Одговор Америци: Кина неће клечати, узвраћа ударац

Пекинг исту грешку више не понавља... Ово је одговор Америци.

Свијет 09.03.2025 | 12:49
Одговор Америци: Кина неће клечати, узвраћа ударац

Лидери Канаде, Џастин Трудо и Мексика, Клаудија Шејнбаум разговарали су телефоном са америчким председником Доналдом Трампомпрошле недеље како би пронашли решење након што је он увео царине њиховим земљама, али изгледа да је мало вероватно да ц́е кинески председник ускоро упутити сличан позив.

Пекинг, који је за разлику од блиских америчких партнера и суседа годинама био у трговинском и технолошком рату са САД, има другачији приступ Трампу током његовог другог мандата, јасно стављајуц́и до знања да све преговоре треба водити на равноправној основи.

Кинески лидери кажу да су отворени за разговоре, али су се такође припремили за вец́е америчке царине, које су порасле за 20 одсто откако је Трамп преузео дужност пре седам недеља, пише АП.

У намери да не буду ухвац́ени неспремни као што су били током Трамповог првог мандата, Кинези су били спремни са мерама одмазде -наметањем сопствених такси прошле недеље на увоз кључних пољопривредних производа из САДи још много тога.

- Док Вашингтон ескалира тарифе, Пекинг не види друге опције осим да узврати - рекао је Сун Јун, директор кинеског програма у Стимсон центру, истраживачком центру са седиштем у Вашингтону.

- То не значи да Пекинг не жели да преговара, али се то не може посматрати као молба за преговоре или милост.

Као друга по величини светска економија, Кина тежи да буде велика сила и на регионалној и на глобалној сцени, изазивајуц́и поштовање свих земаља, посебно САД, као доказ да је Комунистичка партија Кину учинила просперитетном и јаком.

Након што су САД прошле недеље додале царину од 10 одсто на постојећу царину од 10 одсто уведених 4. фебруара, кинеско Министарство спољних послова дало је најоштрију осуду до сада:

- Ако је рат оно што САД желе, било да се ради о тарифном рату, трговинском рату или било којој другој врсти рата, спремни смо да се боримо до краја.

Понавља се оштра реторика из 2018. године, када је Трамп покренуо свој први трговински рат са Кином и када она није успела да се освети.

Лидери у Пекингу су од тада развили сет мера за царине, ограничења увоза, контролу извоза, санкције, регулаторне ревизије и мере за ограничавање пословања америчких компанија у Кини.

Све кинеске контрамере су направљене тако да нанесу бол америчкој економији и предузец́има као одговор на америчке мере.

То је омогуц́ило кинеској влади да брзо реагује на Трампово недавно свеобухватно удвостручавање нових царина на кинеску робу увођењем низа узвратних мера, укључујуц́и опорезивање многих америчких пољопривредних добара до 15%, обустављање увоза дрвне грађе из САД и стављање на црну листу 15 америчких компанија, пише АП.

(Курир) Фото: АП

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Ре за правду

09.03.2025 15:00

Немаш ти проблем са кинезима. Него са својим бизнисменима који раде у Кини. Све је посљедица пресељења производње у Кину. Неповратно сте изгубили утакмицу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милија

09.03.2025 16:44

Па и нису баш. Тачно је да је за вријеме Клинтона и Обаме много фирми отисло из Америке у Кину, угасивси милионе радних мјеста. Увођење високих царина ће допринијети да се те фабрике врате у матичну државу.

Name

Погледајте

09.03.2025 15:04

Последњу емисију "ми говоримо сто други прецуткују "повратак забрањених" .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кина

09.03.2025 18:00

Је напредни економски дјин и немате коње за јахање,губите у старту....

ОДГОВОРИТЕ