Сусретом САД-РУС данас се настављају преговори у Ријаду
Дан после састанка званичника Сједињених Америчких Држава и Украјине ради даљих преговора са циљем постизања примирја у руском-украјинском рату, данас следи сусрет руске и америчке делегације, при чему Вашингтон изражава наду у "истински напредак", док Москва упозорава да су "тешки преговори" пред њима.
Свијет 24.03.2025 | 07:41
Делегације Русије и САД почеће разговоре у Ријаду данас у 8 часова.
Руску делегацију ће предводити председник Комитета Савета Федерације за међународне послове Григориј Карасин и саветник директора Службе безбедности Сергеј Беседа, преноси ТАСС.
Очекује се да ће у америчкој делегацијие бити директор за планирање политике Стејт департмента Мајкл Антон, као и помоћници специјалног изасланика за Украјину Кита Келога и саветника за националну безбедност Мајка Волца.
Јаз између очекивања страна у преговорима обележио је почетак најновије рунде разговора у Саудијској Арабији, који ће се данас наставити састанком између америчких и руских званичника, пише "Гардијан".
САД се залажу за широко примирје у руском рату у Украјини до 20. априла, наводи Блумберг, мада неки извори тврде да би тај рок могао да се промени с обзиром на дубок раскорак који постоји између ставова Кијева и Москве.
Јуче је амерички специјални изасланик Стив Виткоф био оптимистачан кад је реч о сарадњи с руским председником Владимиром Путином ради окончања најпогубнијег сукоба у Европи од Другог светског рата.
"Осећам да он жели мир", рекао је Виткоф за Фокс њуз.
Очекује се да ће се на овонедељним преговорима разрадити детаљи примене 30-дневног примирја у области енергетске инфраструктуре, које би се потенцијално проширило на превоз робе преко Црног мора.
"Мислим да ћете у понедељак у Саудијској Арабији видети истински напредак, посебно јер се односи на примирје на Црном мору које би важило за бродове између две земље. А одатле ћете природно гравитирати ка потпуном примирју", рекао је Виткоф.
Украјински министар одбране Рустем Умеров изјавио је после састанка да су разговори били "конструктивни", додајући да је енергетски сектор био главни фокус преговора.
Раније јуче, саветник Беле куће за националну безбедност Мајк Волц рекао је да САД разговарају и о низу мера за изградњу поверења, укључујући будућност украјинске деце одведене у Русију.
Међутим, наде у брзо решење брзо су се нашле под "хладним тушем" Кремља, који је саопштио да следе "тешки преговори", наводи британски лист.
"Тек смо на почетку пута", рекао је јуче портпарол Кремља Дмитриј Песков на руској државној телевизији.
Он је навео да ће главни фокус у преговорима Русије са САД бити могућа обнова договора о безбедној пловидби бродова са робом за украјински пољопривредни извоз преко Црног мора, у чијем су склапању 2022. године посредовале Турска и УН.
Москва се из тог споразума повукла 2023. године, уз оптужбе да Запад није испунио своја обећања о ублажавању санкција за руски извоз пољопривредних производа и ђубрива.
Путин је прошле недеље пристао на предлог председника САД Доналда Трампа о 30-дневној паузи у нападима на енергетску инфраструктуру, али су се изгледи за примирје смањили убрзо потом, јер су обе стране известиле о наставку напада.
(Тањуг) Фото: Схуттерстоцк.цом/Мелников Дмитриy
Коментари / 7
Оставите коментарРУСИ СУ ЛИДЕРИ
24.03.2025 08:16РУСИЈА ТИМ ЗЛОЧИНЦИМА НИШТА ВИШЕ НЕ ВЈЕРУЈЕЗЛОЧИНАЧКИ НАТО ДОСТА ЈЕ ЗЛА НАНИО У СВИЈЕТУ
ОДГОВОРИТЕАли од њих
24.03.2025 08:58...нећемо никад много имати. Осим понеког вета. На жалост.
Зока
24.03.2025 08:45Увијек сам задивљен оптимизмом преговараца и стањем на терену. Они су ваљда плацени да сире оптимизам.
ОДГОВОРИТЕМаша
24.03.2025 11:30Америка и Русија требају конацно да разговарају и о Босни и Херцеговини..Да разговарају са Хрватском и Србијом и њиховим представницима из хдз и сдс у БиХ како да се задовоље њихови интереси .БиХ је хрисцанска .Нема логике да је БиХ исламска какву је насилно хоце Муслимани да праве..И дају у аманет Турској..И није тацно да Срби у фбих зиве без узнемиравања..Само они који су у фбих засјели у власт као српска квота су ето сретни под босњацком власти..Све до 2010 г ниједан у граду станар Србин није смио дрзати своје има на вратима стана..То све говори .У граду у кантону у којем се сдп дици градјанством..Градјанство по мјери Босњака.Босњак кадија а Србин кмет..
ОДГОВОРИТЕМислим да је
24.03.2025 13:39Највеца греска направљена давно када се умјесто градјанске опције и мирног постепениг раздрузивања од бивсе дрзаве,са запада су овдје у БиХ подрзали опцију која је приступила организацији "муслиманска браца".Из једног градјанског социјалистицког система на такво несто теско прихватљиво.Нецуди сто се није прихватила опција да представник (тада )муслиманског народа буде предсједник или премијер Југосавије....То сто се сада боњацки не мјења сутину...За фразе градјанска и остале мантре теско наци зрно истине у томе.
Невена
24.03.2025 11:48Засто они Палестинци не пусте израелске таоце које су заробили. Кад су Палестинци изврсили агресију и тероризам на Израел ..Срам их било. ..И таоци су нецији родитељи браца сестре дјеца.Израел се брани.Палестинци су први напали на Израел..
ОДГОВОРИТЕСрбија
24.03.2025 13:22Остварује екстра економску сарадњу са Русијом.
ОДГОВОРИТЕ