиле у Федерацију БиХ.
"Кад би могао направити у једној банци, прије него што би се десило, све би банке заштитиле своју имовину", каже Кутле.
Дугогодишњи банкар подсјећа да су прије успостављања Централне банке БиХ и увођења конвертибилне марке, банке ницале "као гљиве послије кише", те да су лако пропадале, јер су биле отваране са мало капитала, али да то више није случај.
Додаје да је БиХ "што се тиче банкарства у Европској унији".
"Наша срећа је што је Закон о банкама који је усвојен у једној агенцији и другој агенцији, готово исти као закон у Европској унији", казао је Кутле.
Професорица на Економском факултету у Бањалуци, Јелена Тривић, каже за РСЕ да је затварање банака "ван сваке памети", те да није схватила који је инструмент "којим би [Додик] натјерао банке кћерке да задржавају средства овдје".
"Закони и регулатива им то омогућава. Усмени налози, љутња, итд. у овом случају нису валидни ма од кога долазили. Прије би се власт требала запитати зашто се миљарде депозита грађана, не користе за кредитирање привреде, зашто су високе каматне стопе на кредите привредној активности и зашто банке немају ту врсту мотивације", нагласила је Тривић.
Она појашњава да су банке пословни субјекти као сваки други, и да процјењују колики су ризици, а да је привредни амбијент у Републици Српској тренутно неповољан.
"Нема довољно привредне иницијативе, јер за покретање треба новац (кредит), новац се не инвестира, јер је висок ризик улагања у привредну активност", истакла је Тривић.
Истиче да је посао власти да створи повољан пословни амбијент "у којем би и банке имале већу мотивацију за кредитирање пословних активности".
Колико новца је у банкама у Републике Српске?
Подаци Централне банке БиХ нису конзистентни са Додиковим тврдњама да је 750 милиона марака (око 383 милиона евра) отишло на рачуне у иностранство.
Укупне резерве банака у Републици Српској су на почетку прошле године износиле 1,85 милијарди марака, а у децембру су опале на 1,82 милијарде, према подацима Централне банке БиХ.
Исти подаци показују да су у фебруару резерве износиле 1,71 милијарду марака.
Што се тиче имовине банака у иностранству, она је у фебруару износила 1,38 милијарди марака, а у јануару прошле године, 1,28 милијарди.
Берислав Кутле истиче да банке имају депозите у иностранству, јер на њих добијају одређену камату, што није случај у БиХ.
Ради се, каже, о уобичајном банкарском послу.
"Нормално да ће радити тако да на камату има приход, јер банка ради да би зарадила. То је био нормалан банкарски посао. Нема ту ништа изнесено због овога и онога, чисто комерцијално", нагласио је Кутле.
Он упозорава да је регулисано колико новца може да се пласира у иностранство, и колико остаје на располагање домаћем тржишту те да свако ко покуша радити мимо банкарске регулативе "добије по носу".
Комерцијалне банке у БиХ су дужне да дио својих депозита држе на рачуну резерви код Централне банке.
Стопа ове обавезне резерве износи 10 одсто, а основицу за њен обрачун чине укупни депозити и позајмљена средства неке банке.
Коментари / 19
Оставите коментарСтвараоци
23.04.2025 12:57Милораде иди до краја. Па коме опанци коме обојци! Само храбро и одлучно!
ОДГОВОРИТЕВРС
23.04.2025 14:21Бас це он храбро… као ини рату сто је био храбар!!!
Ре Ствараоци
23.04.2025 14:52Видим ја да опанак никад ниси изувао. А видим ствараоци су створили себи обиље
Ре ствараоци
25.04.2025 11:44Прије би те све банке блокирале твога храброг љубимца и његову клапу интересција него ли послушале оне који су осудјени и који су бјегунци од Суда и закона дрзаве у којој живе. Банка је банка која има своје самосталне законе без утјецаја бахатих политицара.
МД
23.04.2025 13:01Страшно. Којим глупостима се ви бавите и о чем пишете, док тонемо сваки дан све дубље,док народ одлази,док цијене дивљању..а плате и пензије најниже у свијету.. Окрените се реалности и стварним проблемима, мада ми као народ не заслужујемо ништа боље од овог што нам је сад
ОДГОВОРИТЕБл
23.04.2025 13:19Хајахахахах ко вјерује висе иста Додику,цува своје дупе.Све би дао да остане на власти.Иде затвор јако брзо
ОДГОВОРИТЕПеро
23.04.2025 13:46Па затварањем банака гаси се РС аутоматскиКако мисли пословати било који субјект без банака Платни промет....Да банке затворе своје пословнице на један дан и угасе Банкомате све би стало.Размишљ ли ико о томе,
ОДГОВОРИТЕСтварност
23.04.2025 14:37Јел нам се онда и кредити гасе у тим банкама. Мислим да знам да подигнем још који.
Коле
23.04.2025 13:57Па ко тог клептомана,лазова,сеоску варалицу узима за озбиљно. Тај л8к никад аније изговорио једну ријец истине. Надобудни комплексас,не образован, не културан, без куцног васпитања,јад ,цемер и биједа од цовјека.
ОДГОВОРИТЕДОДИГ ЛАЖОВ
23.04.2025 14:20ДОДИГ САМО ВАЉА ГЛУПОСТИ И ДОНОСИ ЗАКОНЕ КОЈЕ И ОН САМ НЕПОШТУЈЕ КАМО ЛИ МУСЛИМАНСКО САРАЈЕВО
ОДГОВОРИТЕМилокрадеее
23.04.2025 14:50Издајица Лазов Кукавица
ОДГОВОРИТЕЋаци
23.04.2025 14:51Дајте ми овај навиљак са слике и бићу задовољан.
ОДГОВОРИТЕБорис
23.04.2025 15:28Ето, како он рече, економијне Аустрије и Њемачке су неуспјешне, а његова успјешна, Федерација плаћа његове промашаје.
ОДГОВОРИТЕДара
23.04.2025 15:31Колико нас је коштао од првостепене пресуде до сада,могу мислит која цифра.. А, ето народw он брани Српство.. Зар нико други није србин мимо њега. Ко му јевово направио што он разграђује.
ОДГОВОРИТЕВеслибор
23.04.2025 15:33И ја сам касно схватио да је Дидик највећи лажов на брдовитом Балкану. Ништа му не треба вјеровати. Погубио се!! Тотале!
ОДГОВОРИТЕОтпор
23.04.2025 16:05Он што каже знај да је лаж 100 посто. Њему више не вјерују ни његови из СНСД-а.
ОДГОВОРИТЕСрецко
23.04.2025 16:23Милокрад не мозе затворити ни једну банку, мозе затворити само свој воцњак ниста висе, њега висе нико не сиса 2%, он висе не зна куд удара, мисли да га се неко боји, он је досао до краја, затвор га цека, он је прослост
ОДГОВОРИТЕАли и његови
23.04.2025 20:20Вицњаци и земљисте ксо и од пољопривредне сколе отетооо похапале хијене сверц ја тебиии ти мени !! Пљацка невидјена на овим просторима!
Qqqq
23.04.2025 17:46Имали краја. Том додику.
ОДГОВОРИТЕ