Нереди на протестима у Бугарској због преласка на евро

Неколико хиљада присталица бугарске ултранационалистичке партије Препород сукобило се са полицијом када су покушали да упадну у зграду мисије ЕУ у Софији.

Регион 22.02.2025 | 16:38
Нереди на протестима у Бугарској због преласка на евро

Они су протестовали поводом плана Бугарске да уведе евро сљедеће године.

Антивладини демонстранти узвикивали су "Оставка!" и "Не евру!", бацили су црвену боју, петарде и Молотовљеве коктеле на зграду ЕУ и запалили улазна врата прије него што их је полиција потиснула.

Десетак полицајаца задобило је лакше повреде, а шест особа је приведено, рекао је новинарима високи полицијски званичник након протеста.

Влада је осудила напад на зграду ЕУ и навела у саопштењу да су такви напади "неприхватљиви и противрјечни принципима владавине права".

Протести су почели испред централне банке Бугарске, а демонстранти су запалили лутке предсједника Европске централне банке Кристин Лагард и других званичника, преноси Срна.

Поједини су махали заставама Бугарске, Совјетског Савеза и Источне Њемачке, док су други носили транспаренте на којима је писало "Нећемо евро".

Премијер Росен Жељазков рекао је да ће у државном буџету за 2025. бити одређен дефицит од око три одсто, чиме ће се отворити пут за увођење евра 1. јануара 2026. године.  

(Срна) Фото: Анадолија

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

Пегаз

22.02.2025 19:12

Цим неко не зели у ЕУ одмах је кривац Путин. На Западу је Путин а приори "диктатор", док ти исти занемарују једноумље у мисљењу и насилно просирење и терор НАТО-а..

ОДГОВОРИТЕ
Name

пола2

22.02.2025 21:42

Ти ниси добро сине, они су већ дуго у ЕУ само сада уводе Еуро као платно средство! Иначе се ултрафашисти разумију у економију ко Мица у крив к***ц.

Name

Јоја

23.02.2025 04:32

Пола 2 ти си једна обицна будалцина и крив си ки к...

Name

Јоја Јоја

23.02.2025 10:08

Иди бре леци се,Ста ти знас о Бриxу ?Засто многи у РС кокетирају са ЕУ ултра десницом? ни тоне знас, а стално баљезгас глупости Срби су слободарски народ и вецином су од центра лијево Ултра десница је данас наставак Хитлеровог нацизма.

Name

Џо

22.02.2025 23:03

Прво Обични а затим и дигитални ЕУРО?????? ПОРОБЉАВАЊЕ СЕ НАСТАВЉА И АГЕНДА ИЗВРШАВА!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јоја

23.02.2025 04:32

Само БРИКС

ОДГОВОРИТЕ
Name

ПаризерПлус

23.02.2025 11:36

Ништа без сендвича

Name

Блиц

24.02.2025 02:21

Али им не смета што су у ЕУ.🧐

ОДГОВОРИТЕ
Name

мрга

24.02.2025 12:12

Па шта су ова наша племена мислила? Да ће сељаци и ситни народ шверцати и муљати у ЕУ? Тамо само фина господа краду, а неписмени и нешколовани шуте и раде као јапански радник - погнуте главе ујутро уђе у метро, шути на путу до посла, шути и ради на послу и шути погнуте главе кад се враћа кући. А то би многим нашима који су утекли од њиве помрсило конце.

ОДГОВОРИТЕ