Лоши резултати за БиХ: Од 25 испуњене само двије препоруке

БиХ је до сада на задовољавајући начин испунила само двије препоруке, од укупно 25, у Извјештају који је саставила Група држава у борби против корупције (ГРЕЦО) Савјета Европе.

Босна и Херцеговина 15.02.2025 | 08:21
Лоши резултати за БиХ: Од 25 испуњене само двије препоруке

Како је наведено, од истакнуте 23 препоруке, 15 препорука је дјеломично спроведено, а осам није проведено уопште.

Упркос лошим резултатима БиХ, ГРЕЦО је констатовао и позитивне помаке.

"ГРЕЦО поздравља усвајање Стратегије за борбу против корупције 2024-2028. године у јуну 2024. године и пратећег Акционог плана за спровођење. Провјере интегритета су успостављене за предсједавајућег Савјета министара, министре и замјенике министара, али не и за њихове шефове кабинета и савјетнике, нити за шефове кабинета и савјетнике чланова Предсједништва БиХ", наведено је.

ГРЕЦО, како је истакнуто, примјећује да би усвајање државне антикорупцијске стратегије требало да отвори пут за сачињавање односних акционих планова ГПБиХ и СИПА. Усвајање новога Етичког кодекса ГПБиХ, праћеног практичним смјерницама, још је једно позитивно постигнуће, тврди се.

"СИПА тренутно ради на свом етичком оквиру, али се опипљиви резултати тек очекују. Они би требало да обухватају сачињавање мјера за усмјеравање, подизање свијести и спровођење", наглашено је.

ГРЕЦО тражи и већу транспарентност у раду Савјета министара БиХ и свих министарстава.

"Иако су имена и област надлежности неких шефова кабинета и савјетника објављени онлајн, информације које су доступне требало би да обухватају свих девет министарстава и да буду свеобухватније", кажу они.

Подсјећајући да је Закон о сукобу интереса усвојен у марту 2024. године, с одредбама о прихватању дарова, неспојивостима, вањским активностима, ограничењима након запослења и сукобима интереса, упозоравају да посао још није завршен.

"Та комисија је успостављена, али још није започела с радом. Нови Закон о слободи приступа информацијама такође је усвојен у августу 2023. године. За неке одредбе овога Закона је утврђено да нису усаглашене са стандардима Конвенције Савјета Европе о приступу службеним документима и потребно их је ревидирати", упозорили су у овој институцији.

Такође, подсјећају да је успостављен један јединствени систем изјава о имовини и финансијским интересима, а особе с највишим извршним функцијама (ПТЕФ-и) треба одмах да информишу Комисију за одлучивање о сукобу интереса када сазнају о потенцијалном сукобу интереса.

"У исто вријеме, остаје отворено неколико питања, као што су увођење правила о томе како ПТЕФ-и ступају у контакте с лобистима, мјере како би се процес доношења закона учинио транспарентнијим, или осигуравање одговарајућих финанцијских и људских ресурса АПИК-у", нагласили су они.

Потребно је, како се каже, за све полицијске службенике успоставити јединствени формализовани механизам за редовне провјере интегритета који се односи на потенцијалне сукобе интереса.

"Од власти се такође очекује да предузму додатне мјере како би загарантовале транспарентност и надзор јавности над конкурсима за постављење вишег руководства. Морају се уложити додатни напори у погледу родне равнотеже, ротације особља и спречавања сукоба интереса. Осим тога, али не и најмање важно, треба се суштински побољшати оквир за заштиту звиждача", упозорили су.

На крају је закључено да би напредак требало остварити у наредних 18 мјесеци, како би се постигао одговарајући ниво усклађености с овим препорукама.

(Независне) Фото: БН

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Милан

15.02.2025 08:28

Банда корумпирана,неспособна,само гледају личне интересе,само"говњива мотка",друге нема!

ОДГОВОРИТЕ
Name

аћим

15.02.2025 11:10

Ова крмад је добро испунила и то.

Name

Искрено

15.02.2025 09:34

Све што је везано за корупцију и прање новца они тј СНСД,ХДЗ никад неће усвојити...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Петар

15.02.2025 11:15

И ови из ГРЕЦО лазу, у БиХ уопште нема позитивних помака у борби против корупције.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Петар

15.02.2025 23:17

Ето само Несиц и Новалиц остали ко сви постени. Од главе риба смрди. Садасње вијеце министара нула. Ста би са избјеглим Галицием ко му најави и побљезе у ЕВропску Хрватску без икакве одговорности и казне???! Цовиц одавно бијо на листи тузеника и ниста ни то. Србија за 1 Дан похвата 13 корумпиратора. А БиХ друга у свијету по корупцији и нико ниста и даље узивају крију преноси имовину на свакога кога стигну и на малољетну дјецу. Циркус у земљу.

Name

Забава милиона

15.02.2025 22:38

Причају странци нама о корупцији, а код њих корупција на све стране. Упс, само што се то код њих зове лобирање када поткупљују неког.

ОДГОВОРИТЕ