Расту цијене хране, потребна су систематска рјешења
У посљедњих неколико година цијене прехрамбених производа енормно су подигнуте, због чега је и покренута акција бојкота трговинских ланаца који управљају тржиштем. Акција је дала одређене ефекте, али није натјерала трговце да снизе цијене.
Република Српска 21.02.2025 | 22:31
Зато су потребна системска рјешења, попут диференциране стопе ПДВ-а, али она још увјек изостају, због инертности владајуће гарнитуре у БиХ, рекли су између осталог гости емисије “Изазови” БН телевизије, Снежана Шешлија, из Удружења потрошача Добој, Бојан Кресојевић мастер економских наука и Суад Ђозић из Удружења “Бојкот у БиХ”.
Стопа ПДВ-а у БиХ је 17% и на луксузне производе и на хљеб. Иако је приликом увођења ПДВ-а речено да ће се иста стопа за све производе задржати само током кратког периода, а да ће се потом мјењати, до тога, међутим, још није дошло, рекао је Ђозић.
“Сада је идеална прилика да наметнемо то као тему да се ПДВ, сад не само за хљеб, него за ширу листу основних животних намирница, са којим ћемо ПДВ укинути скроз или га ставити на минимум минимума од неких 5%, не држати га у равни са луксузном робом. То је ван сваке памети“.
Апсурдно је да у БиХ клађење и остале игре на срећу не подлијежу ПДВ-у, због чега држава губи око 300 милиона марака годишње.
“Када би се тих 300 милиона конвертибилних марака, који би били прибављени када би се порез на игре на срећу изједначио са ПДВ-ом, усмјерио ка формирању робних резерви са једне стране и у подстицаје привреди са друге стране, на тај начин бисмо већ имали снагу привреде и институција да реагују на кризе какве имамо сада, јер оно што ми у овом тренутку можемо рећи јесте да имамо раст цијена, који има позитивне ефекте на буџет, а са друге стране не постји никаква подршка буџета према грађанима у савладавању изазова у повећању цијена”, рекао је Кресојевић.
Оно што у нашој држави недостаје, како би цијене основних животних намирница биле ниже, јесте политка маржи, сматра Снежана Шешлија, из Удружења потрошача Добој.
“Ми морамо имати озакоњену маржу у Босни и Херцеговини, односно у Републици Српској, која може да иде од 1%, или 2% или 15%, небитно, али да буде уклопљена у закон, а не да ја данас купим млијеко за 1,30 КМ, а сутра за 1,35 КМ. Нема ту ни добављачке цијене, ни оправдања”, рекла је Шешлија.
У циљу исказивања незадвољства због високих цијена основних животних потрепштина, које су неријетко више него у земљама ЕУ, Удружење “Бојкот у БиХ” је за наредну седмицу најавио нове акције.
(БН)
Коментари / 6
Оставите коментарМиле има све бесплатно
22.02.2025 02:55А народ гладан
ОДГОВОРИТЕДел боy
22.02.2025 06:53И будала зна да је политика у договору са трзнин центрима,веце цијене,висе пдв-а..и због цега на рафама не пису набавне цијене и малопродајне цијене...
ОДГОВОРИТЕПељаве
22.02.2025 07:28Ријетко добра емисија, свака част водитељки на вођењу емисије и гостима који су аргументима и дијалогом тако добру и поучну емисију за све нас направили!
ОДГОВОРИТЕМа сами себи подижемо цијене.
22.02.2025 09:01На пијацу стално подижу цијену и млијека и сира и сланине итд. Нигдје нема рачуна све на црно и без икакве контроле , и !?
Ето
22.02.2025 10:02Треба ла би бити поучна за Владу,а ми свакако знали,незнали,исто нам се пише.Само грађанска непослушност,нојкоти и протести против политике Владе,могу нешто доњети.Сви грађани,без обзира на страначку припадност.Угрожена нам је егзистенција.
Цица
22.02.2025 10:56Док многи мисле о Дидиковој пресуди народ је доведен на ивицу глади и пропасти.Нама треба зивот да зивимо а не презивљавами са лоповом званим Додик морацемо сви из РС па нек он влада,бигатец себе и своје.Народу ни не треба Таква РС вец дрзава гдхе це у њој бити достојанствен зивот једном цовјеку.
ОДГОВОРИТЕ