"Рајанер" упозорио: Таксе ће угрозити летове из БиХ

Одлука о наплати накнаде од три марке по путнику у одласку поново је на снази од 1. априла.

Босна и Херцеговина 12.04.2025 | 11:02
"Рајанер" упозорио: Таксе ће угрозити летове из БиХ

Осим авио-компанијама које то плаћају, таксе не одговарају ни аеродромима у Босни и Херцеговини, јер, како истичу, ова одлука ће им отежати преговоре са новим компанијама и о новим дестинацијама.

Једна од авио-компанија којој засигурно не одговара повратак такси јесте "Рајанер", који је управо због њих прије двије године укинуо своје летове са тузланског аеродрома.

Сада, када су таксе враћене, а ова велика авио-компанија увела бројне нове летове с Аеродрома Сарајево, стигло је и упозорење Савјету министара БиХ.

- Ако сарајевски аеродром жели да настави да привлачи улагања "Рајанера", укључујући и потенцијално базирање авиона, мора остати конкурентан у односу на земље као што су Албанија, Мађарска, Италија и Шведска, које укидају ваздушне таксе и смањују трошкове приступа како би обезбиједиле раст саобраћаја.

"Рајанер" позива Савјет министара Босне и Херцеговине да повуче одлуку о поновном увођењу авио-такси како би подржао даљи развој авио-саобраћаја и туризма у земљи и како би се њеним грађанима омогућио приступ најповољнијим авио-картама у Европи - истакла је Алицја Војцик-Гоłебиовска, шефица комуникација за ЦЕЕ и Балтик у "Рајанеру".

Осим из Сарајева, "Рајанер" лети још и са бањалучког аеродрома и то на шест дестинација, а према ријечима Валентине Кецман, вршиоца дужности директора "Аеродрома Републике Српске", враћање такси угрозиће даљу експанзију линија.

- Угрозиће даље преговоре за експанзију на нове дестинације и увећање броја ротација на тренутним дестинацијама. То је сигурно. Да ли ће "Рајанер" остати или отићи са бх. тржишта, значиће то да ли ће таксе остати или ће бити нови мораторијум.

Ми смо се надали да ћемо успјети да продужимо мораторијум, јер статистика и калкулације до којих смо дошли у претходних годину дана јесте да мораторијум од једну годину није од великог бенефита за авио-компаније из разлога што им требају до три године да разраде неку нову дестинацију како би она била профитабилна за авио-компанију. То значи да је година дана мораторијума била бенефиција, али није довољно - рекла је она за "Независне новине".

Како је додала, по овом питању у претходном периоду су имали низ састанака са Едином Фортом, министром комуникација и транспорта у Савјету министара, као и представницима Дирекције за цивилно ваздухопловство БиХ.

Према њеним ријечима, аеродроми тренутно преговарају са "Рајанером" како би нашли заједнички договор.

- Ово нас заиста јесте довело до стагнације са преговорима из разлога што смо ми имали основу за преговоре за нове дестинације.

Претходних мјесеци "Рајанер" је чекао исход ове одлуке, односно да ли ће бити продужен мораторијум и то је нешто што нас је довело до љетне сезоне без нових дестинација.

Изузетно је тешко испреговарати нову авио-компанију, новог лоw-цостера на некој дестинацији из разлога што лоw-цостери иду на већ провјерене државе. Када неки лоw-цостер уђе на територију неке државе, онда много лакше иду преговори - истиче Кецманова.

Марко Ђузел, директор Међународног аеродрома Мостар, каже да ће ова одлука отежати аеродромима у БиХ, али истиче да су они ипак у мало другачијем положају.

- То је највећи проблем нискотарифним компанијама. Послије ковида дошло је до тренда да су нискотарифне компаније, умјесто малих аеродрома, заузеле велике аеродроме, а мали аеродроми узимају класичне превознике.

Вјероватно ће они који имају нискотарифне превознике отежати преговоре и задржавање летова. Ми имамо класичне превознике и нама ће то нанијети минималну или никакву штету - каже Ђузел.

(Мондо)

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Питам се ?

12.04.2025 11:08

Хоце ли се такса наплацивати и на аеродрому у Требињу ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

12.04.2025 11:53

Вец се наплацује, па онда додје онај најглупљи глупан диспецер, па расири руке и трци преко њиве док вице брррр, бррррр.....

Name

Фукара министарска

12.04.2025 12:12

зна само харац да узима, производњу да озиви те да задрзи становниство то не. Њима је битно да они имају будзет пун за своје потребе. Авионске карте не плацају из свог дзепа, вец народ плаца, они И онако само престизним авио превозбицима лете. Фуј !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Будимо ИСКРЕНИ!!!

12.04.2025 13:09

Карта коста 16 еуро са малом руцном торбом. 16 еура је бус плус трамвај до аеродрома у Сведској 30 Еуро је велика 20кг торба 20 еура је мале 10кг торба ТОЈ у ниској тарифи, кад је веца иде и до 250 еура карта, Е сад ми реците, а ста је 1,5 еура? , ја би платио 5 да имају столице у аеродрому. а не као кравља стала само се стоји.

Name

Дамир

12.04.2025 12:31

Подрска домацим лоповима да остану таксе и да се јос повецају. Доле авио саобрацај у БиХ! Да људи имају крила, летјели би. Цовјек није птица него треба да хода по земљи. Ма треба да гмизе ко глиста или црв.

ОДГОВОРИТЕ
Name

РАСТУРАЧ БиХ

12.04.2025 12:35

Ево,и овде се види да главни растурач БиХ преко Савјета министара су Драган Човиц и Додик преко увек насмијане Борјане Кришто,специјалисте за растурање државе у рукавицама!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нонаме

15.04.2025 07:01

Какво пљачкање народа. На аутобуској станици у Тузли морас платити таксу јер користис станицу тј стојиш и чекаш бус. Таску на аеродруму обавезно. Не мозес чекирати карту ако ниси уплатио таксу. То исто креце и са мобилном телефонијом. Пропаст па ето ти. Јос мало це и ваздух опорезовати.

ОДГОВОРИТЕ