БиХ била на корак до усвајања реформи: Проблем СНСД

ЕУ би најрадије да СНСД повуче законе које сматра антиуставним и да се одржи постојећа коалиција, али је истовремено спремна на евентуални сценарио по којем би власти Републике Српске покушале остварити своје намјере потпуног избацивања дјеловања бх. правосуђа из тог ентитета, међутим брине их да би се ситуација могла закомпликовати до мјере да би била потребна интервенција ЕУФОР-а, што би, како сматрају, могло у потпуности блокирати европски пут, јер би поједине земље чланице Европског савјета, врховног тијела ЕУ, сматрале да је војна интервенција знак да су европске реформе у БиХ пропале.

Босна и Херцеговина 22.03.2025 | 08:28
БиХ била на корак до усвајања реформи: Проблем СНСД

Иако је БиХ пропустила све рокове и оглушила се на све апеле ЕУ да пошаље у Брисел програм реформи како би добила прву траншу средстава од укупно милијарду евра за западни Балкан, чини се да Брисел и даље не одустаје да и БиХ буде укључена у овај програм.

Подсјећања ради, све земље региона су већ одавно послале своје реформске планове, који су одобрени од стране ЕУ, а исплата је већ припремљена и чини се да би могла бити доступна већ од јуна.

Ако БиХ ни до тада не пошаље свој план и он не буде одобрен од стране Европске комисије, дио средстава из транше за БиХ ће се највјероватније прерасподијелити осталим земљама.

Како се чини, ЕУ се налази у великој дилеми, јер, с једне стране, не може да толерише оно што сматра угрожавањем БиХ у вези с потезима власти Републике Српске, а са друге стране, не жели да једна од земаља у региону буде искључена из овог програма којим ЕУ жели да покаже да је способна спроводити политику проширења и интеграција региона.

Како се чини, ЕУ је спремна да суспендује неке од планираних пројеката који би требало да се спроводе у Републици Српској, док су неке земље чланице спремне да уведу личне санкције за поједине високе функционере Републике Српске, али и даље сматра да је могуће да се до јуна договоре реформе и ријеши тренутна кризна ситуација.

Како сазнајемо, током посљедње посјете Герта Јана Копмана, директора за проширење и источно сусједство у Европској комисији, коалиција на државном нивоу постигла је договор о коначном тексту реформи, а ЕУ је очекивала да ће тај усаглашени текст бити усвојен на сједници Савјета министара БиХ, како би био спреман за самит који је требало да буде одржан у Скопљу, који је у међувремену отказан.

Цијели договор пропао је, а ХДЗ је, како сазнајемо, поново оптужио кантоне у ФБХ под контролом СДА да су уложили вето, док из "тројке" сматрају да је ХДЗ поново "повукао ручну" у задњем тренутку, а да никог нису информисали да планирају оборити овај документ.

Цијела ситуација компликована је и флуидна, јер СНСД и њихови партнери не желе да партиципирају у раду државних институција док се, како сматрају, Устав БиХ не усклади са Дејтонским споразумом, док ХДЗ подржава бх. институције, али је истовремено највећи СНСД-ов савезник, док је против странака "тројке", које подржавају бх. институције, али не подржавају коалицију СНСД-ХДЗ, иако су сви заједно у власти.

"Тројка" жели да на мјесто Ненада Нешића, бившег министра безбједности, дође представник опозиције из РС Небојша Вукановић, док је СНСД подржао Нешићеву смјену, али је на ово мјесто желио довести Горана Селака, шефа СПС-а, и изричито се противи именовању Вукановића.

ЕУ би најрадије да СНСД повуче законе које сматра антиуставним и да се одржи постојећа коалиција, али је истовремено спремна на евентуални сценарио по којем би власти Републике Српске покушале остварити своје намјере потпуног избацивања дјеловања бх. правосуђа из тог ентитета, међутим брине их да би се ситуација могла закомпликовати до мјере да би била потребна интервенција ЕУФОР-а, што би, како сматрају, могло у потпуности блокирати европски пут, јер би поједине земље чланице Европског савјета, врховног тијела ЕУ, сматрале да је војна интервенција знак да су европске реформе у БиХ пропале.

Уколико би СНСД у владајућој коалицији замијенила опозиција из Републике Српске, реформе би можда могле кренути, али би се у том случају блокаде могле десити у Дому народа БиХ, јер у Српском клубу СНСД има већину, без које нема кворума за доношење одлука.

(Независне новине) Фото: Европска комисија

Коментари / 19

Оставите коментар
Name

Идеално

22.03.2025 08:50

Је ли то сад ЕУ саље поруку Додику да повуце те законе и мозе поново у коалицију, па удри из поцетка... Знаци опет тапкање у мјесту...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ех

22.03.2025 10:10

Брате мили распишите референдум и нек народ одлучи шта хоће, свугдје у демократским државама проблеми се рјешавају референдумом, али референдум на цијелој територији БиХ, и РС и ФБИХ и Брчко Дистрикт, па нек народ одлучи, јер ово више нема смисла,.

Name

Безвезњак

22.03.2025 14:48

Референдум се може расписати али се његов резултат не може спровести јер по Уставу ентитети и Дистрикт немају право на самоопредјељење, ни отцјепљење. Можемо и на територију цијеле државе рецимо расписати референдум о укидању ентитета и Дистрикта, али шта са резултатима кад Устав предвиђа постојање ентитета неовисно о референдумима!?

Name

Сцхмидт

22.03.2025 09:16

Он је крив за све, тЕ Угљевик, Вијадукт, Гацко да помињем, одакле му право ма ста све не…

ОДГОВОРИТЕ
Name

Објективно

22.03.2025 09:23

Ја би лично волио да се ти закони повуку. Да поново сједну сви који су били на власти прије ових десавања и да покушају наћи заједничку ријеч. Закључати их у једну салу и док се не договоре уз одређене уступке свих народа не пуштати их напоље. Да почнемо да живимо ко људи а не животиње у ограђено тору. Ја сам за мир а не рат и тензије.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Име

22.03.2025 09:34

Никада са снсд нема договора.Људи хоће да све контролишу у БиХ и РС.Сам пример ти је град БЛ једноставно неће,или само како они кажу.Ја сам за то да се ова 3 приведу правди,после нека повлаче шта хоће,свеједно то што су усвојили нико не признаје...

Name

Зоран

22.03.2025 09:49

ОБЈЕКТИВНО рецено нико бар у РС не жели ратовати али ако други дио БиХ жели у ЕУ онда не би требао да отима уз помоћ те ЕУ и МЗ отимати права и надлежности другом дијелу БиХ. Под платом уласка у ЕУ увести унитаризам и радити шта они и како они хоће. ОБЈЕКТИВНО само када би се поштовао Дејтон никакав проблем не би постојао, али колико видим МЗ и ЕУ као хускаци на кршење Дејтона нас и не желе тамо а обећања су само изговор да би се нечији циљеви остварили.

Name

Само на СУД

22.03.2025 09:57

Знаци убијес некога и онда се покајес, па казес, де да ми се вратимо на оно од прије тога..... Нема повратка када се поцини кривицно дјело, посебно ако је то подривање уставно правног поретка дрзаве, дрзавни удар.Само у притвор, па послије судјења ста СУД одлуци, а казне су од 5 па до 20 година. Сто се тице закона, они не вриједе јер њих је понистио Уставни СУД БиХ, зако да ни за прица не пије воде. Мислим да у Републици Српској има доста људи који су факултетски образовани и који це створити бољи зивот свим градјанима РС, а тиме и цијеле БиХ.

Name

Реално

22.03.2025 10:05

Закони се могу повучи и то ће тако и бити али се не могу повучи судске пресуде а посебно не овај дио који ради тужилаштво о нападу на уставни поредак. Разговарати да али са СНСД више не.

Name

Ре

22.03.2025 10:09

Ја бих волио да Грбави,Стевандић и Вишковић буду ухапшени и одговарају за подривање Уставног поретка БиХ а да им се онда један за другим придодају оптужнице за корупцију и изазивање националне и вјерске мржње и нетрпељивости а да уместо њих дође опозиција из РСа и да српски народ у БиХ одахне од криминалаца и бандита који су на све спремни само да остану на власти,највећи пораз био би да Суд и Тужилаштво не процесуирају овај тројац који српски народ води у пропаст зарад личног богачења

Name

Ре Објективно

22.03.2025 10:31

Али за пут прави ка ЕУ треба се ослободити корупције лоповлука лази и пропадање великих дрзавних фирми Како у РСу тако и у Федерацији. И тако никад у ЕУ само радни народ мозе отици тамо пут ЕУ на рад све висе и висе. Видљиво да то ЕУ зели требају им радни вриједни и постени људи. Али питање је би поступили у њиховим ЕУ земљама са русиоцима система били им тетосили и даље да остану на власти само да промијене њихов самовољни закон који су наметнули због лицног интереса??????????????без да питају икога у БиХ цак ни опозицију у РСу. Ста мисле еуропејци о том???

Name

Обицан градјанин

22.03.2025 09:28

А глупана и у ЕУ. Има Ли помоци да се блокатор система Ова тројица казњеника од Суда а и сарадници им посаљу Гдје им је мјесто у Војковце а са новим странкама да се јаца пут ка ЕУ интеграцијама. Са овим и оваквим само моземо у Бјелорусију и неке племенске земље или неке одвојене секте. А ста Сад Опет Цовиц се не мозе развести од Додиком и ако урусаје дрзаву за коју Цовиц Казе или глуми да му је домовина. Пуно се не доказује док се не одваја од друга.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рви

22.03.2025 09:41

Док је год ова власт њима не одговара улазак у ЕУ, криминал и корупција ту не пролази а они су до гусе у томе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Какав

22.03.2025 09:56

Европски пут и остале мантре,они се распадају ,расуло одавно...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Петра

22.03.2025 10:32

Проблем праве странци .И Шмит је овај направио..Шмит кад је досао је фино гласно изјавио да се нада да це се лијепо и дуго дуго друзити са народом у БиХ .Надјите снимак.Шмит је нагласио да има намјеру дуго боравити у Босни и Херцеговини.Како он зна.Па зна зато сто зна планове својих сефова. А ако то казе Шмит онда он зна да нецемо уци у ЕУ и да он неце радити на томе да БиХ оваква удје у ЕУ .Са њим не моземо у ЕУ .А њему лијепо у БиХ .Мир а велика плата..За њега рај..Америка да хоце лако би ријесила Додика.Он им је одлицан ..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истина?

22.03.2025 10:59

У праву си "Објективно" сто казес.Требају сјести,али само наси људи,све се договорити и да се постује,сви да постују то сто се договоре.Не требају нам странци ни у цему,они не раде ниста добро ни за један нас народ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Директ

22.03.2025 12:42

Укратко, Босански лонац. :)))

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мујо

22.03.2025 14:49

Мачко моја, види Бећировића ко сироче а онај Комшић као одоба са посебним потребама.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Вулин

23.03.2025 22:10

Посаљите ви Еуфор у Украјину, тамо су вам потребнији. А не да стално тренирате мишиће на нашој сиротињи

ОДГОВОРИТЕ