Процеси пред Судом БиХ у неизвјесности након забрана

Ступањем на снагу закона којим се забрањује рад Суда и Тужилаштва БиХ и Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА) на територији Републике Српске довесће у проблеме наставак суђења за ратне злочине, али и других предмета у којима су оптужени грађани са подручја Републике Српске, сматрају саговорници Детектора.

Република Српска 06.03.2025 | 19:59
Процеси пред Судом БиХ у неизвјесности након забрана

Република Српска има начина да заштити своје грађане којима се тренутно суди пред Државним судом, казала је генерална секретарка предсједника Републике Српске Јелена Пајић Баштинац гостујући у јутарњем програму РТРС-а у четвртак.

Одговарајући на питање шта ће се десити са оптуженима којима се тренутно суди пред Судом Босне и Херцеговине након што је ступио на снагу закон који забрањује дјеловање државних правосудних институција у Републици Српској, Пајић Баштинац је казала да закони немају ретроактивну примјену, али да у судским процесима који нису окончани пред Судом БиХ, “као вануставном институцијом БиХ, Република Српска ће, као што је и предсједник јуче рекао, заштитити своје грађане који су тренутно у поступку пред таквим институцијама”.

“Ми имамо начине да то урадимо, ми морамо донијети низ подзаконских аката којима ћемо ући у директну имплементацију тог закона. Идентична примјена ће бити за Тужилаштво и Суд БиХ, с обзиром да они и дјелују у сарадњи и да су то кривични поступци који се воде пред Судом БиХ против грађана Републике Српске, и наравно да ће посљедице овог закона осјетити сви грађани Српске који су у фази поступка или неправоснажности”, рекла је Пајић Баштинац.

Адвокат с дугогодишњим искуством у предметима ратних злочина пред Судом БиХ Миодраг Стојановић каже како од четвртка ујутро има позиве клијената с питањем шта да раде.

“Ја им кажем: ‘Ви сте усмено обавијештени о одржавању претреса. Ви ако не одете, ризикујете да у том случају буде издата наредба да вас приведу. Ако таква наредба буде издата, не видим ко би то могао урадити – нити Судска полиција, нити СИПА, нити МУП РС-а неће то у овоме тренутку извршити’”, каже Стојановић.

Он истиче да би усвајање закона могло донијети доста проблема јер је све неизвјесно и проблематично.

Ступањем на снагу закона којим се забрањује рад Суда и Тужилаштва БиХ и Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА) на територији Републике Српске довесће у проблеме наставак суђења за ратне злочине, али и других предмета у којима су оптужени грађани с подручја Републике Српске, сматрају саговорници Детектора.

Закони усвојени на посебној сједници Народне скупштине РС, којима се забрањује дјеловање Државног суда и тужилаштва, СИПА-е и Високог судског и тужилачког савјета БиХ на територији Републике Српске, ступили су на снагу у четвртак, а од петка ће бити у пуној примјени, потврдила је Пајић Баштинац.

Она је појаснила да у Републици Српској више неће важити закони о Суду БиХ, СИПА-и и Тужилаштву БиХ и биће им забрањен рад.

“Наше институције су од усвајања у Народној скупштини до ступања на снагу тих закона, припремале кораке који су нужни и неопходни, припремале подзаконске акте који се такођер морају усвојити и донијети да би се тај закон у потпуности имплементирао на територији РС”, казала је Пајић Баштинац наводећи како је ријеч о једном закону.

Рекла је како ће припадницима СИПА-е који се налазе на територији Српске МУП понудити да пређу у ову институцију, као и да су подзаконски акти за такве радње спремни, као и кораци који треба да се проведу.

У случају да се не појаве пред Судом БиХ, за оптуженима може бити расписана потјерница и могу бити ухапшени када прелазе ентитетску линију или државну границу, појашњава Стојановић.

“Они који немају шта изгубити – ја сам увјерен да неће ићи. Хајде ти сада реци клијенту коме пријети 45 година – злочин против човјечности, у завршној фази докази Тужилаштва, он гледа у ово као у небо, сада да му кажеш: ‘Не иди ти на Суд БиХ.’ Не пада ми на памет. Шта да га ухапсе? Хоћу да будем суздржан јер не могу да будем паметан”, каже Стојановић.

Адвокатица Татјана Васић каже да не може да савјетује клијенте да се не одазивају на позив Суда БиХ, јер се боји других посљедица за њих.

“Шта ће када Суд БиХ распише потјерницу, а они крену у Србију или Хрватску и они га ухапсе на граници и одведу на Суд БиХ. То је потенцијална могућност. Чак и када би добили неку апсолутну заштиту, мада не знам како ће се таква нека заштита гарантовати на територији Републике Српске, то је једно озбиљно ограничење кретања свакоме. Не знам како ће се све ово кретати”, каже Васић.

“Мислим да ће неки наредни период показати куда све ово иде, а мислим да је једна озбиљна неизвјесност пред свима нама”, каже Васић.

Из Суда БиХ нису одговорили на захтјев Детектора за коментар о позивима да се оптужени не одазивају на суђења. У уопштеном одговору за другу причу из Суда БиХ су навели Детектору да се судски поступак води у складу са законима и да Суд у пуном капацитету наставља с радом у складу са својим надлежностима.

Државни министар правде Давор Буноза није желио дати коментар за Детектор. Предсједник Високог судског и тужилачког савјета Санин Богунић није одговорио на поруку Детектора са захтјевом за коментар.

На свом профилу на X мрежи Милорад Додик је објавио да је добио позив да се у петак одазове у Тужилаштво на саслушање као осумњичени за рушење уставног поретка и најавио да се на њега неће одазвати. Он је раније говорио да ће Република Српска заштитити све становнике Републике Српске од “прогона” с државног нивоа.

Усвојени закони ступили су на снагу и примјењују се све до евентуалне одлуке Уставног суда, чије је изјашњење затражено у четвртак ујутро.

Харун Ишерић, стручњак за уставно право, очекује како ће Уставни суд БиХ донијети привремену мјеру вечерас или сутра, односно да ће ставити ван снаге усвојене законе, те да неће бити никаквих изговора да се не поступа по Закону о кривичном поступку БиХ, односно по наредбама Суда и Тужилаштва БиХ.

“Закон о СИПА-и је врло јасан. Ентитетски МУП-ови морају пружити подршку СИПА-и у извршавању надлежности када нешто затражи. Одлука МУП-а РС да не поступи по наредби СИПА-е је пркошење закону, односно државној институцији и у том смислу представља кршење закона”, појашњава Ишерић.

Припадници МУП-а Републике Српске полажу заклетву да ће штитити Устав и обезбјеђивати уставно-правни поредак Босне и Херцеговине, па и Републике Српске, каже Ишерић.

Неизвршавање својих обавеза представља кршење заклетве, одбију ли да поступају да сарађују са СИПА-ом, чине кривично дјело, објашњава он.

“Јасно је да државно право, право централне власти дерогира то ентитетско право. Када се донесу привремене мјере, више дебате о томе који се закон примјењује нема. Ствари су просте. Ти се закони неће примјењивати и не могу се на њих позивати ни нотари ни банке”, истиче Ишерић.

(Детектор.ба

Коментари / 20

Оставите коментар
Name

Вук

06.03.2025 20:06

нема од тога ништа,ентитети нису држава,додицк је капут

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

06.03.2025 22:57

Јесте неизвјесност али за оптужене уколико не доказу невиност. Сулудо је људе ускати да избјегавају судјење гдје могу добити јос гору одговорност. Знају то адвокату добро

Name

Ре

06.03.2025 22:58

Ентитети цине дрзаву . БиХ је заједницка институција које дају ентитети и кад се неко повуце из заједницких институција оне немају никакву знацај. То је у овом слуцају судство које је крње .

Name

Логика

07.03.2025 07:19

Сад кад је догорело његовој гузици могу се спасити суђења и борци, која је то лоповчина и кукавица.

Name

Ре Ре

07.03.2025 08:21

Кад си толико паметан онда би требао знати да не постоје заједничке институције по одлуци уставног суда бих који је да ти нагласим дејтонска категорија а ти и остали твоји који размишљају као ти се позивају на дејтонски споразум, а не признатеУставни суд

Name

Раткивац

06.03.2025 20:08

Нема ту никакве"неизвјесности"..фиктивне назови"институције ентитета пц"немају никакве компетенције и надлежности..можете то све окацит мачку о реп,и спремите се за шамарање и хапшење.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

07.03.2025 08:37

Дрзаване институције Републике Српске имају надлазности на својој теритотрији,Српска има судску законодавну и изврсну власт

Name

Коле

06.03.2025 20:11

Ено у горњој Клокотници, доњели закон да су они дрзава...е ста сад радити..а и доњи Забари несто тако планирају..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цц

06.03.2025 20:20

Е мој народе, дабогда сви у рат исли. Ста раде, а народ и даље цути јбт.овај народ луд

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

06.03.2025 23:00

Непотребно се нервирати. Суд ради а коме се накаци није му лако. Суд никад не зури😂

Name

Реалиста

06.03.2025 20:25

Значи да сви грађани из РС који траже своја права на суду БиХ јер га нису могли остварити на корумпираним судовима у РС могу само гледати и звиждати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хаха

06.03.2025 20:27

Цудне стете па суд бих пресудује само Србима, босњаје ослобада, нема ту ни п од правде.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

07.03.2025 05:55

А што лажеш,како те није срам,па сви ми имамо интернет и знамо дали је лаж или истина.Лажеш и то дебело.

Name

Јоја

06.03.2025 20:44

Интересантно...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Већ једном

06.03.2025 20:56

Ухапсите узурпатора мира и дајте нам да живимо као нормални грађани.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Неизвјесна

06.03.2025 21:09

У овом тренутку је само Република Српска, све остало је извјесно

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

06.03.2025 23:35

Сигуран? Видјецемо кад вам заврну финансирање и кад вас напусте европски пословни лартнери. Онда саљите кецап и мармеладу у братски Вороњез и Придњестровље, а мозете и у Луганску Народну Републику.

Name

Лала

06.03.2025 23:34

Да застите недузне градјане који су само цинили ратне злоцине у рату у ком смо монтирали насу куцу, Републику Српску. Де се дозовите памети мало ајд

ОДГОВОРИТЕ
Name

Макро

07.03.2025 00:29

И треба да буду обустављени.Цуј,суди ти неко из истог народа за који те оптузују да си их убијао.Па гдје то има,БиХ земља бесмисла....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Паја Патак

07.03.2025 09:33

Немају кога адвокати више заступати, бар је данас лако прећи границу у Србију лажна лична карта или чамац преко Дрине, Србија не тражи и не испоручује оптужене за ратне злочине ако имаш двојно Држављанство Србије

ОДГОВОРИТЕ